Podsumowaliśmy Rodzinne Wycieczki Rowerowe

14 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Kochanowicz/GR3Miasto

W sobotę, 12 września, odbyła się ostatnia Rodzinna Wycieczka Rowerowa organizowana przez miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupę Rekreacyjną 3miasto. Podsumowanie letnich przejażdżek było także uzupełnieniem finałowej edycji maratonu rowerowego MH Automatyka Pomerania MTB. Uczestnicy rodzinnej przejażdżki rowerowej, podobnie jak i kolarze wyścigu, zmierzyli się z różnymi naturalnymi przeszkodami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Choć trasa liczyła raptem 10 km, to należy pamiętać, że kilometr kilometrowi był nierówny. Na zakończenie kolarskich zmagań każde uczestniczące w rowerowej przejażdżce dziecko otrzymało pamiątkowy, rowerowy medal.

- 10-kilometrowa trasa szóstej edycji zajęć skierowanych do rodzin z dziećmi, osób w podeszłym wieku oraz tych wszystkich, którzy preferują spokojne tempo przy niewielkim dystansie, zatoczyła pętlę w obrębie dawnych terenów po poligonie w Gdańsku - mówi Krzysztof Kochanowicz, główny prowadzący. - Pokonaliśmy dość trudne tereny najeżone licznymi wzniesieniami. Zdarzało się, że z roweru trzeba było zejść, ale co to za kolarz, który nigdy swoich dwóch kółek nie niósł na plecach.
Liczne wzgórza morenowe oraz dawne tereny wojskowe z pewnością dały się uczestnikom we znaki. Podobnie jak na trasie wyścigu rowerowego, tak i podczas rodzinnej przejażdżce nie zabrakło wymagających dobrej kondycji podjazdów oraz zjazdów. Były też piachy i błoto oraz... trochę cywilizacji. Niestety, aby ułożyć trasę bezkolizyjną z wyścigiem, trzeba było zahaczyć nieco o gdańskie osiedla. Na szczęście większość odcinków udało się przejechać odseparowanymi od ruchliwej jezdni drogami rowerowymi.

Zbliża się koniec sezonuZa nami szósta i zarazem ostatnia Rodzinna Wycieczka Rowerowa. Tegoroczne aktywności na dwóch kółkach oraz piesze wędrówki organizowane są ramach programu Aktywuj się w Gdańsku. Zajęcia są darmowe, a w październiku szykuje się powrót do Rodzinnych Wędrówek. Po wakacyjnej przerwie spacery rozpoczną się zabawami i integracją przy okazji tzw. Eko-Marszu. Szczegóły pojawią się niebawem. Póki co zobaczcie naszą wideorelację z zeszłego roku.

To nie tylko jazda roweremGrupa Rekreacyjna 3miasto, która prowadzi zajęcia ruchowe dla rodzin z dziećmi oraz osób w podeszłym wieku podczas swoich wycieczek - zarówno rowerowych, jak i pieszych - zaznajamia społeczeństwo z atrakcyjnymi miejscami oraz szlakami turystycznymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W przypadku wycieczek rowerowych to także świetna okazja, by porozmawiać o bezpiecznej jeździe na rowerze oraz o tym, jak przygotować rower, aby jazda na dwóch kółkach była przyjemna.


- Od pierwszych zajęć stawialiśmy na bezpieczeństwo jazdy na rowerze - podkreśla Marek Puchalski, jeden z prowadzących. - Omawialiśmy temat przydatności kasku i to nie tylko w przypadku dzieci. Zachęcaliśmy także dorosłych, aby z chęcią zakładali kask i tym samym przekazywali dobry przykład młodemu pokoleniu. Pokazywaliśmy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie roweru przed każdą jazdą, aby po pierwsze cieszyć się z bezpiecznej jazdy, a po drugie mieć z tego satysfakcję. Zwracaliśmy uwagę na odpowiednie napompowanie kół względem danego terenu, sprawdzenie hamulców i innych ważnych podzespołów roweru. Wiele osób dowiedziało się także, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie siodełka, które w dużej mierze poprawia przyjemność z jazdy na dwóch kółkach.

Zasady bezpiecznej jazdy po drodze rowerowej- Na wcześniejszych wycieczkach, podczas przerw, zaznajomiliśmy uczestników z tym, jak załatać i wymienić przebitą dętkę, a także, na co zwrócić uwagę podczas naprawy - mówi Jakub Barański z GR3miasto. - Zachęciliśmy rowerzystów do zabierania ze sobą podstawowych części zamiennych, takich jak np. zapasowa dętka, oraz drobnych narzędzi do poradzenia sobie z niewielką usterką, tak aby wycieczki nie kończyły się wraz z awarią naszych dwóch kółek.

Podstawowe narzędzia do naprawy roweruParametry pokonanej trasy:

- Początek i koniec: Gdańsk Jasień, parking przy stacji PKM
- Czas przejazdu wraz z przerwami: max. dwie godziny
- Długość trasy: 10 km
- Trudność trasy: średnia / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe, trochę piachu, błota i kamieni
- Rekomendowany rower: górski z przerzutkami
>>>Mapa i ślad GPS trasy


>>> GALERIA ZDJĘĆ; fot. GR3miasto
Organizatorzy:
Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu, Grupa Rekreacyjna 3miasto

Krzysztof Kochanowicz/GR3Miasto