Rowerowe prezenty komunijne

30 marca 2018 (artykuł sprzed 4 lat)
Przemysław Mudlaff
Rower jako prezent komunijny to niezapomniana pamiątka dla każdego dziecka Więcej zdjęć (20)

Rower jako prezent komunijny to niezapomniana pamiątka dla każdego dziecka

mat. pl.123rf.com

Rower jako prezent komunijny to niezapomniana pamiątka dla każdego dziecka

mat. pl.123rf.com

Wiosna rozpoczęła się niedawno i trzeba przyznać, że rozkręca się dość powoli, jednak w wielu polskich, katolickich domach zdążyła już skutecznie przypomnieć, że należy przygotować się zarówno duchowo, jak i finansowo na Pierwszą Komunię świętą naszych pociech. Uświadomiła to zresztą także najbliższej rodzinie komunikanta, która najpewniej zachodzi w głowę, jakim prezentem jego lub ją obdarować. Szczęśliwie, w dobie ciągłych przemian i rozwoju technologii, to stary, dobry rower wciąż znajduje się na szczycie podarunkowej listy życzeń dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii świętej.Życzenia komunijne 2022. Czego życzyć na komunię? Jak się składa życzenia komunijne?Moda na rower - jako najlepszy prezent pierwszokomunijny w Polsce, sięga lat 70. XX wieku. To właśnie od tamtego czasu można było założyć na podstawie przyrostu liczby rowerów wśród młodych osób, że w danej dzielnicy odbyła się omawiana uroczystość. Najpopularniejszymi rowerami były wówczas składaki Wigry 3 od rodzimej firmy Romet, wypierane z czasem przez tzw. BMXy. Lata 90. ubiegłego stulecia to z kolei ogromny wzrost popularności rowerów górskich, a także czas, w którym dostępność jednośladów stała się zdecydowanie większa. Dziś rynek rowerów przesycony jest ich ogromną liczbą, co oznacza, że z jednej strony łatwo jest nabyć interesujący nas prezent na Pierwszą Komunię świętą, z drugiej zaś należy być w tej kwestii ostrożnym, aby z ukochanych babć, dziadków, chrzestnych czy rodziców nie stać się znienawidzonymi, ponieważ sprezentujemy bicykl zbyt ciężki, nieodpowiednio dobrany rozmiarowo, czy wreszcie notorycznie psujący się.

Odpowiedni rower dla komunikanta • Rozmiar koła i ramy

Przy wyborze roweru dla osoby przystępującej do Pierwszej Komunii świętej należy przede wszystkim uwzględnić wzrost dziecka. Oczywiście najłatwiej byłoby móc przyprowadzić komunikanta, aby mógł przymierzyć się do jednośladu, ale prezenty mają to do siebie, że najlepsze są oczywiście te niespodziewane. W każdym razie biorąc pod uwagę wzrost dziecka precyzyjnie dopasujemy - po pierwsze - odpowiedni dla niego rozmiar koła, a po drugie rozmiar ramy. Wybór stosownego do wzrostu dziecka roweru omawialiśmy w artykule - Jaki rower kupić dziecku?

Rowerami komunijnymi określa się głównie te jednoślady, których koła mają średnicę 24 cali. Niestety - dla nieświadomych kupujących, często okazuje się, że wzrost 9-latka przystępującego do Komunii wynosi więcej niż ten uśredniony dla podanego wieku. Jednoślady 24 calowe przeznaczone są zatem dla dzieci o wzroście od 130 cm do 145 cm, osobom będącym ponad podanym przedziałem sugeruję koło o średnicy 26 cali. Bicykle o kołach 26 calowych są często tymi docelowymi, dlatego ważne będzie w tym wypadku ustalenie odpowiedniego rozmiaru ramy. Na szczęście, w związku z ogromną popularnością kół 27,5 oraz 29 calowych, rowery z "dwudziestkami szóstkami" dostępne są już w bardzo małych rozmiarach ram - nawet XXS. Tu z pomocą przyjdzie nam wiedza o długości wewnętrznej nogi, czyli tzw. przekroku. Może się więc okazać, że podczas wizyty w sklepie rowerowym będziemy potrzebowali miarki.Powyższe informacje dotyczą głównie rowerów typu górskiego, które są nadal najpopularniejszym rodzajem omawianych prezentów na okoliczność Komunii świętej. Bicykle miejskie, których również w sklepach nie brakuje mają przede wszystkim generować pozycję wyprostowaną dziecka, dlatego ich ramy są odpowiednio większe od tych w rowerach górskich. Na rynku dostępne są głównie dziewczęce jednoślady tego typu i w przypadku chęci ich zakupu jesteśmy raczej zmuszeni do wyboru roweru o kołach 24 calowych, ponieważ większość małych bicyklów miejskich o kołach 26 calowych, wymaga co najmniej 160 cm wzrostu.

 • Waga i osprzęt

Wielkość roweru to oczywiście nie wszystko na co powinno się zwracać uwagę. Bardzo ważna jest również waga jednośladu, na którym będzie jeździło przecież jeszcze dziecko. Najlepiej wybierać więc bicykle aluminiowe z jak najmniejszą ilością stalowych elementów.

Jednoślady o kołach 24 i 26 calowych wyposażone są już w bardziej zaawansowany od tych mniejszych osprzęt. Producenci będą więc kusić nas np. 21 lub więcej przerzutkami, hamulcami tarczowymi lub amortyzatorami. Oczywiście większość z powyższych to podnoszące cenę i wagę roweru zbędne dodatki, ponieważ 9-letniemu dziecku w zupełności wystarczą wyłącznie przerzutki tylne, porządne hamulce tarczowe posiadają rowery kosztujące ponad 2 tysiące złotych, a amortyzatory to jedynie sprężyna, która rzadko będzie reagować na niską wagę dziecka.

Ciekawym rozwiązaniem wśród dwudziestek czwórek są rowery z oponami, określanymi jako plusy, czyli szerokimi, do ok. 2,8". Występują najczęściej w wersji aluminiowej ze sztywnym widelcem, dzięki czemu ich waga jest odpowiednia dla 9-latków, a szerokie opony wypełnione mniejszą ilością powietrza pozwalają na niezapomniane wrażenia z jazdy w trudnym terenie.

Rowerowe dodatki jako prezent komunijnyPorządny rower dla osoby przystępującej do Pierwszej Komunii świętej to niejednokrotnie dość duży wydatek. Jednoślady kosztują średnio od 1 tys. do nawet 3 tys. złotych. Oczywiście zasobność portfela może czasami uniemożliwiać ich zakup, dlatego też w przypadku gdy wiemy, że ktoś inny z rodziny sprezentuje komunikantowi bicykl lub ten jest już w jego posiadaniu, możemy wyposażyć go w ciekawe dodatki. Młodemu rowerzyście przyda się z pewnością odpowiednio dobrany kask, kolorowy rowerowy strój czy zestaw lampek. Jeśli w przypadku dwóch pierwszych propozycji będziemy potrzebować informacji dotyczących obwodu głowy i wzrostu osoby, którą chcemy obdarować, tak w kwestii lampek będziemy mieli dużą dowolność wyboru. Przeglądem oświetlenia rowerowego zajmowaliśmy się parę miesięcy temu w artykule - Przegląd oświetlenia rowerowego.Podsumowanie

Większość z dorosłych już osób doskonale pamięta co otrzymało w prezencie z okazji przyjęcia Pierwszej Komunii świętej. Mimo, że pierwsze skrzypce wśród młodych ludzi przyjmujących po raz pierwszy Eucharystię, powinny grać przede wszystkim doznania duchowe, to doskonale wiemy, że dzieci z wielką niecierpliwością oczekują prezentów. Pierwszy, prawie "dorosły" rower to nie tylko niezapomniana pamiątka, ale także podarunek doskonały, ponieważ skutecznie odciąga od monitora i wspomaga rozwój fizyczny 9-latka.

Opinie (33) 1 zablokowana

 • (1)

  Ja dostałem pegasusa i kilka kartridży i do dziś leży w szafie sprawny. I gram w kowboja albo kaczki bez podtekstow

  • 17 3

  • Kaczki są ok :)

   • 1 2

 • Bike Festiwal (2)

  7-8 kwietnia AmberEXPO, możliwość zakupu sprzętu w naprawdę atrakcyjnych cenach.

  • 1 19

  • Nie zauważyłeś, że żaden porządny trójmiejski salon rowerowy nie wystawia się na tych targach? (1)

   To co tam znajdziesz to tylko badziewiaste marki, albo sklepy, które na co dzień mało kto w ogóle odwiedza. Gdański Nike Festiwal to niestety mydło i powidło z rowerami przy okazji. Od momentu wystartowania tej imprezy nic się nie zmieniło i jeśli ktoś myśli że kupi tam taniej rower, to tylko z niskiej półki: ale fakt ładny i kolorowy;)

   • 4 2

   • W trójmieście ciężko o porządny salon rowerowy.

    Ostatnio miałem rundkę i próbowałem kupić buty do platform.
    Nigdzie nie ma, ludzie dziwnie patrzą jak chcesz coś innego, niż SPD...

    Dla szosowców/przełajowców coś tam się znajdzie. Dla fanów ostrzejszej jazdy już bardzo słabo.

    • 0 0

 • Mój Brajanek nie będzie jeździł na rowerze za 749zł. Porządne hamulce to bezpieczeństwo, zatem Brajanek pojeździ na rowerze znacznie droższym. Rower był odpowiednim prezentem w czasach PRL'u.

  • 13 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.