Festiwal SakFa - rowerowi pasjonaci w Gdyni 29-30 czerwca

20 czerwca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Skutkiewicz

W dniach 29-30 czerwca w Gdyni Orłowie odbędzie się spotkanie ludzi zafascynowanych rowerami w najróżniejszych wymiarach. Podróżnicy rowerowi, konstruktorzy niezwykłych jednośladów i rowerowi aktywiści w ostatni weekend czerwca będą opowiadać o swoich pasjach podczas Festiwalu Rowerowego SakFa.
- Idea powstania festiwalu narodziła się wtedy, gdy zacząłem trenować z amatorską drużyna sportową - mówi Artur Wysocki, organizator. - Wcześniej dość dużo podróżowałem na rowerze. To było dość specyficzne zimowe podróżowanie. Wiedzę zdobywałem samodzielnie, często metodą prób i błędów. Odkryłem, że o maratonach MTB wiem tyle co nic i muszę uczyć się od nowa jazdy na rowerze. Działa to w dwie strony, bo ludzie z którymi zacząłem trenować nie wiedzieli zbyt wiele o jeździe trekkingowej i dalekich wyprawach rowerowych. Tak powstał pomysł zorganizowania festiwalu. Podczas wydarzenia będzie można spotkać ludzi, którzy dużo czasu spędzają na rowerach, ale w nieco inny sposób. Umożliwić im kontakt, wymianę doświadczeń. Może dzięki temu zaplanują wspólne podróże lub treningi?
Tematyka prelekcji, które zostaną poruszone podczas festiwalu, będzie bardzo zróżnicowana. Będzie można posłuchać Marcina Marynowskiego, który konstruuje rowery i przyjedzie pokazać gościom swoje projekty oraz opowiedzieć o nich. Mowa tutaj o budowaniu ram rowerowych i nietypowych konstrukcjach jednośladów.


Odwiedzający będą mieli też okazję poznać Jarosława Marka, pasjonata technologii, który na swoim koncie ma projekty budowy frezarek CNC, drukarek 3D, hexacopterów, tricopterów... Zbudował także swój rower elektryczny i chętnie o nim opowie.

Dla złotych rączekNa majsterkowiczów czeka nie lada gratka - warsztaty budowy wieszaka rowerowego, podczas których będzie można nauczyć się podstaw obróbki drewna. Dla rowerzystów, którzy chcieliby nauczyć się podstaw majsterkowania przy rowerze, Sklep Rowerowy Stefański przygotował krótkie szkolenie oraz nieodpłatny punkt serwisowy, w ramach którego będzie przeprowadzana regulacja napędów i centrowanie kół. Serwisanci nauczą chętnych przydatnych trików na to, gdy w podróży zepsuje się rower.

Odwiedzający przekonają się na własne oczy, na ile mogą być przydatne drukarki 3D w rowerowym życiu. Organizatorzy pokażą ich możliwości w produkcji części rowerowych i akcesoriów.

Ekstremalne ściganie i nie tylkoDla tych, którzy mają sportowego ducha, czeka prelekcja Leszka Pachulskiego, który opowie o włoskich wyścigach Italy Divide, polskim ultramaratonie Wisła 1200 i zyskującym coraz bardziej na popularności backpakingu.

Zobacz także: Jak zacząć przygodę z bikepackingiem?

Na festiwalu nie może zabraknąć podróżników, którzy na dwóch kółkach zwiedzają świat. Festiwalowe sobotnie prelekcje rozpocznie Joanna Chmara, która złożyła wypowiedzenie w pracy, kupiła bilet w jedną stronę, spakowała rower w karton i wyruszyła w swoją samotną podróż. Jak to się skończyło, opowie podczas festiwalu. Z kolei Tamar Kanecka-Brzóska opowie, jak to naprawdę jest z tym podróżowaniem przez Pamir Higway rowerem. Odrobinę schłodzi atmosferę Mariusz Wolski, który zabierze słuchaczy na samotne okrążenie Islandii zimą. To będzie opowieść o zmianach w życiu, odszukiwaniu wartości oraz siebie. W bardzo długą podróż do Ameryki Południowej zabierze gości Kasia Skurzak i Ruben.


W niedzielę będzie można posłuchać Tomasza Boryńskiego, który opowie o Rowerowej Odysei Dobroci - nietypowej podróży z niepełnosprawnymi. Z kolei Iwona Dudzik i Piotr Białousz zabiorą gości na Syberię, nad Bajkał w zimowej scenerii. Violetta Starska i Wojtek EL Grelus, specjaliści od planowania ścieżek i tras rowerowych, tym razem opowiedzą o swojej podróży rowerowej przez Kubę.

Rowerem po świecie wzdłuż i wszerzNie zabraknie przedstawicieli dużych projektów podróżniczych, takich jak Rowerowa Sztafeta Dookoła Świata Bike Jamboree czy wspaniałego projektu Afryka Nowaka, czyli sztafety rowerowej śladami Kazimierza Nowaka. W czasie prelekcji przedstawiciele opowiedzą nie tylko o swoich wspaniałych wojażach, lecz także o organizacji dużych, często bardzo wymagających projektów podróży rowerowych.

Prelekcje odbywają się w starej klimatycznej wozowni tuBAZA na terenie Parku Kolibki zobacz na mapie Gdyni.

Gratka dla gościOrganizatorzy przygotowali też konkursy dla uczestników. Na osobę, która pokona najwięcej kilometrów na rowerze by dotrzeć na festiwal, czeka komplet sakw Crosso Dry Big. W drodze losowania wyłoniona zostanie także osoba z Trójmiasta, która otrzyma worek Crosso, a udostępniający informacje o festiwalu będą mogli wygrać taką samą nagrodę.

Wydarzenie realizowane dzięki finansowaniu Miasta Gdynia.
Organizatorem Festiwalu Sakfa jest FabLab Trójmiasto.
Organizatorem warsztatów Zbuduj sobie wieszak jest MOZI.
Czy interesujesz się tematyką podróżowania na rowerze?
67%

tak, bardzo

15%

sam(a) nie jeżdżę w ten sposób, ale lubię o tym słuchać i czytać

18%

nie

zakończona

łącznie głosów: 251

Opinie (45) 7 zablokowanych

 • Kurcze super!

  Szkoda, że ten weekend mam już od dawna zaplanowany :(

  • 5 5

 • może tam padnie odpowiedź na pytanie: kiedy w Gdyni powstanie spójna sieć dróg dla rowerów??? (3)

  • 18 5

  • W 2078 toku

   Ulzylo ?

   • 7 5

  • po pierwsze uspokojenie ruchu (1)

   w Berlinie 73 procent ulic należy do strefy TEmpo 30

   • 4 1

   • Wyprowadz się tam skoro tam tak fajnie.

    .

    • 1 7

 • Supet

  Super

  • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.