Rowerowa Szkoła - zgłoś placówkę do akcji

12 października 2019, 15:00
Joanna Skutkiewicz

Szkoły podstawowe w Gdyni i Gdańsku mogą liczyć na przeszkolenie uczniów w zakresie prawidłowej jazdy rowerem, także w warunkach ruchu ulicznego. Wszystko dzięki inicjatywie Rowerowa Szkoła, która dwa razy w roku podejmuje akcje szkolenia najmłodszych rowerzystów.Działania edukacyjne Stowarzyszenia Rowerowej Gdyni prowadzone są od 2015 roku w oparciu o metodologię projektu Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Jest to organizacja rowerowa, działająca na rzecz wspierania rozwoju i promowania ruchu rowerowego w miastach, podnoszenia świadomości społecznej i edukacji w zakresie kształtowania odpowiedzialnych i świadomych zachowań transportowych oraz poszanowania dla środowiska naturalnego. Cele działania WIR i Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia są zbieżne, a podmioty te współpracują również w innych projektach.

Zajęcia Rowerowej Szkoły do 2017 roku prowadzone były wyłącznie w Gdyni. Dwa lata temu rozszerzono działania także na Gdańsk.

- Spodziewamy się niebawem docierać z zajęciami również do zainteresowanych miast i gmin uczestniczących w metropolitalnym audycie polityk rowerowych - mówi Łukasz Bosowski ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia. - Zajęcia są adresowane do uczniów szkół podstawowych. Okazjonalnie prowadziliśmy zajęcia dla kierowców komunikacji publicznej oraz wakacyjne, rodzinne spotkania rowerowe. Aktualnie kończymy jesienną edycję i przygotowujemy się do zajęć wiosennych.

Przede wszystkim praktykaPodczas zajęć najwięcej, bo ponad 50 proc. czasu, poświęcone jest zajęciom praktycznym w ruchu ulicznym. Po krótkim wykładzie przypominającym ogólnie znane przepisy ruchu drogowego, grupa rozpoczyna zajęcia na zamkniętym placu na terenie szkoły. Tam sprawdzany jest stan techniczny rowerów. To czas na drobne naprawy i regulacje, eliminujące ryzyka drogowe wynikające z zawodności sprzętu. Niedopompowane koła, niesprawne hamulce czy braki dzwonków - takie rzeczy można wówczas załatwić od ręki. Następnie można "na sucho" przećwiczyć podstawowe manewry: skręcanie, zawracanie, hamowanie i ruszanie.

- Po wstępnym przygotowaniu grupy, zaczynamy zajęcia w ruchu ulicznym w okolicy szkoły - tłumaczy Bosowski. - Trasę przejazdu planujemy wcześniej, zwracając uwagę na ryzykowne miejsca i obszary, w których nierzadko trzeba wybierać pomiędzy bezpieczeństwem a zgodnością z przepisami. Staramy się połączyć wszystkie komponenty, aby codzienna jazda na rowerze przynosiła radość i przyjemność z jazdy.

Zajęcia prowadzone przez pasjonatówWielkim wsparciem programu są szkolni koordynatorzy, którzy organizują grupy w szkołach. Są oni także źródłem zgłoszeń do zarządców dróg, które przekazywane są jako wnioski o zmiany organizacji ruchu w miejscach szczególnie narażonych na ryzyka z powodu zbyt szybko jadących samochodów lub aut parkujących w niedozwolonych miejscach.

- Ważną wartością projektu jest osobiste doświadczenie prowadzących zajęcia - dodaje Bosowski. - Są to osoby zaangażowane w działania organizacji rowerowych. Pozwala to prowadzić zajęcia z prawdziwą pasją. Coraz więcej naszych edukatorek wnosi do naszych działań wiedzę i doświadczenia pedagogiczne. Dzięki temu zajęcia są dynamiczne i dzieciaki zawsze kończą zajęcia w wesołych nastrojach.

Akcja dla kolejnych 10 szkół w GdańskuAby zorganizować zajęcia w swojej szkole, można skontaktować się z koordynatorami akcji Rowerowy Maj lub bezpośrednio ze Stowarzyszeniem Rowerowa Gdynia pod adresem mailowym kontakt@rowerowagdynia.pl. Obecnie stowarzyszenie rekrutuje 10 szkół podstawowych w Gdańsku, w których zostanie przeprowadzona akcja.
Czy w szkole twojego dziecka odbyła się akcja Rowerowa Szkoła?
30%

tak

46%

nie, ale mam nadzieję, że się odbędzie

10%

nie i nie zależy mi na tym

14%

nie dotyczy mnie to

zakończona

łącznie głosów: 37