stat

Pętla Czarlina w sam raz dla rodzin z dziećmi

7 stycznia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Pętla Czarlina to krótka, rodzinna trasa rowerowa wytyczona w północno-zachodniej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oznakowany kolorem niebieskim szlak liczy 13 km. Trasa wiedzie przez wiecznie zielone lasy, zataczając pętlę wokół Jeziora Słupinko. Szlak oznakowany jest w obu kierunkach, co oznacza, że wycieczkę rozpocząć można w dowolną stronę. Główna tablica opisująca przebieg trasy znajduje się przy przystanku autobusowym w Czarlinie. Trasę zrealizować można także przy okazji np.: pętli wokół Jezior Wdzydzkich.Parametry trasy

13 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Ruszamy...

Na dobry początek mała rozgrzewka w kierunku Osady Rybackiej. Jeśli przyjdzie wam pokonać ten odcinek w okresie letnim, z małymi dziećmi na własnych rowerkach bądź w przyczepce - zachowajcie tu ostrożność, gdyż to droga dojazdowa do jednego z ośrodków wypoczynkowych oraz smażalni ryb, przy której kończą się zwykle spływy kajakowe Trzebiochą.

Nieco dalej, po pokonaniu drewnianego mostu, nieopodal ujścia Wdy do Jeziora Radolnego, wchodzącego w skład tzw. krzyża jezior wdzydzkich, na dobre zagłębiamy się w leśnej gęstwinie. Jest już znacznie spokojniej. Jesteśmy tylko my i przyroda. Przez otaczającą nas zieleń i bezśnieżne warunki całkiem zapominamy, że to zima... i okres bardziej narciarski niż rowerowy. Swoją drogą, gdyby tak nasypało trochę białego puchu, trasę tę można byłoby pokonać na nartach biegowych.

Od Czarliny do pierwszego z większych skrzyżowań leśnych jedziemy w towarzystwie dwóch innych szlaków rowerowych, o czym można przekonać się zwracając uwagę na oznakowanie:
-szlak oznakowany kolorem niebieskim, to ten którym jedziemy
-szlak oznakowany kolorem zielonym, to pętla wokół Jezior Wdzydzkich
-szlak oznakowany kolorem żółtym, to Pętla Schodno (którą zrealizujemy następnym razem)

Na skrzyżowaniu szlak zielony odbija w lewo, a my w prawo. Naszym tropem podąża też wspomniana rowerowa Pętla Schodno. Po prawej stronie przy rozwidleniu znajduje się miejsce wypoczynkowe i początek ścieżki dydaktycznej, która wiedzie do maleńkiego Jeziora Zatur. Przedstawiam je na filmie i zdjęciach zrobionych na trasie wędrówki wśród mokradeł i boru chrobotkowego w okolicach Czarliny.

Niespełna półtora kilometra dalej pokonujemy mostek nad strugą łączącą dwa jeziora: Słupinko i Słupino oraz kilka zabudowań, które przynależą do osady, której nazwa jest identyczna jak drugie z wymienionych jezior. Tu też szlak, którym podążamy skręca w prawo w kierunku osady Szludron. Od tego momentu trzymamy się już tylko niebieskich oznakowań szlaku.

Między osadami: Słupinkiem a Szludronem warto dobrze trzymać kierownicę i skupić się na jeździe. Tu do pokonania mamy najpierw dość stromy brukowany zjazd, a następnie długi i mozolny podjazd z występującymi miejscami grząskimi piachami. Po wydostaniu się z malowniczej dolinki szlak ostro odbija w prawo zataczając pętlę wokół Jeziora Słupinko. Niestety z wysokości drogi nie zobaczymy ani tafli jeziora, ani nieco dalej meandrującej Wdy.

Ostatni etap szlaku jest już znacznie spokojniejszy niż wcześniejsze odcinki. Zagłębieni w leśnej gęstwinie, podążamy tu szeroką, utwardzoną drogą szutrową pokonując lekkie wzniesienia. Pętlę Czarlinę zamykamy pokonaniem drewnianego mostka nad Wdą i wydostaniem się do głównej drogi wiodącej do wsi, gdzie przed dwoma godzinami rozpoczynaliśmy naszą przygodę.

Podsumowanie:

Pętla Czarlina to bez wątpienia jeden z najłatwiejszych szlaków rowerowych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. To trasa, która wiedzie dość dobrą nawierzchnią, z dala od grząskich piachów, z których to w końcu słyną Bory Tucholskie. 13,5 km trasa nie należy jednak do płaskich jak stół... to nie depresyjne Żuławy. Pokonując pętlę na spokojnie, z rodziną i małymi dziećmi, na przejazd szlaku należy przeznaczyć przynajmniej 2,5 godziny.

Parametry pokonanego szlaku:

-Początek i koniec szlaku: Czarlina, przy przystanku autobusowym
-Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: max. 2 godziny
-Długość szlaku: 13 km
-Kolor oznakowania szlaku: niebieski / wg standardu oznakowania szlaków rowerowych
-Jakość oznakowania szlaku: bardzo dobra
-Trudność szlaku: łatwa / po drodze kilka wzniesień
-Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe (w dwóch miejscach grząski piach i bruk)
-Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski / trekkingowy

Ogólna ocena szlaku: 5/5

>>>Mapa i ślad gps szlakuGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy oferuje znacznie więcej szlaków rowerowych:
My, oprócz powyżej opisanego pokonaliśmy tylko:
Pętlę wokół Jezior Wdzydzkich
Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

Parametry trasy

13 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową