stat

Rowerowy Maj za półmetkiem. Rekordowy Gdańsk

23 maja 2019, 15:00
Joanna Skutkiewicz

Tegoroczna edycja akcji Rowerowy Maj dopiero minęła półmetek, a już można uznać ją za sukces. Od 6 maja, w ramach przedsięwzięcia, uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli w całej Polsce zarejestrowali ponad 2,5 mln przejazdów do szkoły rowerem, hulajnogą czy na rolkach. Najbardziej aktywne szkoły mogą liczyć na cenne nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów akcji.W przedsięwzięciu bierze udział 838 placówek, w tym aż 152 w Gdańsku, 22 w Gdyni i 13 w Sopocie. Kampania ma na celu promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich grona nauczycielskiego. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych za przyjazd do szkoły rowerem bądź innym środkiem transportu napędzanym siłą mięśni - na rolkach, wrotkach czy hulajnodze - otrzymują drobne upominki.

Frekwencja rowerowa w szkołach biorących udział w akcji to około 40 proc., jednak uczniowie gdańskich szkół i przedszkoli znacznie ją zawyżają. W Gdańsku ta liczba wynosi aż 57 proc. Warto również wspomnieć, że to właśnie Gdańsk był pomysłodawcą i miastem realizującym pierwszą edycję w 2014 roku.

Zobacz także: Akcja Rowerowy Maj rusza w poniedziałek

Nawet podczas kiepskiej pogody dzieci chętnie przyjeżdżają do swoich placówek rowerami. 21 tys. uczniów nie przepuściło ku temu ani jednej okazji - ich frekwencja wynosi 100 proc.!

Zdrowie i świetna zabawaCo ciekawe, akcja cieszy się większym zainteresowaniem w przedszkolach niż w szkołach. Najaktywniejszą placówką przedszkolną spośród 73 zgłoszonych w Gdańsku jest Publiczne Przedszkole Trzynastka przy ulicy Startowej. zobacz na mapie Gdańska

- W naszym przedszkolu ruch, sport i zabawa są obecne każdego dnia - mówi Małgorzata Goyke, dyrektor przedszkola. - W czasie trwania akcji zapewniamy naszym dzieciom bezpieczne miejsce do przechowywania rowerów i hulajnóg, wywiesiliśmy także plakaty promujące tę akcję. Nasze przedszkolaki są bardzo obowiązkowe, chętnie zbierają i wklejają naklejki do swoich książeczek. Dzieci wzajemnie się dopingują i pytają, kto czym dziś przyjechał do przedszkola, jak długo jechał i czy po drodze było dużo kałuż. Przedszkolne korytarze pełne są rowerów i hulajnóg nie tylko w czasie trwania akcji Rowerowy Maj. Zachęcamy wszystkich do udziału w takiego typu akcjach, propagujemy ruch i każdą jego formę.
W rankingu dużych szkół podstawowych w Gdańsku o tytuł zwycięzcy walczy Szkoła Podstawowa nr 92 w Gdańsku, która należy do tego samego zespołu szkół, co prowadzące w Gdańsku przedszkole.

- Szkoła z dużym zaangażowaniem bierze udział w tegorocznej edycji akcji Rowerowy Maj - mówi Iwona Zielnik, dyrektor. - Jesteśmy szkołą o tradycjach sportowych, zatem zamiłowanie do aktywności fizycznej staramy się zaszczepiać już od najmłodszych lat. Rowerowy Maj traktujemy jako duże szkolne przedsięwzięcie, w którym solidarnie uczestniczy cała społeczność szkolna. Akcję rozpoczynamy apelem motywującym uczniów. Codzienne poranne witanie uczniów przez dyrektora szkoły oraz koordynatora również działa mobilizująco. Wszyscy nauczyciele aktywnie dopingują dzieci i rodziców do systematycznego uczestnictwa w akcji. Oczywiście traktujemy akcję jako dobrą zabawę integrującą społeczność szkolną.

Nagrody dla najaktywniejszychAkcja potrwa do końca maja. Do końca miesiąca można także włączać się do rywalizacji.

- Cały czas zachęcamy tych niezdecydowanych, aby spróbowali choć raz przyjechać rowerem do szkoły, bo opcja ta jest otwarta dla uczniów i przedszkolaków zarejestrowanych placówek do ostatniego dnia kampanii - mówi Monika Evini, koordynator krajowy kampanii.
Statystyki i ranking szkół w danym mieście można na bieżąco podglądać na stronie akcji. Jednak aby rywalizacja była jeszcze ciekawsza, organizatorzy postanowili, że wyniki zostaną zakryte już 27 maja i będą niejawne aż do oficjalnego ogłoszenia zwycięzców. W Gdańsku uczestnicy kampanii zaproszeni zostali na piknik w Hevelianum w czwartek 6 czerwca. Tam dowiedzą się, które placówki otrzymają tytuł zwycięzcy oraz atrakcyjne nagrody.
Czy twoje dziecko bierze udział w akcji Rowerowy Maj?
86%

tak

14%

nie

zakończona

łącznie głosów: 515