Rowerowe projekty w gdańskim Budżecie Obywatelskim

17 listopada 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Kierowcy będą musieli zwolnić w Wielkim Kacku

W dniach 16-30 listopada odbywa się głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego, które mają szansę zostać zrealizowane w przyszłym roku kalendarzowym. Pośród 357 zatwierdzonych projektów znajduje się po kilka lokalnych i ogólnomiejskich, które są związane z rowerami, zwłaszcza z infrastrukturą dla rowerzystów.Głosowanie odbywa się przez internet na stronie www.gdansk.pl i może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Gdańska - również taki, który nie jest zameldowany na pobyt stały. Głosować mogą także dzieci i młodzież.

Każdy głosujący ma do dyspozycji osiem punktów: pięć punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i jeden punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz jeden punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i jeden punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, nie tylko tej, którą sami zamieszkujemy. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 7 grudnia.

Na liście projektów, na które można oddać głos, są także takie, które mają związek z rowerami, zwłaszcza z budowaniem i usprawnianiem infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Są to zarówno projekty ogólnomiejskie, jak i lokalne.

Nowe liczniki rowerowe w Gdańsku. Milion rowerzystów w pasie nadmorskimProjekty lokalneW dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia (nr 2 na liście) głosować można na projekt "Pumptrack - tor jazdy dla każdego na świeżym powietrzu, w każdym przedziale wiekowym dla: rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy, jeżdżących na bmx-ach, hulajnogach oraz do nauki trików". Projekt zakłada budowę toru lub zespołu torów w postaci pętli do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Z bardziej szczegółowym opisem proponowanej inwestycji można zapoznać się tutaj.

Podobny projekt, ale z przeznaczeniem dla młodzieży, został oddany do głosowania na Stogach (nr 6 na liście). Tam znajduje się pod nazwą: "Tor sportowo-rekreacyjny Pump Track - dla dzieci i młodzieży dzielnicy Stogi (specjalnie przygotowany tor do jazdy jednośladem: rowerem, hulajnogą, na rolkach oraz plac odpoczynku). Propozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 72 im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Celem jest propagowanie sportu, promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, właściwe zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, krzewienie sportowej rywalizacji. Szczegóły opisane są tutaj.

Lokalny projekt rowerowy ma szansę zostać zrealizowany także na Przymorzu Wielkim (nr 5 na liście). Jego nazwa to: "Lepsza komunikacja dla Kołobrzeskiej, Jelitkowskiego i Czarnego Dworu - pieszo i rowerem nad morze i na zakupy". Celem proponowanej inwestycji byłaby przebudowa starego chodnika o długości ok. 130 m i stworzenie tam nowej drogi dla pieszych i rowerzystów. Szczegóły tutaj.


Nr 3 na liście dla Piecek-Migowa zajmuje projekt "EKO-ścieżka pieszo-rowerowa do SP 85 i Przedszkola 82, czyli dogodne przejście miedzy dzielnicami Piecki-Migowo i Jasień". Chodzi o budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem, a celem przedsięwzięcia ma być ułatwienie mieszkańcom wyboru przemieszczania się rowerem zamiast samochodem po okolicy. Ze szczegółami można zapoznać się na tej stronie.

Hucisko: chodniki także dla rowerzystów
Projekty ogólnomiejskieNa liście projektów ogólnomiejskich pozycje nr 3, 7, 18, 21 i 23 zajmują propozycje związane z rowerami.

Nr 3 to "korpostrada rowerowa w Oliwie". To pomysł na uzupełnienie brakującego fragmentu drogi rowerowej wzdłuż al. Grunwaldzkiej pomiędzy ul. Kołobrzeską a Derdowskiego. Jako że okolice Olivia Business Centre są miejscem licznie uczęszczanym przez rowerzystów, zwłaszcza tych dojeżdżających do pracy, uzupełnienie drogi prawdopodobnie wpłynęłoby na jeszcze liczniejszy wybór roweru jako codziennego środka transportu. Szczegóły tutaj.

Projekt ogólnomiejski nr 7 to "Przedłużenie istniejącego nadwiślańskiego bulwaru pieszo-rowerowego w kierunku rezerwatu Ptasi Raj do połączenia z ul. Nadwiślańską". Propozycja zakłada zagospodarowanie nabrzeża Martwej Wisły od ul. Nadwiślańskiej 43 jako przedłużenie bulwarów zaczynających się na ul. Kolonijnej. Tutaj szczegółowy opis projektu.

Nr 18 zajmuje "Szybciej do celu". Jak pisze twórca projektu w opisie na stronie: "Odnalezienie się w ponad 700-kilometrowej sieci tras rowerowych może być wyzwaniem nie tylko dla turystów. Kto z nas nie ryzykował życia na jezdni lub nie czuł się jak narciarz w slalomie między pieszymi, nie wiedząc, że do celu mógł dotrzeć wygodną trasą rowerową? A wystarczyło skręcić jedną przecznicę wcześniej! "Szybciej do celu" to projekt oznakowania tras rowerowych w Gdańsku, który ma umożliwić rowerzystom łatwiejsze i bezpieczniejsze poruszanie się po mieście bez konieczności wyciągania smartfona. Elementy oznakowania systemu staną na skrzyżowaniach dróg rowerowych oraz w miejscach, gdzie ścieżki rowerowe urywają się. System nie tylko wskaże nam drogę, informując, do jakiej dzielnicy prowadzi ścieżka - będzie również promował wybór bezpiecznej i nieprzerwanej trasy do naszego celu".


Projekt ogólnomiejski nr 21 nosi nazwę "Kontynuacja zagospodarowania terenów wokół sześciu zbiorników retencyjnych w dzielnicach: Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Kokoszki i Matarnia". Zakłada budowę ścieżek dla biegaczy, rolkarzy i rowerzystów, ustawienie oświetlenia i małej infrastruktury miejskiej oraz oznaczenie odległości umożliwiające użytkownikom pomiar pokonanego dystansu. Ma powstać w okolicach zbiorników retencyjnych na terenie Gdańska: Świętokrzyska I, Świętokrzyska II, Augustowska, Łabędzia, Jabłoniowa, Kiełpinek. Szczegóły tutaj.

Nr 23 zajmuje "ścieżka rowerowa Bolesława Chrobrego etap I". Ideą projektu jest połączenie ścieżek rowerowych na placu ks. Komorowskiego z ciągiem rowerowym wzdłuż ul. Kościuszki. Ze szczegółami propozycji można zapoznać się
tutaj.
Czy oddasz głos na projekt związany z rowerami w gdańskim Budżecie Obywatelskim?
57%

tak

23%

nie

13%

jeszcze nie wiem

7%

w ogóle nie będę głosował(a)

zakończona

łącznie głosów: 503