stat

Rowery górskie do 2500 zł - co dostaniemy w tej cenie?

11 lipca 2019, 11:00
Joanna Skutkiewicz

Lato w pełni, a lasy, łąki i polne ścieżki okolic Trójmiasta zachęcają do eksploracji na rowerze. Jeśli nie mamy jeszcze roweru górskiego, możemy to nadrobić coraz mniejszym nakładem finansowym. Sprzęt, który posłuży nam przez lata, jest dostępny w sklepach rowerowych w coraz lepszym stosunku jakości do ceny. Przyjrzyjmy się wybranym modelom z trójmiejskich sklepów.W cenie do 2500 złotych nie kupimy co prawda roweru na wyczynowym napędzie, karbonowej ramie i z najwyższej jakości komponentami, ale możemy dostać rower, na którym bezpiecznie i komfortowo pojedziemy do lasu. To sensowne rozwiązanie dla osób poszukujących pierwszego roweru górskiego, chcących jeździć rekreacyjnie w umiarkowanie trudnym terenie.

Kupując rower górski do 2500 złotych, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów, które są "bazą" naszego sprzętu. Podstawą jest rama, wykonana z jak najwyższej jakości materiałów - niezależnie od tego, czy jest karbonowa czy aluminiowa. Upewnijmy się, czy producent daje gwarancję na ramę naszego roweru - wielu z nich oferuje ją nawet dożywotnio.

Oprócz materiału ramy, istotny jest jej rozmiar. Zarówno za mały, jak i za duży rower będzie powodował dyskomfort, a w dłuższej perspektywie także możliwe kontuzje. Jeśli wahamy się pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, bezpieczniej będzie zdecydować się na mniejszą.

Po wejściu do sklepów rowerowych szybko zorientujemy się, że mając budżet do 2500 złotych, celujemy raczej w niższą półkę dostępnej oferty. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na jeżdżenie na słabym sprzęcie! Rower mieszczący się w tym budżecie będzie pewnym, bezpiecznym kompanem przejażdżek, który dostarczy nam wiele radości i satysfakcji. Prawidłowo użytkowany i serwisowany posłuży nam przez lata. W dłuższej perspektywie, jeśli stwierdzimy, że jazda na rowerze to nasz konik, będziemy mieć niemal nieskończone możliwości ulepszania naszego jednośladu. W miarę potrzeb i chęci możemy wymienić mu koła, osprzęt, siodło i inne komponenty.

- Rowery dostępne w cenie do 2500 złotych są obecnie bardzo rozwojowe - mówi Mateusz Grzanka ze sklepu Giant Wrzeszcz. - Mają one dożywotnią gwarancję na ramę, zatem nie ma przeszkód, aby w przyszłości je doposażać i ulepszać. Wersja "budżetowa" roweru z zaawansowaną ramą oferuje naprawdę szerokie pole do manewru.
Zobacz także: Rower rowerowi nierówny - przegląd rodzajów rowerów

Przegląd rowerów górskich do 2500 złotychPrzykładowe rowery do 2500 złotych dostępne w trójmiejskich sklepach to:

- Giant ATX - rekreacyjny rower górski na kołach 27,5-calowych z hydraulicznymi hamulcami i wewnętrznym prowadzeniem pancerzy w ramie:


- Scott Aspect 960 - rower na kołach 29 cali, hamulcach tarczowych i komponentach Syncros. Dostępny w pięciu rozmiarach (S-XXL) i kilku wersjach kolorystycznych:


- Giant Talon - dostępny w wersjach na kołach 27,5 oraz 29-calowych; wewnętrzne prowadzenie pancerzy, hamulce hydrauliczne, amortyzator z blokadą:


- Specialized Rockhopper Sport 29 - rower o aluminiowej ramie i linkach prowadzonych wewnętrznie. Napęd Shimano, hamulce tarczowe, opony Ground Control, widelec SR Suntour XCT 29 z tłumieniem Multi-Circuit:


- Kross Hexagon 2.0 - sprzęt polskiej produkcji. Rama wykonana z wytrzymałego stopu aluminium, oferująca sportową geometrię. Widelec o skoku 80mm, możliwość blokady. Dwa rozmiary kół do wyboru:


- Romet Mustang M2 - aluminiowa rama, sportowa geometria, wewnętrzne prowadzenie linek. Osprzęt Shimano, napęd 3x9, opony Michelin Country Grip. Rower waży niecałe 14 kilogramów:


- Unibike Shadow 29 - koła 29-calowe, rama z aluminium, amortyzator Suntour o skoku 100mm, 27 przełożeń:


- Trek Marlin 6 - wysokiej klasy podstawowy rower górski cross country z przednim zawieszeniem, 24 biegami i szerokim zakresem przełożeń. Zbudowany na ramie z Alpha Silver Aluminium z wewnętrznym prowadzeniem linek przerzutki. Ma 24 biegi, hydrauliczne hamulce tarczowe, amortyzowany widelec o 100 mm skoku z blokadą:Zobacz także: Mój pierwszy rower górski. Jak wybrać?

Górskie rowery damskie w cenie do 2500 złotych- W segmencie turystycznych rowerów górskich powstały już rowery zaprojektowane z myślą o kobiecych potrzebach - mówi Radosław Łabędzki z Decathlon Rumia. - Jeśli chodzi o rowery dostępne w naszym sklepie, mają one amortyzator, który możemy regulować już od 45 kilogramów, krótszy o 10 mm mostek, klamki hamulcowe o mniejszym skoku przystosowane do kobiecych dłoni oraz specjalne ergonomiczne siodełko.
- Rockrider ST 520 - turystyczny, ale już bardziej zaawansowany rower mtb przeznaczony na 2-3-godzinne przejażdżki. Napęd 3x8 oparty na kasecie 11-32 gwarantuje większy zakres przełożeń w porównaniu z wolnobiegiem. Wygodniejsze manetki cynglowe, hamulce tarczowe mechaniczne, które lepiej radzą sobie w każdych warunkach pogodowych, regulowana kierownica, którą możemy podnieść o 3 cm dla większej wygody:


- Trek Skye Wsd - damski rower górski o dostosowanym zawieszeniu, siodełku, kierownicy i chwytach. Rama z aluminium Alpha Silver z częściowo zintegrowaną główką ramy, mocowania bagażnika i błotników:


Koła 27.5 czy 29-calowe?Produkcja rowerów na kołach 26-calowych odchodzi już w zapomnienie. Poszukując roweru górskiego, możemy wybierać pomiędzy kołami 27,5 i 29 cali.

- Rowery na kołach 27,5-calowych są idealnym kompromisem między wygodą a zwrotnością i do rekreacyjnego użytkowania sprawują się lepiej niż koła 29 - wskazuje Radosław Łabędzki. - W budżecie do 2500 złotych ciężko by było o lekkie koła 29-calowe, a dzięki zastosowaniu kół nieco mniejszych, otrzymujemy bardziej zwrotny rower do rekreacyjnej jazdy. Rowery są również lżejsze, po to aby jazda na nich była łatwiejsza i sprawiała więcej frajdy, bo o to w tym chodzi.
- Rockrider ST 100 - rower dla początkujących na kołach 27,5-calowych. Napęd 3x7, hamulce v-break, amortyzator o skoku 80 mm. Dostępny w pięciu rozmiarach ram (XS-XL, 145-200 cm) i pięciu wersjach kolorystycznych:


- Rockrider ST 540 - napęd 2x9, suport z łożyskami zewnętrznymi, korba w systemie hollowtech II, zapewniająca większą sztywność i trwałość podczas mocniejszego pedałowania. Hamulce tarczowe hydrauliczne, podnoszona o 3 cm kierownica, amortyzatory o skoku 100 mm z blokadą skoku:Zobacz także: Rowerowe trendy na 2019
Ile wydałe(a)ś na swój rower?
3%

dostałe(a)m go w prezencie

7%

do 500 złotych

19%

500-1500 złotych

22%

1500-2500 złotych

20%

2500-4000 złotych

11%

4000-7000 złotych

12%

ponad 7 tysięcy złotych

6%

nie mam roweru

zakończona

łącznie głosów: 850