Otwarcie deptaka na ul. Wajdeloty

11 czerwca 2020, 15:00
Ewelina Oleksy, as
Najnowszy artukuł na ten temat

Ulica Wajdeloty nie będzie deptakiem. Zdecydowali mieszkańcy w ankiecie

Od czwartkowego poranka, aż do końca niedzieli, 14 czerwca, ul. WajdelotyMapka we Wrzeszczu jest deptakiem. Z tej okazji na jej gości czeka sporo atrakcji. Pomysł zakazu ruchu samochodów nie wszystkim się jednak podoba. Ulica została oplakatowana sprzeciwem części mieszkańców.Od 11 do 14 czerwca trwa akcja pt. "Otwieramy deptak na Wajdeloty". Organizuje ją grupa restauratorów, z której inicjatywy miasto zgodziło się, by, na razie na próbę, zamknąć ulicę dla ruchu samochodów.

Dzięki temu restauratorzy zyskają więcej miejsca na ogródki gastronomiczne (na chodnikach i w zatokach postojowych), a co za tym idzie, będą mogli przyjąć więcej gości i choć trochę nadrobić straty spowodowane koronawirusem, gdy ich lokale przez długi czas musiały pozostać zamknięte.

Koronawirus - handel i gastronomiaGdański Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że od 11 do 14 czerwca, w związku z otwarciem deptaka na 4 dni, obowiązują zmiany w ruchu.

Ul. Wajdeloty jest od czwartku zamknięta na odcinku od ronda im. Güntera GrassaMapka do skrzyżowania z ul. GrażynyMapka.

- Zmiany polegają też na odwróceniu ruchu jednokierunkowego na ul. AldonyMapka. Obowiązuje tam kierunek od ronda im. Güntera Grassa do ul. LelewelaMapka. Umożliwi to kierowcom dojazd do ulic WallenrodaMapka oraz GrażynyMapka. Na ul. Wallenroda zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy z możliwością dojazdu do bramy budynku przy ul. Wajdeloty 23Mapka - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ- Ruch na ul. Wajdeloty przywrócony zostanie rano w poniedziałek 15 czerwca.

"Otwieramy deptak na Wajdeloty"W czwartek o godz. 12 głównie ze względu na pogodę Wajdeloty świeciła jeszcze pustkami. Jednak już godzinę później ogródki restauracyjne zaczęły wypełniać się pierwszymi gośćmi. Ten stan najprawdopodobniej będzie się poprawiał, gdyż późnym popołudniem pogoda ma się znacznie polepszyć. Widać, że mieszkańcy nie przyzwyczaili się jeszcze do zamkniętej dla ruchu samochodowego ul. Wajdeloty. Większość spaceruje chodnikami, a początkowo tylko niektórzy decydowali się poruszać tymczasowym deptakiem.

- To zupełna nowość w tym miejscu i kwestia przyzwyczajenia. Z godziny na godzinę ludzie zaczną chętniej korzystać z nowego deptaka. Wajdeloty od dłuższego czasu ubiegała się o miano takiego miejsca. Dziś widzę, że ta ulica żyje i cieszę się, że chociaż tymczasowo powstał taki deptak - mówi Kamil, którego spotkaliśmy na ul. Wajdeloty.
W ramach otwarcia deptaka, przez najbliższe 4 dni, paragon z jednego wybranego lokalu biorącego udział w akcji, będzie można wykorzystać w innym, aby skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty zniżkowej. Restauratorzy zadbali też o inne atrakcje.

Wydarzenia na Wajdeloty:

  • Czwartek, godz. 12-16, pchli targ
  • Piątek i sobota, godz. 12-15, bezpłatne warsztaty plecenia kwietników z makramy (obowiązują zapisy wydarzenia@avocadovegan.pl)
  • Sobota, godz. 12-18, zabawa w świecie modeli zdalnie sterowanych
  • Niedziela, godz. 12-16, wymiana ciuchów, książek, roślin, godz. 12-18 zabawa w świecie modeli zdalnie sterowanych, godz. 13:30-15, pokaz splotów makramy

Przeciwnicy deptaka oplakatowali ulicęZapowiedź otwarcia deptaka na Wajdeloty wywołała sprzeciw części mieszkańców. W piśmie, pod którym zebrano już ponad 300 podpisów poparcia, mieszkańcy wskazują, że deptak oznaczać będzie dla nich szereg niedogodności. Podkreślają, m.in., że sprzeciwiają się wykorzystywaniu parkingów przez restauratorów, obawiają się, że samochody będą jeździć przez ich podwórka, zwiększy się poziom hałasu i pogłębi się problem bałaganu.

Restauracje w Trójmieście"Uważamy, że zamknięcie naszej ulicy i podporządkowanie naszego życia interesom dwóch restauracji i dwóch pijalni piwa jest niedopuszczalne" - napisali w petycji przeciwnicy.

- Mieszkańcy Wrzeszcza Dolnego jasno wyrazili swoje zdanie na temat tego deptaka i liczymy na to, że nasz głos zostanie wysłuchany. Z okazji otwarcia deptaka wybraliśmy kulturalną, cichą formę protestu. Ulica została oplakatowana treścią sprzeciwu. Czekamy na reakcję. Cały czas zgłaszają się kolejne osoby, które popierają nasze postulaty przeciwko temu pomysłowi - mówi nam jedna z przeciwniczek deptaka (dane do wiadomości redakcji).

Będzie ankieta, po której zapadnie decyzja co dalejJak mówią urzędnicy, niewykluczone, że zmiany wprowadzone pilotażowo w długi czerwcowy weekend, będą obowiązywały na Wajdeloty także w sezonie letnim - do września lub października.

Czytaj też: Mało chętnych na dodatkowe punkty gastronomiczne w Gdyni

- Ale o tym ostatecznie zadecydują właśnie mieszkańcy, którzy będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat deptaka w specjalnej ankiecie. Swoją opinię w tej kwestii wyrażą również radni dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Od początku informujemy, że to pewnego rodzaju eksperyment - zaznacza Magdalena Kiljan.
Jak podoba ci się deptak na Wajdeloty?
50%

bardzo, powinien zostać do końca sezonu albo na stałe

12%

jeszcze nie wiem, ocenię, jak się tam wybiorę w długi weekend

38%

nie podoba mi się, ta ulica nie powinna być deptakiem

zakończona

łącznie głosów: 2032