Rodzinnie wokół Grodu Owidz

7 września 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat Wybierz się rodzinnie na Kociewie Kołem

Kociewie Kółeczkiem to wzbogacenie programu kultowego maratonu szosowego Kociewie Kołem, który odbył się w niedzielę 3 września w Owidzu k. Starogardu Gdańskiego. Specjalnie dla dzieci, z rodzicami lub bez, po leśnych drogach, spokojnie i wygodnie. 22 km trasa zaplanowana była tak, by każde dziecko powyżej siedmiu lat mogło pokonać ją samodzielnie pod opieką instruktora, a młodsze dzieci w towarzystwie rodziców bądź opiekunów prawnych w foteliku lub przyczepce. Program Rodzinnego Rajdu Rowerowego był dopasowany do maratonu tak, aby dorośli, którzy chcieli pojechać na trasy szosowe samodzielnie, mogli pozostawić swoje pociechy pod opieką animatorów gier i zabaw z Grupy Rowerowej 3miasto.Podobnie jak w przypadku startu imprezy głównej - Kociewie Kołem, tak Rodzinny Rajd Rowerowy pt. Kociewie Kółeczkiem rozpoczął się spod rekonstrukcji średniowiecznego Grogu Owidz. W biurze startowym uczestnicy odebrali imienne numery startowe, by o godz. 9:00 ruszyć w trasę. Podczas zaplanowanych przerw odbyły się gry i zabawy, przygotowane przez animatora. Rozlosowano także drobne upominki w postaci kolorowych dziecięcych czapek, w sam raz na jesienne wycieczki rowerowe, bądź wędrówki. A na zakończenie rajdu, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal i zregenerował siły pożywnym posiłkiem.

Opis trasy:

Trasa Rodzinnego Rajdu Rowerowego połączyła rekonstrukcję średniowiecznego Grogu Owidz z miejscem istniejącego niegdyś grodu Juranda ze Spychowa. I choć postać rycerza jest fikcyjna, stworzona przez Henryka Sienkiewicza na potrzeby powieści historycznej "Krzyżacy", to gród faktycznie istniał. Został on zbudowany w 1959 r. w ramach kręconych scen do filmu, które miały miejsce wśród malowniczych krajobrazów Kociewia. Drewniany Gród Juranda wzniesiono nad jeziorem nazywanym Jamertal. Miejsce istnienia obiektu nadal znajduje się na wielu mapach turystycznych stąd też pomysł by z nim się zapoznać. Obecnie po obiekcie nie pozostały żadne ślady, ale warto udać się nad kameralne jezioro i odpocząć nieco od cywilizacji.

Trasę pokonaliśmy głównie drogami gruntowymi i leśnymi duktami z dala od wzmożonego ruchu samochodowego. Po drodze zapoznaliśmy uczestników z lokalnymi szlakami turystycznymi, na które warto wrócić zarówno na rowerze jak i pieszo.

Szósty Rodzinny Piknik Rowerowy był nie tylko wspaniałą okazją do ruchu na powietrzu i aktywnego wypoczynku, ale także integracji dzieci i ich rodziców. Maluchy, w zależności od wieku, trasę pokonały samodzielnie lub w fotelikach i przyczepkach... różnorodność form transportu dzieci była też ciekawym tematem do rozmów.

Dane naszej trasy i ślad GPS:

Początek i koniec trasy: Gród Owidz, ul.Rycerska 1

Dystans: 22 km
Czas jazdy z postojami na gry i zabawy: 5 godzin
Bezpieczeństwo: trasa wiedzie z dala od cywilizacji i ruchu samochodów
Nawierzchnia: przeważają leśne dukty, na których sporadycznie występuje piach
Zalecany rower: górski/crossowy, trasa przejezdna z przyczepką

>>>Mapa wycieczki oraz ślad GPS


Akcesoria rowerowe do przewozu dzieci

Zakup fotelika bądź przyczepki do przewozu dzieci, z pewnością wiąże się ze znacznymi wydatkami. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem akcesoriów rowerowych do przewozu dzieci, przed zakupem warto zasięgnąć fachowej porady. Dobrze jest na kilka dni wypożyczyć interesujący sprzęt i przekonać się, czy oby na pewno wybór był właściwy. Póki co, najlepiej zaopatrzoną wypożyczalnią sprzętu turystycznego w trójmieście jest firma Itinere.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Piotr Gąsior [GR3miasto]

Zobacz jak wyglądały poprzednie nasze Rodzinne Rajdy Rowerowe:

>>> I Rodzinny Rajd Rowerowy wśród jezior i Mokradeł Bieszkowickich
>>> II Rodzinny Rajd Rowerowy wśród Lasów Otomińskich
>>> III Rodzinny RajdRowerowy między trzema jeziorami w okolicach Kamienia
>>> IV Rodzinny Rajd Rowerowy po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
>>> V Rodzinny Rajd Rowerowy pt. KaszebeRundka

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne!
Z pewnością spotkamy się także podczas maratonu Żuławy Wkoło,
Szczegóły niebawem

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.


Organizator Rajdu:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rowerowa 3miasto
mail: gr3miasto@gmail.com

Parametry trasy

22 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową