Oddaj rower dla potrzebujących dzieci. Trwa ogólnopolska akcja

14 listopada 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Jeśli w naszych piwnicach, ogródkach lub na balkonach od miesięcy stoją zapomniane już rowery, teraz pojawia się szansa, aby mogły jeszcze komuś posłużyć. Do 18 grudnia trwa ogólnopolska akcja Oddaj Rower, w ramach której używane jednoślady zostaną odrestaurowane i przekazane potrzebującym dzieciom. W Trójmieście w akcji bierze udział gdański sklep Wysepka.


Tegoroczna inicjatywa jest już czwartą edycją akcji, jednak dopiero po raz pierwszy ma ona zasięg ogólnopolski. Do tej pory udało się przejąć i rozdysponować aż 264 jednoślady, w tym aż 112 w ubiegłym roku. Tylko od nas zależy, czy trwająca akcja ponownie będzie rekordową. Jeśli posiadamy rowery, które przestały nas zadowalać, z których wyrosły nasze dzieci lub które po prostu zostały przez nas odłożone w kąt - teraz możemy podarować im nowe życie. I wiele, wiele radości nowym właścicielom.


Na czym polega akcja?Rowery przejmowane od osób prywatnych - uszkodzone czy zapomniane - są starannie naprawiane przez profesjonalistów i przygotowywane tak, aby mogły posłużyć jeszcze przez lata. Następnie są przekazywane w ręce potrzebujących dzieci w placówkach opiekuńczych, szkołach specjalnych czy hospicjach.

Po 10 dniach, w piątek 13 listopada, udało się zebrać 38 rowerów z całej Polski. To dobry wynik, ale może być jeszcze lepiej.

Do naprawy, ale nie na złomJeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz dawno nie używany rower nadaje się do przekazania w ramach akcji, nie bójmy się pytać. Z usterkami, oznakami zużycia czy wymianą części specjaliści poradzą sobie w mig, jednak nikt nie jest cudotwórcą.

- Jeśli Twój rower jest trochę niesprawny i wypłowiały, naprawimy go - apelują organizatorzy na stronie akcji. - Jeśli jednak nadaje się tylko na złom, nie sprawi też radości żadnemu dziecku. Nie masz pewności, czy rower nadaje się do akcji? Skontaktuj się z nami, a pomożemy to ustalić.
W Trójmieście w akcji bierze udział sklep Wysepka, znajdujący się w gdańskiej Hali Olivia przy al. Grunwaldzkiej 470Mapka. To właśnie tam można przyprowadzić rower. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, napiszmy lub zadzwońmy do sklepu - na pewno znajdzie się rozwiązanie.

Pamiętajmy, aby przed przyprowadzeniem roweru do sklepu, zgłosić go do akcji poprzez formularz na stronie oddajrower.pl. W przeciwnym wypadku sklep nie będzie mógł przyjąć naszego jednośladu.


Wszyscy mogą pomócKażdy z nas może wziąć udział w akcji, dzięki której dzieci i młodzież zyskają wiele radości i wspaniałych wspomnień, a może i pasję na całe życie. Nawet jeżeli nie mamy roweru, który moglibyśmy przekazać na ten cel, możemy dołączyć się do inicjatywy na inne sposoby. Jednym z nich jest dołożenie się do zbiórki funduszy uruchomionej na portalu wspieram.to. Ważne, a całkiem darmowe, jest także udostępnianie informacji na temat akcji. Im więcej osób dowie się o tym przedsięwzięciu, tym więcej rowerów trafi do młodych rowerzystów.

Rowery są zbierane do 18 grudnia, a w dniach 15-24 grudnia będą rozdawane wybranym placówkom. O szczegółach akcji można dowiedzieć się na stronie oddajrower.pl.
Czy masz rower, który możesz przekazać potrzebującym?
70%

tak

6%

nie, ale chętnie wpłacę pieniądze na tę akcję

24%

nie i nie będę angażować się w tę akcję

zakończona

łącznie głosów: 494