Przełajowy Dzień Kobiet w Gdańsku

4 marca 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Stowarzyszenie VeloGD zaprasza w niedzielę, 8 marca, w godz. 11:00-13:30 na wydarzenie kolarstwa przełajowego VeloGD: Dzień Kobiet po przełajowemu. Impreza, organizowana już po raz szósty wspólnie z grupą kolarską Fala, odbędzie się w Gdańskim Ośrodku Sportu przy ul. Zielonogórskiej 4 na gdańskim Chełmie. Udział jest bezpłatny.Kolarstwo przełajowe to zimowa dyscyplina kolarstwa i zarazem znakomita motywacja do wyjścia na rower w chłodniejsze dni. Wydarzenia przełajowe odbywają się niezależnie od pogody - uczestnikom niestraszne są zimno, deszcz ani śnieg. Zawody trwają około godziny i polegają na pokonaniu jak największej liczby okrążeń po krętej trasie poprowadzonej po urozmaiconym terenie Ośrodka Sportu: trawniki, skarpy, leśne wąwozy, różnego rodzaju naturalne i sztuczne przeszkody.

- Spotykamy się już po raz szósty - mówi Mateusz Kita, sędzia główny, przedstawiciel klubu Fala. - Mimo że to wydarzenie zupełnie amatorskie i niekomercyjne, to liczba uczestników oraz kibiców rośnie z edycji na edycję. Rośnie także poziom sportowy wydarzenia. Stale udoskonalamy trasę, formułę i poziom zawodów. W naszych wydarzeniach biorą udział takie gwiazdy kolarstwa przełajowego, jak Michał Bogdziewicz - zdobywca 18. miejsca na mistrzostwach świata - czy Robert Banach, wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

Nie tylko rowery przełajoweVeloGD na swoje wydarzenie zaprasza posiadaczki i posiadaczy rowerów przełajowych i gravelowych, jak również miłośników kolarstwa górskiego i trekkingowego. Wystartować może każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania.

- Celem naszych wydarzeń jest budowanie społeczności kolarskiej w Trójmieście - mówi Paweł Wiśniewski, prezes stowarzyszenia VeloGD. - Pojęcie "community" na Zachodzie jest bardzo silne i stanowi bazę do wszystkiego, co ma coś wspólnego z rowerem. Również u nas w Trójmieście jest coraz lepiej. Budujemy lokalną społeczność, bo zabawa na rowerze jest dużo przyjemniejsza, gdy przeżywa się ją wspólnie i można dzielić się pasją i doświadczeniami. Nasz mały sukces wynika z tego, że działamy, uczymy się i angażujemy coraz szersze grono pasjonatów.

Rywalizacja na różnych poziomachPrzewidziane są dwie osobne kategorie, w zależności od konstrukcji roweru. W każdej kategorii będzie prowadzona osobna klasyfikacja pierwszej dziesiątki najlepszych zawodników. Ponadto, ponieważ dzień i okazja jest specjalna, panie na mecie będą szczególnie docenione.

Wydarzenie jest bezpłatne, natomiast będzie prowadzona zbiórka dobrowolnych datków na cele statutowe Stowarzyszenia, w tym rozwój imprez organizowanych przez VeloGD. Dzięki temu na kolejnych zawodach pojawiają się nowe przeszkody, trasa jest lepiej wyposażona i bardziej urozmaicona, a być może w przyszłym sezonie pojawi się profesjonalny pomiar czasu.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia
11:00 - otwarcie biura wydarzenia - zapisy
11:40 - próbne okrążenie (dla chętnych)
11:50 - zamknięcie trasy, ustawienie uczestników na starcie
12:00 - start uczestników na rowerach przełajowych (CX) i podobnych
12:05 - start uczestników na rowerach górskich (MTB)
Ok 13:00 - zakończenie zmagań uczestników
Ok 13:10 - dekoracja najszybszych uczestników
Ok 13:15 - wspólne sprzątanie trasy zawodów
Ok 13:30 - zakończenie wydarzenia

W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, uniemożliwiających bezpieczną zabawę, wydarzenie może zostać odwołane lub przełożone.

VeloGD to amatorskie stowarzyszenie kolarzy działające w Trójmieście od kilku lat. Organizuje nieformalnie treningi kolarstwa szosowego, wspólne zgrupowania treningowe w górach w Polsce i za granicą, jak również zawody przełajowe, wyścigi uliczne w systemie australijskim oraz indywidualnej jazdy na czas.

Bieżące informacje na temat wydarzenia można śledzić na stronie wydarzenia na Facebooku.