stat

Przyrodniczy szlak rowerowy Pętla Schodno

16 stycznia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Pętla Schodno to przyrodniczy szlak rowerowy wytyczony w północnej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oznakowana kolorem żółtym trasa rozpoczyna się przy Zielonej Szkole w Schodnie. Pętla wraz z dziesięcioma przystankami edukacyjnymi liczy nieco ponad 20 km. Szlak wiedzie leśnymi duktami i drogami gruntowymi przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami. Gdzieniegdzie z oddali widać także większe akweny jak: jezioro Słupinko, Radolne, Jelenie, Białe oraz Schodno. Na jednym z odcinków szlak umożliwia odbicie na oznakowany kolorem czarnym łącznik, którego celem są Wdzydze.Parametry trasy

20 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe


Atrakcje krajoznawcze na Pętli Schodno:W skrócie...

Pętla Schodno, jako przyrodniczy szlak rowerowy, to z pewnością ciekawy kąsek dla turystów ceniących wypoczynek na łonie natury. Na całej jego długości ustawiono bowiem dziesięć tablic informacyjno-dydaktycznych przedstawiających faunę i florę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oprócz cennych informacji o życiu tutejszych roślin i zwierząt, na trasie znajdują się także drogowskazy do miejsc, które warto zobaczyć. Wśród licznych miejsc postoju i wypoczynku warto trochę czasu poświecić na urocze śródleśne jeziora wytopiskowe oraz okoliczne torfowiska.

Wycieczkę rozpoczynamy w Schodnie, spod budynku Zielonej Szkoły. W pierwszych kilometrach szlak wiedzie wzdłuż obszarów podmokłych i użytku ekologicznego pod nazwą Zabińskich Błoto. Warto zatrzymać się tu na chwilę i przejść się drewnianą kładką po torfowiskach. Do miejsca prowadzą drogowskazy (jako opcja szlaku).

Szlak, którym podążamy po dotarciu do osady Słupinko łączy się z paroma innymi znakowanymi trasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, które z biegiem kilometrów odbijają w różne strony. Na odcinku od mostka nad strugą łączącą jeziora: Słupino i Słupinko, po jezioro Zatur wycieczce towarzyszy już tylko oznakowana kolorem niebieskim Pętla Czarlina. Nieco dalej, na skrzyżowaniu, dochodzi także oznakowany kolorem zielonym szlak rowerowy wiodący dookoła Jezior Wdzydzkich. Wszystkie trzy szlaki wiodą razem aż po wieś Czarlinę, po czym każdy odbija w innym kierunku.

Za Czarliną, trasa którą podążamy, schodzi z szosy i wiedzie w kierunku Skoczkowa. Na odcinku tym towarzyszą mu dwa inne szlaki: oznakowany kolorem czerwonym - rowerowy szlak przyrodniczy łączący Lipusz ze Wdzydzami oraz także czerwony, tyle że pieszy, Szlak Kaszubski. Po minięciu wsi, patrząc na mapę najchętniej pojechałbym na wprost, przecinając ruchliwą szosę, by ponownie zagłębić się w lesie. Tymczasem planiści trasy mieli tu nieco inny pomysł i nie wiadomo, dlaczego szlak przeciągnęli dość ruchliwą w sezonie letnim szosą, którą przemierza rzesza turystów zmierzających nad jeziora wdzydzkie. Ten niebezpieczny odcinek, to na szczęście tylko kilometr... jak dla mnie zupełnie bezsensowny. Od krzyżówki, na której ponownie zanurzamy się w leśnej gęstwinie, planiści trasy wypuścili oznakowany kolorem czarnym szlak łącznikowy, którego celem są Wdzydze. Osoby, które podobnie jak ja nie przepadają za kaszubskimi szosami, mogą ominąć ten twór nieco okrężną, ale bardzo przyjemną trasą przez las (alternatywa dla tego odcinka w końcówce artykułu).

Choć ponownie zagłębiamy się w lesie, pozostaje mały niesmak, który trwa w sumie aż po Wąglikowice, gdzie oznakowany kolorem żółtym szlak ponownie przedziera się przez cywilizację i tę samą ruchliwą szosę, co wcześniej.

Nieco spokojniej jest dopiero za Loryńcem... gdzie urywa się droga asfaltowa i wycieczkę kontynuujemy drogą gruntową aż po same Schodno. Końcówka szlaku to lekko pagórkowata trasa z pięknym widokiem na położone w dole rynnowe jezioro Schodno.Szlak łącznikowy do Wdzydz:

Do Wdzydz wiedzie oznakowany kolorem czarnym szlak łącznikowy. To jednak nie najlepsze rozwiązanie, szczególnie w sezonie letnim, gdy drogą tą podąża cała rzesza turystów zmotoryzowanych. To, że chcemy bezpiecznie dostać się do celu nie oznacza wcale, że musimy kontynuować jazdę szosą. Wprawdzie moja propozycja wcale nie należy do najkrótszych, ale czy dokądś nam się spieszy?

Alternatywa:

W miejscu, gdzie szlak dociera do szosy, nie skręcamy w prawo, a kontynuujemy jazdę prosto. Po pokonaniu 300 metrów należy skręcić w prawo i kontynuować wycieczkę cały czas prosto przez 3 km. Po dojechaniu do krzyżówki należy ostro skręcić w prawo na oznakowany kolorem niebieskim szlak rowerowy łączący Wdzydze z Kościerzyną. Stąd do celu zostaje niespełna 4 km.

Ze Schodna warto wybrać się także na wędrówkę...

Nieopodal Zielonej Szkoły rozpoczynają się także dwie ścieżki dydaktyczne:

1) Życie lasu wokół remizy, to krótka, 3-kilometrowa ścieżka dedykowana najmłodszym turystom. Poprzez prowadzone warsztaty dzieci i młodzież zapoznawana jest z hydrofitowym procesem oczyszczania ścieków. Na trasę wybrać się można także samodzielnie poruszając się wg wskazówek i licznych drogowskazów dydaktycznych. Ścieżka poprowadzona jest częściowo drewnianą kładką przez użytek ekologiczny "Żabie Błoto" (ścieżka dydaktyczna oznakowana jest kolorem niebieskim)

2) Wokół Jeziora Schodno, to dłuższa, 8-kilometrowa ścieżka uzupełniona dziewięcioma tablicami edukacyjno-informacyjnymi oraz miejscami wypoczynku i platformą widokową. Miejscami zalesione wzniesienia górujące nad rynnowym jeziorem sięgają nawet 150 m n.p.m.


Parametry szlaku Pętla Schodno:

-Początek i koniec szlaku: Schodno, przy Zielonej Szkole
-Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: 2,5 godziny
-Długość szlaku: 20 km (+1 km na opcje ścieżek dydaktycznych)
-Kolor oznakowania szlaku: żółty / wg standardu oznakowania szlaków rowerowych
-Jakość oznakowania szlaku: dostateczna (brak potwierdzeń za skrzyżowaniami)
-Trudność szlaku: średnia / liczne wzniesienia i sporo piachu
-Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe (miejscami piaszczyste, grząskie)
-Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski


>>>Mapa i ślad gps szlaku Pętla SchodnoOgólna ocena szlaku: 4/5
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy oferuje znacznie więcej szlaków rowerowych:
My, oprócz powyżej opisanego pokonaliśmy tylko:


  1. Pętlę wokół Jezior Wdzydzkich

  2. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

  3. Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina

Parametry trasy

20 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową