Przez wzgórza i wąwozy paraszyńskie

18 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Brakuje wam czasu na weekendowy wypad w góry? Nic straconego. Masę wzgórz i przepięknych widoków podziwiać można z ponad dwustumetrowych wierzchołków, które górują nad meandrującą rzeką Łebą. Lasy Strzebielińskie, o których mowa, to bardzo malowniczy i zarazem mocno pofałdowany teren, w który warto wybrać się zarówno na piechotę jak rowerem. Każdy amator aktywnego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie.Ułożona przez nas trasa rowerowej eskapady wiodła ścieżkami i drogami gruntowymi przez bajeczne tereny: to wspinając się na zapierające dech w piersiach wzgórza, to opadając do dolin i głębokich wąwozów, którymi wiją się malownicze potoki. Część trasy opierała się zarówno o znane mam odcinki szlaków turystycznych jak również o dotąd nieznane nam leśne dukty, które odkryły przed nami wiele ciekawych miejsc. Prócz aktywnego wypoczynku na łonie natury, celem naszej wizyty w tych okolicach było zapoznanie się z malowniczymi zakątkami okolic Paraszyna i Porzecza.

Ciekawostki, które zobaczyliśmy na naszej trasie:

1. Rezerwat Przyrody "Paraszyńskie Wąwozy":
Rezerwat ten został utworzony w 2001 roku dla ochrony bardzo licznych jak na ten region naszego kraju źródlisk i związanej z nimi roślinności, a także rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Ciekawostką jest występowanie roślin o charakterze podgórskim. Przemierzając tutejszymi szlakami zagłębiamy się w przepiękne wąwozy, na których spotkać unikatowe Kamienne Mosty. Prócz nich ciekawostką jest także podwieszany na łańcuchach drewniany most, skrywający się na jednym ze szlaków dydaktycznych.

2. Kamienne Mosty:
To bardzo ciekawy ewenement, który na pierwszy rzut oka wygląda jak wysoki nasyp kolejowy. Są to jednak kamienne umocnienia drogi nad głęboko wciętym przepustem. Nieznana jest dokładna historia ich powstania i przeznaczenia, ale prawdopodobnie powstały w okresie międzywojennym bądź na przełomie wieków. Mogły służyć komunikacji pomiędzy istniejącymi wtedy osadami, gospodarce leśnej lub udostępnieniu terenu do polowań.

3. Jelenia Góra:
Jest najwyższym wzniesieniem na terenie rezerwatu, który mierzy ponad 220 m n.p.m. Na szczyt wiedzie jedna z tutejszych ścieżek dydaktycznych, która mozolnie pnie się ku górze pokonując liczne głębokie wąwozy. Już od samego podnóża widoki zapierają dech w piersi. Niegdyś na szczycie góry znajdowała się drewniana platforma widokowa. Dziś niestety po wieży nie pozostało ani śladu, a szkoda, gdyż wznosiła się ona ponad koronę lasu umożliwiając obserwację przepięknych tutejszych krajobrazów.
PS. podjazd z pewnością sprawdzi kondycję niejednego śmiałka ;)

4. Bezimienne wzgórze i piękne miejsce wypoczynkowe:
Po przeciwnej stronie rzeki Łeby też górują nie lada wzniesienia. Na jednym z nich znajduje się pięknie położony punkt obserwacyjny. Umiejscowiony na skraju krawędzi stolik i ławki zachęcają do odpoczynku i podziwiania przepięknych krajobrazów.
Widać stąd m.in. naszą ulubioną bazę noclegową - Leśne Schronisko Łowców Przygód.5. Łeba płynąca pośród górujących wzniesień:
Łeba na tym odcinku jest dość wymagająca. Przeciska się ona wąskim gardłem pokonując liczne przeszkody - głównie kamienie, spore głazy, a także powalone drzewa. Przy wyższym stanie wody tworzą się na niej dość niebezpieczne zatory. W zależności od pory roku, to rzeka o wielu obliczach.

->>>Zobacz naszą wideo relację z zimowego spływu Łebą

6. Pomnik Przyrody "Grupa Drzew":
Drogę gruntową z Paraszyna do Porzecza porastają przepiękne drzewa objęte ochroną. Pomniki przyrody ożywionej stanowią głównie zrośnięte ze sobą buki, liczące ponad 100 lat. Pomiędzy drzewami znajduje się też inna ciekawostka zwana "schodami do lasu". Podobno są pozostałością po znajdującej się w tym miejscu dawnej szkole.

7. Dwór w Paraszynie:
Tu mamy okazję być już ... oj chyba zabraknie mi palców u rąk. Byliśmy tu i latem i zimą i w deszczu, za dnia jak i w nocy. W latach 90-tych mieścił się tam elegancki hotelik i restauracja myśliwska, jednak w ostatnich latach XIX-wieczny dworów szlachecki popada w ruinę.

Powyższe atrakcyjne miejsca przedstawia mapa i ślad gps naszej trasy

Podsumowanie:

Liczba górek i wzniesień, jakie mieliśmy do pokonania na zaplanowanej trasie była w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających uczestników wycieczki. Nasza trasa w 90 proc. wiodła drogami gruntowymi i leśnymi duktami, kilka odcinków pokonaliśmy także bocznymi drogami asfaltowymi. Pomimo wysiłku, jaki musieliśmy włożyć w pokonanie licznych wzniesień, niejednokrotnie mieliśmy okazję zachwycać się pięknem otaczającej nas przyrody. Kaszuby to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek zarówno rowerowych jak i pieszych, choć bardzo dobrym pomysłem na turystykę jest również spojrzenie na te przepiękne okolice z poziomu kajaka.

>>>Spływ Łebą nie należy jednak do najłatwiejszych!

Statystyki naszej rowerowej eskapady:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: stacja kolejowa Bożepole Wielkie
-Dystans: 37,5 km
-Czas wędrówki z postojami: 5 godzin

>>>Mapa i ślad gps naszej trasy

Trasa polecana na rower górski
Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Nadleśnictwo Strzebielino" o skali 1: 40 000 / wyd. Eko-Kapio.plWypad rowerowy prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Przez rejon wzgórz paraszyńskich przebiegają też szlaki rowerowe:

->>>Leśny szlak rowerowy z Gdańska do Lęborka
->>>Rowerowy Szlak Pstrąga Tęczowego

>>>Przeczytaj także relację z wędrówki tamtymi rejonami

Kolejny wypad rowerowy już niedługo, do zobaczenia na szlaku !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Parametry trasy

37 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową