Porady na debiut w zawodach rowerowych

22 stycznia 2020, 9:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Pas neoprenowy dobry na odchudzanie. Jak działa i czy warto z niego korzystać?

Czy wśród twoich postanowień noworocznych znalazło się zadebiutowanie w zawodach sportowych? Jeśli tak, wzięcie udziału w imprezie kolarskiej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, chcąc wystartować w tym roku w wyścigu na rowerze.Niezależnie od tego, czy startujemy pierwszy, czy sto pierwszy raz, udział w zawodach to zawsze sporo przygotowań, parę kwestii logistycznych do rozwiązania i... mnóstwo emocji. Choć na trasie imprezy kolarskiej bywa ciężko i trudno, po przekroczeniu linii mety zwykle rozglądamy się już za kolejnymi zawodami.

Aby móc zawiesić sobie na szyi medal finishera, nie trzeba być wyczynowym kolarzem. Wystarczy mieć sprawny rower, kask i poświęcić trochę czasu na to, aby przygotować się do pokonania danego dystansu. Kto wie, może następnym razem zapragniesz już nie tylko przejechać, lecz także pościgać się po trasie?

Dołącz do debiutantówNie musisz się bać, że będziesz jedynym żółtodziobem wśród wytrawnych kolarzy. Lokalne zawody rowerowe są bardzo liberalne. Biorą w nich udział zawodnicy na każdym poziomie zaawansowania, w różnym wieku i z najróżniejszymi celami sportowo-osobistymi.

- Widzimy, że z każdym rokiem przybywa osób, które chcą spróbować swoich sił w wyścigach - mówi Bartłomiej Glaas, organizator imprez serii Cyklo. - Osoby te można podzielić na dwie grupy: pierwsza to osoby, które stosunkowo niedawno kupiły rower szosowy. Chcą się sprawdzić ze sobą, z trasą, z rywalami. Druga grupa osób to triathloniści, który skupiają się na jednej dyscyplinie, którą jest kolarstwo. Od dwóch lat zauważamy, że ulubionym miejscem startu dla debiutantów jest Cyklo Pelplin. Stosunkowo łatwa trasa, okres wakacyjny, dotychczas bardzo ładna pogoda - to wszystko składa się na dużą frekwencję debiutantów.

Nie taki peleton strasznyObawy debiutantów wiążą się zazwyczaj z odnalezieniem się w grupie zawodników. W peletonie bywa dynamicznie i nerwowo. Rozwiązaniem tego kłopotu może być ustawienie się na bezpiecznej pozycji, z tyłu grupy startowej. I oczywiście niezastąpiona recepta: regularny trening.

- Debiutanci obawiają się głównie jazdy w dużej grupie oraz tłoku i jest to obawa jak najbardziej zasadna - podkreśla Bartłomiej Glaas. - Dla osób, które nigdy nie jechały w grupie większej niż kilka osób, rzeczywiście może być to spore zaskoczenie. Kluczową sprawą jest przede wszystkim unikanie gwałtownych, nerwowych ruchów i... oczywiście jazda w coraz to większej grupie, zgodnie z maksymą: trening czyni mistrza. To właśnie praktyka i jazda w sporej grupie sprawi, że z czasem będzie nam się zdecydowanie lepiej jeździło w peletonie.

Nie więcej sprzętu niż talentuStart w pierwszych zawodach nie wymaga od nas wielkich przygotowań sprzętowych, a może dać nam ogromnie dużo satysfakcji.

- Absolutnie podstawowe rzeczy, o których musimy pamiętać, to: kask, odpowiedni strój i sprawny rower - mówi Bartłomiej Glaas. - Z doświadczenia wiem, że każdy kolejny start na początku naszej przygody z kolarstwem jest coraz lepszy, coraz bardziej motywujący i angażujemy się w niego coraz bardziej. Na początku, przy pierwszym starcie, oczywiście dochodzą takie sprawy, jak odpowiednie odżywianie - zarówno przed samymi zawodami, jak i w trakcie, sprawny rower i kondycja pozwalająca nam przejechać określony dystans. O tempo nie musimy się specjalnie martwić, ponieważ adrenalina zrobi swoje i sprawi, że średnia prędkość osiągnięta przez nas będzie nie do pobicia w trakcie samodzielnej jazdy. Nasze trasy i tzw. "krótkie dystanse", oscylujące wokół 40 km, to wyścig do ukończenia absolutnie przez każdego rowerzystę, który jest w stanie przejechać w swoim tempie taki dystans.
By nabrać pewności siebie, warto - w miarę możliwości - zapoznać się wcześniej z trasą zawodów. Dotyczy to zwłaszcza imprez kolarstwa górskiego, gdzie teren w każdej chwili może nas zaskoczyć.

- W tym roku, w ramach naszych zawodów, zawodnicy będą mieli do pokonania w sumie aż 6 ciekawych etapów - mówi Joanna Kownacka, organizator serii Garmin MTB Series. - Mamy już stałe grono zawodników, z którymi spotykamy się na starcie, jednak co roku przybywa kilkudziesięciu nowych, którzy chcą zmierzyć się w bezpośredniej rywalizacji z innymi. Debiutanci często boją się błędnego rozłożenia sił i tego, że nie dadzą rady pokonać całego dystansu, a także tego, czy trasa nie jest zbyt trudna i czy poradzą sobie z pokonaniem jej w limicie czasu. Mamy na to odpowiedź: podczas specjalnych objazdów można poznać trasę przed każdymi zawodami. Objazdy prowadzi doświadczony zawodnik, Michał Bogdziewicz.

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytajŚrodowisko rowerowe jest otwarte na nowych zapaleńców i zawsze chętne do pomocy. Jeśli potrzebujemy porady, nie bójmy się pytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. W kwestiach związanych z samymi zawodami możemy też śmiało zwracać się do samych organizatorów. Najczęściej oni sami są wielkimi pasjonatami dyscypliny i chętnie udzielają porad i wskazówek.

- Zawodnicy mogą zawsze pytać o wszystko, co ich nurtuje - zapewnia Joanna Kownacka. - Jesteśmy zawsze dostępni i służymy radą, nie tylko na samych zawodach, ale również wcześniej drogą e-mailową, telefoniczną czy w social mediach.
W Trójmieście i okolicach zawody i rajdy rowerowe odbywają się regularnie od marca do końca października. Niekiedy możemy wprost przebierać w propozycjach wyścigów, wybierając zawody najbardziej dla nas odpowiednie. Już niedługo kalendarz imprez rowerowych na portalu zacznie zapełniać się propozycjami, a więc... najwyższa pora zacząć szykować formę.
Czy chciał(a)byś wziąć udział w zawodach na rowerze?
42%

mam to już za sobą

41%

tak, chciał(a)bym

17%

nie, nie chciał(a)bym

zakończona

łącznie głosów: 198