Rowerowy objazd przez Biskupią Górkę

14 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Koprowski

Budowa nowego wiaduktu Biskupia Górka zobacz na mapie Gdańska wchodzi w kolejny etap. Tym razem utrudnienia będą dotyczyły przede wszystkim pieszych i rowerzystów, dla których przygotowano drogę omijającą plac budowy. Nowa, tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca września br.W nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16 lipca) zamknięta zostanie dla ruchu ul. Zaroślak zobacz na mapie Gdańska na odcinku między Zaroślak 22 zobacz na mapie Gdańska a Spadzistą 10 zobacz na mapie Gdańska. To oznacza spore utrudnienia w ruchu dla pieszych i rowerzystów.

Dla rowerzystów, którzy dotychczas poruszali się drogą wzdłuż kanału Raduni przygotowano objazd (jadąc od strony Oruni): wzdłuż budynku Spadzista 10 zobacz na mapie Gdańska, następnie ul. Kaznodziejską zobacz na mapie Gdańska do ul. Spadzistej i ponownie ul. Spadzistą aż do budynku Zaroślak 8 zobacz na mapie Gdańska. Stamtąd będzie możliwy wjazd na ul. Zaroślak mostem przy budynku Zaroślak 1 zobacz na mapie Gdańska i następnie dotychczasową trasą w stronę przystanku SKM Gdańsk Śródmieście.

Piesi będą poruszali się po tymczasowym chodniku wzdłuż budynku Spadzista 10 zobacz na mapie Gdańska, a następnie Kaznodziejską zobacz na mapie Gdańska i znowu Spadzistą zobacz na mapie Gdańska. Dojście do ul. Zaroślak będzie możliwe przy pawilonie handlowym Spadzista 5 zobacz na mapie Gdańska.

Prace drogowe będą również oznaczały zmiany w komunikacji miejskiej. Linie 108 i 118 zostaną zawieszone, a w zamian uruchomiona zostanie linia 918. Zmianie ulegnie też przebieg linii nocnej N4. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Dla kierowców w stronę Chełmu objazd prowadzi przez most w pobliżu ul. Stoczniowców zobacz na mapie Gdańska, zaś w kierunku centrum urzędnicy proponują poruszać się al. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdańska.

Prowadzone prace nie wpłyną na organizację ruchu na wiadukcie Biskupia Górka, gdzie nadal będzie odbywał się ruch pojazdów po zwężonej jezdni.

- Podczas kolejnego etapu prac, który właśnie się rozpocznie, rozebrana zostanie istniejąca nawierzchnia drogowa. Zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, w związku z czym przełożone zostaną kable energetyczne i teletechniczne (wraz z demontażem istniejących instalacji). Następnie wykonana zostanie nowa nawierzchnia jezdni wraz z podbudową oraz przyległym chodnikiem i dwiema zatokami autobusowymi - informuje Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca września br.

Zakończenie realizacji całej inwestycji planowane jest w lipcu 2019 r. Jej koszt to ok. 143,6 mln zł, zaś wykonawcą robót wyłonionym w przetargu jest firma Budimex.

Dla rowerzystów na nowym wiadukcie nad torami kolejowymi przewidziano wydzieloną drogę rowerową po stronie zachodniej (obok niej powstanie także chodnik) oraz ciąg pieszo-jezdny po stronie wschodniej.

Pozostałości Bastionu Wiebego przy wiadukcie Biskupia Górka.
Materiał z maja br.
Jak oceniasz proponowany objazd dla rowerzystów?
37%

to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji

13%

można było wybrać nieco lepszą trasę

50%

to nieporozumienie, nikt nie będzie jeździł w ten sposób

zakończona

łącznie głosów: 225