Projekty rowerowe w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Głosowanie do 21 czerwca

9 czerwca 2021, 14:00
Joanna Skutkiewicz
Do głosowania zostało dopuszczonych kilka projektów związanych z rowerami. Więcej zdjęć (3)

Do głosowania zostało dopuszczonych kilka projektów związanych z rowerami.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do głosowania zostało dopuszczonych kilka projektów związanych z rowerami.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do 21 czerwca trwa głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Pośród projektów dopuszczonych do głosowania znalazło się kilka dotyczących infrastruktury rowerowej w mieście. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 czerwca.



Jak co roku gdynianie i gdynianki mogą zdecydować, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę budżetu miasta. W 2021 roku jest to kwota 11 148 564 zł. W puli miejskiej znalazło się 2 000 517 zł, w puli dzielnicowej zaś 9 148 47 zł. Koszt pojedynczego projektu nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł.

Pośród projektów dopuszczonych do głosowania znalazło się kilka związanych z infrastrukturą rowerową. Są to:

Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Morskiej na odcinku ul. Kcyńska - Obwodnica Trójmiasta



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 370 750 zł.
Projekt polega na uzupełnieniu drogi rowerowej po południowej stronie ulicy Morskiej od skrzyżowania z ulicą Kcyńską do Obwodnicy Trójmiasta poprzez:
- budowę drogi rowerowej wraz z remontem chodnika na odcinku ok. 100 m od ul. Kcyńskiej do wysokości końca budynku ze sklepem motocyklowym (szerokość 2 m drogi rowerowej i 2 m chodnika),
- wyznaczenie z istniejącego chodnika o szerokości 4 m drogi dla rowerów oraz drogi dla pieszych (po 2 m szerokości każda) od końca budynku ze sklepem motocyklowym do Obwodnicy Trójmiasta przy pomocy organizacji ruchu (oznakowanie pionowe i poziome),
- wyznaczenie przejazdu dla rowerów przez Obwodnicę Trójmiasta.

Mobilny serwis rowerowy, wycieczka rowerowa i warsztaty kreatywne dla dzieci w Bibliotece Wzgórze



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 8550 zł.
- Projekt promuje aktywny wypoczynek przez jazdę rowerem i spotkania na świeżym powietrzu - czytamy w opisie projektu. - Znając potrzeby mieszkańców dzielnicy, wiemy, że ta aktywność to najlepszy sposób na integrację osób z różnych z grup wiekowych. Nie zapominając o kulturalnych potrzebach mieszkańców, planujemy warsztaty kreatywne dla dzieci odnoszące się do teatru na rowerze - teatru kamishibai. Wydarzenia będą tłumaczone na polski język migowy, by zwiększyć ich dostępność.

Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Morskiej na odcinku obwodnica - ul. Swarzewska



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 209 600 zł.
Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w Gdyni poprzez budowę lub wyznaczenie nowej drogi rowerowej wzdłuż południowej strony ul. Morskiej. Ul. Morska stanowi główny ciąg komunikacyjny w północno-zachodniej części Gdyni. Mimo ogromnego potencjału - w bezpośrednim sąsiedztwie mieszka około 60 tys. gdynian - ulica ta dla rowerzystów jest jak na razie, w ocenie pomysłodawców projektu, nieprzyjazna.

Rowerowy plac zabaw - pumptrack na polanie po kortach tenisowych przy ul. Uczniowskiej



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 407 200 zł.
Celem jest stworzenie obiektu rekreacji ruchowej dla całych rodzin ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb nastolatków. Projekt zakłada budowę pumptracka wraz z dojściem, dwoma placykami do odpoczynku i zielenią. Odbiorcami inwestycji będą przede wszystkim mieszkańcy Witomina.

Rower cargo zachęca do głosowania na projekty w BO. Więcej zdjęć (3)

Rower cargo zachęca do głosowania na projekty w BO.

fot. Rowerowa Gdynia

Rower cargo zachęca do głosowania na projekty w BO.

fot. Rowerowa Gdynia


Rozbudowa skateparku pod estakadą Kwiatkowskiego



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 250 000 zł.
Celem projektu jest zagospodarowanie nieużytków znajdujących się pod estakadą Kwiatkowskiego w kwartale ulic Morska - Ramułta - Niemojewskiego - Drzymały. Obecnie funkcjonuje tam rampa, która została oddana do użytku we wrześniu 2020 roku, a jest zwycięskim projektem do Budżetu Obywatelskiego 2017. Miejsce cieszy się niesłabnącą popularnością z uwagi na zadaszenie obiektu. Dzięki temu fani rolek, deski, hulajnogi czy rowerów mogą bez problemu ćwiczyć akrobacje przez cały rok.

Remont drogi rowerowej wzdłuż al. Zwycięstwa na odcinku Kolibki - w kierunku pomnika Obrońców Gdyni



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 360 000 zł.
Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w Gdyni poprzez remont drogi rowerowej wzdłuż alei Zwycięstwa. W założeniach projekt stanowi kolejny etap poprawy jakości odcinka najważniejszej trasy rowerowej w Gdyni, jaką jest ciąg rowerowy wzdłuż alei Zwycięstwa. Na odcinku od Kolibek do granicy z Sopotem droga rowerowa jest zbudowana z fazowanej kostki Bauma, która z czasem została wypaczona. Powoduje to obniżenie komfortu przejazdu rowerem.

Budowa sygnalizacji świetlnej i przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Wielkopolskiej i Spokojnej



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 392 379 zł.
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu w rejonie ulicy Wielkopolskiej i Spokojnej, jak również poprawa dostępności dla pieszych i rowerzystów poprzez budowę sygnalizacji świetlnej oraz wyznaczenie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Wielkopolskiej i Spokojnej.

Zaaranżowanie zieleni przy ul. Morskiej, w okolicy skrzyżowania z ulicą J. Montwiłła-Mireckiego



Opis projektu na stronie BO

Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 289 458 zł.
- Skrzyżowanie ul. Mireckiego z ul. Morską to bardzo ruchliwe miejsce na Grabówku - czytamy w opisie projektu. - To duży węzeł przesiadkowy, a wzdłuż ul. Morskiej na tym odcinku zlokalizowanych jest wiele sklepów handlowo-usługowych. Projekt został pomyślany tak, aby na odcinku od ul. Grabowo do ul. Przybyszewskiego dosadzić zieleń i uporządkować istniejącą. Rośliny wspomagają małą retencję i oczyszczają powietrze, a drzewa i ławki przy samym skrzyżowaniu z ul. Mireckiego stworzyłyby swoiste małe centrum Grabówka.

Gdynia: zmiany rowerowe przy dworcu



W dniach 7-21 czerwca można głosować na projekty do Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Na grafice: projekty zgłoszone przez Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia. Więcej zdjęć (3)

W dniach 7-21 czerwca można głosować na projekty do Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Na grafice: projekty zgłoszone przez Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia.

źródło: Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskie

W dniach 7-21 czerwca można głosować na projekty do Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Na grafice: projekty zgłoszone przez Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia.

źródło: Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskie


Głosowanie dla wszystkich gdynian



W głosowaniu na projekty BO może wziąć udział każdy mieszkaniec Gdyni, niezależnie od obywatelstwa, miejsca zameldowania i wieku. Osoby, które nie są zameldowane w Gdyni, tj. nie mają karty mieszkańca ani nie są wpisane do tutejszego rejestru wyborców, muszą podczas głosowania złożyć oświadczenie, że mieszkają w Gdyni na stałe.

- Tegoroczna rowerowa kampania do gdyńskiego BO jest wyjątkowa - mówi Łukasz Bosowski, prezes Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia. - Mimo ostrego hamowania władz Gdyni w sprawach rowerowych udało się obronić kilka projektów w odwołaniach do prezydenta. Zmobilizowaliśmy wszystkie siły i środki stowarzyszenia, aby wnioski wygrały w głosowaniu. Prosimy wszystkie życzliwe osoby o wsparcie akcji promocyjnej w internecie i na żywo wśród znajomych. W tym roku BO jest jedyną szansą, aby długość nowych dróg dla rowerów przestać liczyć w metrach, a zacząć znów w kilometrach.
W głosowaniu można wziąć udział za pomocą formularza internetowego.
Czy będziesz głosować na rowerowe projekty w Budżecie Obywatelskim?
tak
nie, będę głosować na inne
nie będę w ogóle głosować w Gdyni

Opinie wybrane


wszystkie opinie (57)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.