stat

Propozycja trasy rowerowej po kaszubskich wioskach

17 października 2019, 11:00
Mariusz Mostek

Propozycja tej trasy rowerowej powstała z myślą o tych, którzy dobrze znają już lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i szukają alternatywy na dłuższy wypad. W większości utwardzona trasa jest szybka i pozwoli nam zawitać w takie miejsca, w których, gdybyśmy znaleźli się tak po prostu, zastanawialibyśmy się, czy aby na pewno nie wjechaliśmy w czyjeś podwórko. Odkryj jesień na kaszubskiej wsi!Pętlę zaczynamy tuż przy rondzie w Chwaszczynie. Naprzeciwko Lidla wjeżdżamy w boczną drogę, która w zasadzie jest ul. Floriana Ceynowy. Przecinamy ul. Dobrzewińską i jedziemy prosto w ul. Przyleśną, która doprowadzi nas do rozwidlenia. Skręcamy w lewo i dalej droga pokieruje nas wzdłuż Jeziora Tuchomskiego. Objeżdżamy południowy jego fragment i dojeżdżamy do plaży, gdzie możemy zauważyć lampy z panelami fotowoltanicznymi. Chętni mogą zboczyć z trasy i przejechać wąską trasą tuż przy samym jeziorze, zamiast jechać dalej asfaltową drogą pod górę.


Kasztanowa, Lipowa, Klonowa to kolejne ulice, którymi się poruszamy, aby ostatecznie wyjechać na rozwidleniu dróg tuż przy polu golfowym w Tokarach. Tam obieramy drogę na południe, jadąc Przodkowską i zjeżdżając w Dolną. Po lewej stronie miniemy Jezioro Kczewskie. Z ulicy Gdańskiej, tuż przed Orlenem, skręcamy w prawo w boczną drogę, która malowniczą serpentyną do góry poprowadzi nas przez Bursztynik w kierunku Kawli Górnych.


Wyjedżając na asfaltową drogę w Kawlach Górnych, skręcamy w prawo, by za 500 m skręcić w lewo w ul. Leśną, prowadzącą nas przez Piekło do drogi "Na Szlaku". Możemy tam trafić na naprawdę szybkie trasy. Ruch jest praktycznie zerowy i większość czasu jesteśmy na tej drodze sami.


W Otalżynie mijamy tutejsze jezioro i kierujemy się dość krętymi, polnymi, ale utwardzonymi ścieżkami do asfaltowego odcinka trasy - do ul. Szemudzkiej. Jedziemy asfaltem w kierunku Kamienia ul. Letniskową. Tuż przy północnym końcu jeziora Kamień skręcamy w prawo w ulicę Adama Mickiewicza i wpadamy na asfaltową ul. Gdańską. Jedziemy dalej Gdyńską, Ogrodową, Kwiatową, kierując się w stronę ronda w Kielnie. Tam skręcamy w pierwszy zjazd i dalej Gryfa Pomorskiego przez Warzno docieramy do ul. Jeziornej, która zamyka nam pętlę. Po własnym szlaku wracamy do miejsca startu.


Mapa i ślad GPS szlaku


Parametry trasy

45 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Chwaszczyno, parking przy Lidlu
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-4 godz.
- Długość trasy: 45,3 km
- Suma przewyższeń: 390 m
- Trudność trasy: łatwa, kilka podjazdów 8-10 proc. nachylenia
- Nawierzchnia: asfalt 30 proc. trasy, utwardzone polne drogi, płyty betonowe, możliwe błoto
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel/cx


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.

Parametry trasy

45 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową