stat

Rowerem na najwyżej położony punkt Gdyni. Propozycja trasy rowerowej ze stacji Karwiny PKM

14 lipca 2019, 7:00
Mariusz Mostek

Położenie Gdyni sprawia, że prawie każde osiedle ma dostęp do terenów zielonych, a zatem również do wspaniałych leśnych szlaków. Tym razem wybierzemy się na przejazd ze stacji Karwiny PKM, dokąd można dostać się również z Gdańska - warto, ponieważ celem wycieczki jest zdobycie najwyższego punktu w Gdyni - wzniesienia Donas.W tę trasę najlepiej wybrać się w pogodny dzień. Po przejechaniu pierwszych ośmiu kilometrów i tuż po pokonaniu podjazdu pod wzniesienie z wieżą widokową, będziemy mogli cieszyć się pejzażem rozlanej wokół Gdyni. Donas wznosi się na wysokość 205 m nad poziom morza, a po wejściu na taras widokowy wieży to dodatkowe 26,5 m wzniosu. Przy dobrej widoczności można nawet zauważyć Półwysep Helski. Co ciekawe, wzniesienie to jest najwyższym punktem Trójmiasta, dlatego warto zarezerwować specjalny termin na tę eksplorację.


Zaczynając z Karwin PKM zobacz na mapie Gdyni kierujemy się na południe, delikatnie w dół ulicy Sopockiej, by po chwili skręcić w leśną ścieżkę na zachód, kierującą nas wzdłuż dawnego Jeziora Kackiego, które aktualnie zamienia się w bagno po dość obfitych opadach deszczu. Dojedziemy do żółtego szlaku, który poprowadzi nas do Źródła Marii. Tam możemy na chwilę się zatrzymać i zaczerpnąć wody z ujścia. Kierując się dalej żółtym szlakiem, wzdłuż torów kolei PKM, dojedziemy do szlaku oznaczonego na czerwono i nim podążamy. Podjazd i liczne zakręty skierują nas na odcinek asfaltowy trasy - ulicę Krzemową przechodzącą dalej w ulicę Rdestową ze ścieżką rowerową, gdzie wpadając znowu w żółty szlak dojeżdżamy do wzniesienia Donas, podjeżdżając w sporym piachu. Nie martwcie się, jeżeli będzie trzeba wpychać rower - za moment będzie nagroda i odpoczynek. Warto.

Zobacz także: Leśne trasy rowerowe: od Gdańska Osowy do Gdyni Źródła Marii

Należy pamiętać, że wieża widokowa jest otwarta w godzinach 8-18 od kwietnia do października. Po zaliczeniu punktu widokowego wsiadamy na jednoślady i kierujemy się żółtym szlakiem prosto do drogi asfaltowej (ul. Wiczlińska), którą będziemy przecinać, jednak zanim to nadejdzie, przejeżdżamy przez osiedle Dąbrowa i skręcamy z ul. Pokrzywowej w ukryty fragment żółtego szlaku, na którym aktualnie są zarwane schody. Na szczęście nie stanowi to większego problemu do pokonania.


Dalej, kierując się ciągle żółtym szlakiem rowerowym, dojedziemy do tunelu pod Obwodnicą Trójmiasta. Około 300 m od tunelu na północ znajduje się nieduży zbiornik wodny, który płazy obrały sobie za miejsce rozrodu. Należy pamiętać, że płazy przeważnie rozmnażają się w miejscu, w którym się urodziły, a do rozrodu potrzebna jest woda - stąd liczne migracje w to miejsce. Straż Miejska zamieszcza w tej lokalizacji takie oto ostrzeżenia:


Zobacz także: Uwaga, żaby na drogach

Po minięciu tego obszaru dojedziemy do rozwidlenia, na którym wybieramy szlak czerwony na wschód, dzięki czemu będziemy kierować się wzdłuż rzeki Kaczej wprost w Rezerwat Kacze Łęgi. Następnie przejedziemy kolejnym tunelem, tym razem kolejowym, by wjechać w czarny szlak, który doprowadzi nas do Drogi Witomińskiej, którą kierując się pod górę na południe doprowadzi nas do ul. Strzelców. W ramach ciekawostek: warto zatrzymać się przy znaku "Leśniczówka Witomino", ponieważ jest to jeden z nielicznych punktów w tej okolicy, z którego widać morze!Mapa i ślad GPS szlaku


Parametry trasy

17 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Gdynia Karwiny PKM/parking
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 17 km
- Suma przewyższeń: 281m
- Trudność trasy: średnia/kilka dość stromych podjazdów
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, miejscami piach
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski, przełajowy, gravel


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Kolejne propozycje tras niebawem.

Parametry trasy

17 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową

Czy kiedykolwiek odwiedziłe(a)ś wzniesienie Donas?
49%

tak, znałe(a)m je wcześniej

23%

słyszałe(a)m, ale nie byłe(a)m

28%

nie słyszałe(a)m o tym miejscu

zakończona

łącznie głosów: 220