Przedwiosenne kręcenie po lasach kościerskich

6 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Malownicze, wiecznie zielone lasy to dobra recepta na szary, bury i ponury okres przejściowy między zimą a wiosną. Więcej zdjęć (22)

Malownicze, wiecznie zielone lasy to dobra recepta na szary, bury i ponury okres przejściowy między zimą a wiosną.

fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Malownicze, wiecznie zielone lasy to dobra recepta na szary, bury i ponury okres przejściowy między zimą a wiosną.

fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Lasy Borów Tucholskich znacznie różnią się od tych w obrębie Trójmiasta. Przede wszystkim widać to po kolorach. Gdy wokoło nadal jest szaro, buro i ponuro, tam jest wiecznie zielono, gdyż takimi barwami charakteryzują się właśnie lasy iglaste o chrobotkowej ściółce. Różni się też samo podłoże, które chłonne jest niczym gąbka i nawet po znacznych wiosennych opadach deszczu, nie ma tam nawet grama błota. Dziś dzielę się z wami ciekawą trasą w obrębie północnej części Nadleśnictwa Kościerzyna. Można pokonać ją w dwie godziny - przed pracą lub po niej. Można także zabrać ze sobą dzieci, wszak wiedzie ona z dala od wzmożonego ruchu drogowego i cywilizacji.Parametry trasy

21 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Przy okazji służbowego wyjazdu udało mi się zwiedzić północną część Nadleśnictwa Kościerzyna. I choć trasę na wycieczkę rowerową ułożyłem palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą przejażdżką godną polecenia. Przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. O dziwo tym razem nie zdarzyło mi się zsiadać z siodełka, bo wszystkie drogi na mapie istniały także w terenie.

Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem, kiedy realizuję kolejne wypady rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał nie tylko dla wypadów na dwóch kółkach, lecz także innych form turystyki i rekreacji, np. dla wędrówek. Niewielka odległość Trójmiasta od leśnych kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu. Przy dobrej organizacji to niespełna godzina jazdy zarówno samochodem, jak i pociągiem.Północna część Nadleśnictwa Kościerzyna:

Nadleśnictwo Kościerzyna to malownicze lasy rozciągające się wokół serca Kaszub. Drogi wiją się wśród licznych jezior i pagórków, które nie przekraczają 180 m n.p.m. Podjazdy i zjazdy są zdecydowanie bardziej łagodne od tych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, przez co bardziej dostępne dla turystyki i rekreacji. W północnych stronach występuje wiele jezior znajdujących się w głębokich rynnach - widoki zapierają dech w piersiach. Warto tu podskoczyć w tygodniu, szczególnie że dzień jest już coraz dłuższy.

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Kościerzyna / parking przy Strzelnicy
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2,5 godziny
- Długość trasy: 21,5 km
- Suma przewyższeń: 315 m
- Trudność trasy: łatwa/po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne i polne dukty (miejscami także piach)
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel

Kliknij na mapę i prześledź przebieg trasy / ściągnij ślad GPS. Więcej zdjęć (22)

Kliknij na mapę i prześledź przebieg trasy / ściągnij ślad GPS.

mat. Open Street Map / Traseo.pl

Kliknij na mapę i prześledź przebieg trasy / ściągnij ślad GPS.

mat. Open Street Map / Traseo.pl-Mapa i ślad gps szlaku


Polecane przez nas szlaki rowerowe w obrębie powiatu kościerskiego:

 1. Szlak Józefa Wybickiego
 2. Pętla wokół Jezior Wdzydzkich
 3. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia
 4. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Schodno
 5. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Lipno
 6. Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina
 7. Szlak Kaszubskich Drzymalitów


Parametry trasy

21 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową

Opinie (34)

 • Popieram i zachęcam...

  Uwielbiam jeździć po lasach, cisza, spokój, zróżnicowany teren, fajne widoki a przede wszystkim czyste powietrze i brak wariatów na drodze ( nie trzeba co chwilę oglądać się za siebie). Przejechanie w takim terenie 20 km daje większą frajdę i zmęczenie niż po asfalcie!!!

  • 36 3

 • Dzięki Kris.
  Nigdy się nie zawiodłem na twoich propozycjach

  • 10 0

 • Piękne okolice. (4)

  Mieszkając w Trójmieście mamy szczęście mając takie tereny pod samym nosem- trzeba korzystać.

  • 12 0

  • No z 3miasta do Kościerzyny to nie rzut beretem i nie jesxt to 'pod nosem".

   ale propozycja fajna.

   • 6 0

  • (2)

   Jakie tutaj masz tereny,wszędzie to samo.Chyba nie byleś w Chorwacji Francji nie mówiąc już o Hiszpani tam przyroda jest dopiero zróżnicowana.Dlatego mało który europejczyk słyszał o Polsce.

   • 1 6

   • (1)

    Hehehe
    jaka wieśniara

    • 3 3

    • Elu, a jeździsz tam zapewne codziennie?

     Na co dzień gdy mowa o przejażdżkach po szkole, czy pracy, bądź tych weekendowych warto umieć cieszyć się tym co mamy w naszej pięknej Polsce. Tak właśnie, powtórzę... pięknej Polsce. Trójmiejski Park Krajobrazowy,

     Na co dzień gdy mowa o przejażdżkach po szkole, czy pracy, bądź tych weekendowych warto umieć cieszyć się tym co mamy w naszej pięknej Polsce. Tak właśnie, powtórzę... pięknej Polsce. Trójmiejski Park Krajobrazowy, Żuławy, Kociewie, Kaszuby, to tereny które możemy przemierzać codziennie, wszak są one w naszym najbliższym otoczeniu, a dojazd zajmuje nie więcej niż godzinę i pochłania nie więcej niż 20 zł (o ile zdecydujemy się na transport roweru samochodem, bądź pociągiem). Weekendowy wypad w cieplejsze rejony Europy to już większy wydatek i nie każdego stać by śmigać tam nawet raz w roku. Osobiście zjeździłem znaczną część krajów europejskich, sporo ciekawych terenów odwiedziłem też pieszo i nie ukrywam, że chętnie tam wracam. Jednak żyjąc na co dzień tu na Pomorzu staram się odwiedzać najbliższe mi strony i cieszyć się ich potencjałem: podziwiając malownicze okolice, smakując kuchni regionalnej oraz poznając fantastycznych ludzi. To wszystko jest w zasięgu ręki, tylko trzeba umieć się tym cieszyć ;)

     • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.