stat

Przyrodniczy szlak rowerowy Pętla Lipno

6 czerwca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Kochanowicz

Pętla Lipno to przyrodniczy szlak rowerowy wytyczony we wschodniej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oznakowana kolorem czarnym trasa rozpoczyna się między miejscowością Dziemiany a Leśniczówką Głuchy Bór. Pętla wraz z dwunastoma tablicami edukacyjnymi liczy 19,5 km. Szlak wiedzie leśnymi duktami i drogami gruntowymi przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami. Gdzieniegdzie z oddali widać także większe akweny jak: jezioro Słupino oraz Cheb. Na jednym z odcinków szlak umożliwia odbicie na oznakowany łącznik, do platformy widokowej nad akwenami Lipno i Lipinko .Parametry trasy

19 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Atrakcje krajoznawcze na Pętli Lipno:W skrócie...

Pętla Lipno, jako przyrodniczy szlak rowerowy, to z pewnością ciekawy kąsek dla turystów ceniących wypoczynek na łonie natury. Na całej jego długości ustawiono bowiem dwanaście tablic informacyjno-dydaktycznych przedstawiających faunę i florę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Tematy tablic informacyjnych:

1. Kwaśna buczyna niżowa,
2. Zasady poszanowania lasu. Jak różne bywają nasze lasy,
3. Torfowisko wysokie i bór bagienny,
4. Dokarmianie zwierzyny leśnej,
5. Lipno i Lipinko,
6. Drewno. Przekształcanie biocenoz leśnych,
7. Ciekawostki z życia drzew,
8. Narodziny łąki,
9. Miedze, oczka wodne i zadrzewienia śródpolne,
10. Ukształtowanie parku,
11. Sosna,
12. Jałowce nad jeziorem Lipno.

Oprócz cennych informacji o życiu tutejszych roślin i zwierząt, na trasie znajdują się także drogowskazy do miejsc, które warto zobaczyć. Wśród licznych miejsc postoju i wypoczynku warto trochę czasu poświecić na urocze śródleśne jeziora wytopiskowe oraz okoliczne torfowiska.

Opis wycieczki szlakiem:

My naszą wycieczkę rozpoczynamy w Słupinku (skąd niedaleko mamy do naszej bazy w Czarlinie). W pierwszych kilometrach, zmierzając na północny wschód, szlak wiedzie wśród obszarów rolniczych. Pola, łąki oraz małe zagajniki mienią się we wszystkich kolorach tęczy. Obszar, jak przypadło na kaszubskie strony, jest dość pofałdowany. Ukształtowanie terenu w tym miejscu zmienia się z równiny sandrowej na wzniesienia morenowe. W okolicach Dąbrówki rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Słupino, zaś nieopodal Wantachowa na nieco mniejsze Jezioro Cheb. Ciekawy akwen mijamy także przed Piechowicami. Jezioro Gogolino, o którym mowa, to akwen, nad którym warto zrobić sobie krótką przerwę, niestety, nie ma tu żadnego kąpieliska. Nieco dalej, zanim zagłębimy się w lesie, skraj drogi porastają ciekawe jałowce. To dość charakterystyczny krzew dla iglastych Borów Tucholskich.

Wraz z nimi powoli zbliżamy się do granicy lasu. Pierwsze pojawiają się buki porośnięte brodatymi porostami, które są pod ochroną. W dalszym odcinku trasy drzewostan bukowy ustępuje miejsca borom sosnowym. Stąd już blisko do projektowanego rezerwatu przyrody "Lipno i Lipinko". Dystroficzne zbiorniki otoczone rozległymi torfowiskami porośniętymi przez bór bagienny, to miejsce występowania wielu rzadkich roślin i ptactwa wodnego. Doskonałe warunki do obserwacji ptactwa wodnego są z wieży widokowej nad jeziorem Lipno (250 m od trasy rowerowej / opcja oznakowana jest drogowskazami).

W trakcie jazdy szlakiem na kolejnych przystankach możemy poznać wiele ciekawych informacji na tematy związane z gospodarką leśną i drzewami.

Parametry szlaku Pętla Lipno:


- Początek i koniec szlaku: okolice Dziemian
- Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: 2,5 godziny
- Długość szlaku: 19,5 km (+250 m na opcje dojazdu do wieży widokowej)
- Kolor oznakowania szlaku: czarny / wg standardu oznakowania szlaków rowerowych
- Jakość oznakowania szlaku: dobra
- Trudność szlaku: średnia / liczne wzniesienia i sporo piachu
- Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe (miejscami piaszczyste, grząskie)
- Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski o szerokich, terenowych oponach

>>>Mapa i ślad gps szlaku Pętla LipnoOgólna ocena szlaku: 4/5
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy oferuje znacznie więcej szlaków rowerowych:
Oprócz powyżej opisanego pokonaliśmy jeszcze (kolejne niebawem)


  1. Pętlę wokół Jezior Wdzydzkich

  2. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

  3. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Schodno

  4. Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina

Parametry trasy

19 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową