stat

Przedwiosenne kręcenie po lasach kościerskich

6 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Kochanowicz

Lasy Borów Tucholskich znacznie różnią się od tych w obrębie Trójmiasta. Przede wszystkim widać to po kolorach. Gdy wokoło nadal jest szaro, buro i ponuro, tam jest wiecznie zielono, gdyż takimi barwami charakteryzują się właśnie lasy iglaste o chrobotkowej ściółce. Różni się też samo podłoże, które chłonne jest niczym gąbka i nawet po znacznych wiosennych opadach deszczu, nie ma tam nawet grama błota. Dziś dzielę się z wami ciekawą trasą w obrębie północnej części Nadleśnictwa Kościerzyna. Można pokonać ją w dwie godziny - przed pracą lub po niej. Można także zabrać ze sobą dzieci, wszak wiedzie ona z dala od wzmożonego ruchu drogowego i cywilizacji.Parametry trasy

21 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Przy okazji służbowego wyjazdu udało mi się zwiedzić północną część Nadleśnictwa Kościerzyna. I choć trasę na wycieczkę rowerową ułożyłem palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą przejażdżką godną polecenia. Przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. O dziwo tym razem nie zdarzyło mi się zsiadać z siodełka, bo wszystkie drogi na mapie istniały także w terenie.

Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem, kiedy realizuję kolejne wypady rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał nie tylko dla wypadów na dwóch kółkach, lecz także innych form turystyki i rekreacji, np. dla wędrówek. Niewielka odległość Trójmiasta od leśnych kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu. Przy dobrej organizacji to niespełna godzina jazdy zarówno samochodem, jak i pociągiem.Północna część Nadleśnictwa Kościerzyna:

Nadleśnictwo Kościerzyna to malownicze lasy rozciągające się wokół serca Kaszub. Drogi wiją się wśród licznych jezior i pagórków, które nie przekraczają 180 m n.p.m. Podjazdy i zjazdy są zdecydowanie bardziej łagodne od tych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, przez co bardziej dostępne dla turystyki i rekreacji. W północnych stronach występuje wiele jezior znajdujących się w głębokich rynnach - widoki zapierają dech w piersiach. Warto tu podskoczyć w tygodniu, szczególnie że dzień jest już coraz dłuższy.

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Kościerzyna / parking przy Strzelnicy
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2,5 godziny
- Długość trasy: 21,5 km
- Suma przewyższeń: 315 m
- Trudność trasy: łatwa/po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne i polne dukty (miejscami także piach)
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel-Mapa i ślad gps szlaku


Polecane przez nas szlaki rowerowe w obrębie powiatu kościerskiego:


  1. Szlak Józefa Wybickiego

  2. Pętla wokół Jezior Wdzydzkich

  3. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

  4. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Schodno

  5. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Lipno

  6. Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina

  7. Szlak Kaszubskich Drzymalitów


Parametry trasy

21 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową