Rowerowy Maj wraca po przerwie

3 maja 2021, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Rowerowy Maj wraca po zeszłorocznej przerwie. Już po raz siódmy odbywa się w Gdańsku rowerowa zabawa dla dzieci i młodzieży. Każdy uczeń, który w maju dotrze do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach lub deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Celem akcji jest promowanie zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Łączy zabawę z rywalizacją, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły i uczy dobrych nawyków.

Powrót do gryW zeszłym roku, ze względu na lockdown, Rowerowy Maj został odwołany. W 2021 roku inicjatywa powraca, choć w nieco zmodyfikowanej formie. Akcja potrwa trzy tygodnie - od 4 do 24 maja. Jeśli uczniowie odbywają lekcje w trybie zdalnym, za podróże punktowane w rywalizacji uznawane będą przejazdy do dowolnego celu, które trwają minimum 30 minut.

- Nie narzucamy żadnego sposobu weryfikacji takich przejazdów przez nauczycieli i koordynatorów szkolnych - mówi koordynator kampanii w Gdańsku, Monika Borkowska. - Tę zasadę opieramy na prawdomówności i zaufaniu do uczestników. Jest to kwestia wewnętrzna placówki, w jaki sposób nastąpi weryfikacja.

Nie tylko roweryZasady uczestnictwa są proste: każdy uczeń, który w maju dotrze na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.


Rekordowa edycjaKampania Rowerowy Maj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji udział weźmie aż 176 placówek - 92 przedszkola i 84 szkoły podstawowe. Dla porównania, w roku 2019 liczba zgłoszonych placówek wynosiła 152, a w 2018 - 144.

W ramach bezkosztowej umowy współpracy, zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony organizatora głównego, czyli gminy Miasta Gdańska.

W 2019 roku liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln aktywnych podróży do szkół i przedszkoli. Czy w tym roku uda się pobić ostatni wynik?

Wspólny celRowerowy Maj uczy poprzez zabawę, że zdrowa rywalizacja i zasada "fair play" to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody zarówno indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, kręgielni czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych czy finansowych.

W tym roku przyznawane nagrody pieniężne będą następujące:
30 tys. zł - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "dużych",
20 tys. zł - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "średnich",
10 tys. zł - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "małych",
5 tys. zł - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych przedszkoli.

Sklepy i serwisy rowerowe w Trójmieście - adresy, opinie użytkowników

Czy twoje dziecko bierze udział w akcji Rowerowy Maj?
tak, nie pierwszy raz
tak, po raz pierwszy
nie, choć chciałoby
nie, bo nie chce

Opinie wybrane


wszystkie opinie (68)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać