stat

Przejazd koło Opery znów do naprawy

25 marca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Kamil Gołębiowski
aktualizacja:11:28 (28 marca 2018)
interwencja trojmiasto.pl

Przejazd rowerowy przez al. Hallera, wzdłuż al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska pod Operą, jest jednym z najbardziej znanych i uczęszczanych miejsc na mapie gdańskiej infrastruktury rowerowej. Został jakiś czas temu poszerzony i wyprostowany. Przejazd prowadzi przez rozjazdy torów tramwajowych, stąd jego stan jest szczególnie istotny dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy rowerowych mieszkańców. Z fałdującym się w poprzek drogi asfaltem od miesięcy toczy się nierówna walka.Aktualizacja, 28 marca: W nocy z 23/24 marca została wykonana naprawa przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego. Z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu tramwajowego oraz drgania wywoływane tym ruchem będzie wymagało napraw cyklicznych. Ich zakres i częstotliwość będzie wynikała z okresowych przeglądów stanu technicznego nawierzchni." Tak poinformowała nas dzisiaj Magdalena Kiljan, Rzecznik Prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.Położony wśród torów tramwajowych dość miękki asfalt zmarszczył się na tyle, że pokonanie go rowerem to spore wyzwanie. W październiku zeszłego roku została przeprowadzona doraźna naprawa, która polegała na usunięciu najbardziej wystających fałd nawierzchni. Naprawa nie powiodła się w pełni, bo część przekroju, mimo dość wyraźnego oznakowania, nie została wygładzona. Mimo że po tych doraźnych działaniach przejazd wciąż wyglądał jak powygryzany, to jednak pewna poprawa była odczuwalna.

Jednak po zimie stan przejazdu znowu się pogorszył. Asfalt wygląda tak, jakby stojący kilkaset metrów dalej poradziecki T-34 zjechał z cokołu i pojechał przez Hallera na wycieczkę do Brzeźna, by przewietrzyć lufę świeżym, nadmorskim powietrzem.

Korzystający z przejścia rowerzyści cierpliwie i szerokim łukiem omijają ślady głębokiej orki, licząc, że dział utrzymania dróg Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wyśle wkrótce ekipę fachowców, która na dobre wyruguje księżycowe kratery ze skrzyżowania przed Operą.

Poprzednia naprawa wykonana została asfaltem lanym. Ten, jak się okazuje, nie jest w tym przypadku trwały. Współcześnie przejazdy rowerowe wykonuje się przy pomocy płyt gumowych, jednak zdaniem działu utrzymania dróg GZDiZ, w tym konkretnych miejscu nie ma takiej możliwości. Po pierwsze przejazd jest na łuku, po drugie są tam rozjazdy torowe, a jak informuje nas ZDiZ, płyty gumowe można kłaść tylko w linii prostej i nie można ich ciąć.

- Wiemy o lokalnych deformacjach jezdni i przejścia dla pieszych na wysokości Opery Bałtyckiej. Zostały one stwierdzone podczas cyklicznych przeglądów. Naprawa zaplanowana została do 30 marca br. Prace planujemy wykonać nocą, tak, aby zminimalizować do minimum ewentualne utrudnienia w ruchu. Może to potrwać w zależności od natężenia ruchu od 2 do 3 nocy. Prace będą odbywały się etapowo przy zachowaniu ciągłości ruchu i wyłączeniu jezdni na przemian - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Jak dobrze utrzymane są drogi rowerowe w Gdańsku?
7%

doskonale

55%

zasadniczo dobrze, choć są wyjątki

21%

raczej słabo, nie zachęcają do jazdy

7%

źle

10%

nie dotyczy mnie to, nie używam ich

zakończona

łącznie głosów: 269