Przejadą 500 km na rowerach w charytatywnym celu

9 lipca 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz

Przejadą rowerami z Częstochowy do Gdańska, żeby wspomóc zbiórkę pieniędzy na leczenie dwóch zawodniczek kolarstwa, które poważnie ucierpiały w wypadku 1 czerwca. 11 lipca niewielki peleton ruszy w 500-kilometrową drogę. Do akcji dołączają się zawodowi kolarze, emerytowani mistrzowie dyscypliny oraz sponsorzy, którzy "kupują" kilometry trasy. Do inicjatywy zaproszeni są wszyscy, nie tylko miłośnicy jazdy na rowerze.Pierwszego dnia czerwca Rita Malinkiewicz i Katarzyna Konwa, dwie wyczynowe zawodniczki kolarstwa, wyruszyły na szosę, aby dojechać na miejsce grupowego, luźnego treningu organizowanego przez 25-letnią Ritę. Zaledwie kilometr od miejsca startu uległy potwornemu wypadkowi. Z nieznanych oficjalnie przyczyn jadąca z naprzeciwka kobieta w oplu astrze zjechała na przeciwległy pas i wjechała czołowo w kobiety.

Obecnie, w pierwszej połowie lipca, stan zawodniczek wciąż jest poważny. Katarzyna została przewieziona z OIOM-u do ośrodka rehabilitacyjnego, gdzie czeka ją od nowa nauka poruszania się i mówienia. Rita, ze względu na poważny i rozległy uraz czaszkowo-mózgowy, cały czas nie odzyskała świadomości.

Aby wspomóc rehabilitację zawodniczek, uruchomiono zbiórkę pieniędzy, której celem jest aż milion złotych.


Z Częstochowy do GdańskaW sobotę, 11 lipca, o godz. 5 rano spod sklepu Fabryka Rowerów w Częstochowie wyruszy peleton, który ma zamiar dojechać do gdańskiego salonu Dre Rowery około 21-22. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne mają możliwość wsparcia akcji poprzez dokonywanie wpłat na stronie zbiórki. Kolarze zachęcają do "kupienia" kilometrów, które będą przez nich pokonywane na trasie. Do przedsięwzięcia dołączyli się byli i aktualni zawodowi kolarze - Cezary Zamana, Zenon Jaskuła, Przemysław Niemiec, Tomasz Marczyński i inni. Obojętni nie pozostają też wielcy mistrzowie z zagranicy - Peter Sagan, Jolanda Neff czy Vincenco Nibali wirtualnie patronują akcji i zachęcają do dokonywania wpłat.

Trasę przejazdu można zobaczyć tutaj.

Uważaj, proszę. Rowerowe billboardy na ulicach TrójmiastaZ Częstochowy wystartują: drużyna szosowa Fabryka Rowerów, Przemysław Niemiec, Katarzyna Solus-Miśkowicz i Ewa Kołodziej. Na trasie dołączą do nich zawodnicy grupy zawodowej Mazowsze Serce Polski. Z kolei trójmiejscy kolarze w składzie: Jakub Krzyżak, Michał Bogdziewicz - trener Rity - oraz Łukasz Derheld wyjadą rano z Torunia w stronę Gdańska.

Grupa kolarzy będzie poruszać się po jezdni zgodnie z przepisami, zabezpieczona przez auto serwisowe i busy dla obsługi ekipy. Inicjatywa ma na celu także przypomnienie kierowcom, że rowerzysta jest pełnoprawnym użytkownikiem drogi. Przejazd będzie transmitowany online na żywo na fanpage'u Fabryki Rowerów z wozu technicznego i komentowany przez Irka Bieleninika.

Dojazd do docelowego miejsca, tj. do sklepu Dre Rowery w Gdańsku przy ul. Schuberta 1A jest planowany na godzinę około 21-22. Jak zapewniają uczestnicy, będzie im bardzo miło zostać przywitanym na miejscu.