Przygotuj rower i siebie do zimy

20 listopada 2021, 12:00
Joanna Skutkiewicz
Zima na rowerze może być przyjemna, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy. Więcej zdjęć (1)

Zima na rowerze może być przyjemna, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy.

fot. pixelsaway/123rf.com

Zima na rowerze może być przyjemna, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy.

fot. pixelsaway/123rf.com

"Nie ma złej pogody na rower, są tylko kiepskie ubrania". To kolarskie powiedzenie ma w sobie dużo prawdy, o czym każdego roku przekonują się kolejni miłośnicy jednośladów. Co zrobić, aby w zdrowiu i komforcie przejechać zimę rowerem? Podpowiadamy.Późna jesień i zima nie nastrajają do długich wycieczek rowerowych, jednak przejazdy po mieście, choćby do pracy czy szkoły, mogą być dobrym pomysłem przez cały rok. Co roku wielu nowicjuszy przekonuje się, że wystarczy pamiętać o kilku ważnych elementach, a jazda rowerem stanie się komfortowa niezależnie od warunków atmosferycznych.

Wyposażenie roweruJeśli dysponujemy tylko rowerem szosowym lub miejskim o cienkich oponach bez bieżnika, zaniechajmy jazdy w te dni, w które podłoże jest śliskie. Jeśli jednak mamy odpowiednie opony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszać w trasę choćby i w śnieżycę. Koniecznie pamiętajmy o oświetleniu roweru - to najważniejszy element, który zapewni nam bezpieczeństwo jazdy. Dobrze jest również wyposażyć rower w błotniki, dzięki którym woda z podłoża nie będzie znajdować się na naszych plecach i twarzy.

Nie tylko lampki. Bądź widoczny i bezpieczny na rowerzeWyposażenie rowerzystyNie mniej ważnym elementem jest odpowiedni ubiór rowerzysty. Nie zapominajmy o odblaskowych elementach odzieży, zostawmy w domu ciemne ubrania, a zamiast nich włóżmy na siebie jaskrawe, jasne kolory. Pamiętajmy również o kasku. Zima to ten okres w roku, w którym sportowe ubrania są wyjątkowo istotne - zapewnią nam bowiem nie tylko modny wygląd, lecz przede wszystkim komfort termiczny. Postawmy na odzież termoaktywną, wykonaną z oddychających, ale ciepłych materiałów. Zrezygnujmy z bawełnianych koszulek, które mokre od potu w wietrzny dzień zadziałają jak zimny kompres, oraz puchowych, zimowych kurtek, w których nasze ruchy będą znacznie ograniczone.

Rowerem w deszczu. Czy to dobry pomysł?Zadbaj o odpornośćZdrowie jest najważniejsze - bez niego nigdzie przecież nie pojedziemy. W okresie jesienno-zimowym szczególnie starannie przyglądajmy się podaży witamin w naszej diecie. Rozważmy suplementację witaminą D, wysypiajmy się i unikajmy niepotrzebnego, nadmiernego stresu.

Rower a przeziębienie. Kiedy lepiej zostać w domu?Gdzie trzymać rower zimą?Nie każdy decyduje się na jazdę rowerem zimą. Rowerzyści, którzy w ten chłodny czas wolą dać swojemu jednośladowi odpocząć, powinni wybrać odpowiednie miejsce do przetrzymania roweru do wiosny. Złym pomysłem będzie balkon, w którym jest zwyczajnie zbyt wilgotno. Nie trzymajmy też roweru w piwnicy - tu problemem jest nie tylko wilgoć, lecz także ewentualne kradzieże. Najlepszym miejscem do przetrzymania roweru będzie, oczywiście, nasze mieszkanie. Nie musi to oznaczać, że każdego dnia będziemy potykać się o swój jednoślad. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, które oszczędzą nam zarówno miejsca, jak i nerwów.

Jak mądrze trzymać rower w mieszkaniu?Wyczyść rower przed zimąPamiętajmy również, że jeśli zamierzamy zostawić rower na dłużej bez eksploatowania go, należy go gruntownie wyczyścić, by nie dopuścić do "wżarcia się" zanieczyszczeń do podzespołów jednośladu. Możemy to zrobić samodzielnie lub oddać rower do serwisu.

Znajdź serwis rowerowy w Trójmieście

Jak często jeździsz zimą rowerem?
38%

codziennie lub prawie codziennie

29%

od czasu do czasu

12%

bardzo rzadko

21%

wcale

zakończona

łącznie głosów: 485

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (78)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.