Rowerzysta potrącił ciężarną na molo

28 października 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Patryk Szczerba
interwencja trojmiasto.pl
Najnowszy artukuł na ten temat

Spór o znak "stop" na drodze rowerowej w Sopocie

Skutki jazdy rowerem po molo mogą być groźne.


Rowerzysta poślizgnął się i uderzył spacerującą po sopockim molo zobacz na mapie Sopotu ciężarną kobietę. Sprawca odpowie za niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia, za co grozi mu nagana lub grzywna. Spacerowicze apelują, by ustawić czytelny znak zakazujący jazdy rowerem po molo.Na filmie widać rowerzystę tracącego równowagę na śliskiej nawierzchni mola i wywracającego się wprost w spacerującą kobietę. Siła uderzenia jest tak duża, że kobieta także upada i - jak się później okazuje - doznaje lekkich obrażeń. Szczęście w nieszczęściu: kobiecie, która jest w ciąży, nic poważnego się nie dzieje. Ze szpitala, do którego trafia z bólem nogi, zostaje szybko wypisana.

Do zdarzenia doszło we wtorek ok. godz. 16. Winowajcą okazał się 28-letni obywatel Kazachstanu.

Kwalifikacja? Wykroczenie

- W momencie zdarzenia był trzeźwy. Zakwalifikowano je jako wykroczenie - komentuje Karina Kamińska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Rowerzysta odpowie prawdopodobnie za niezachowanie należytej ostrożności przez prowadzącego pojazd poza drogą publiczną. Może zostać ukarany naganą lub grzywną. Policjanci zastrzegają, że kwalifikacja czynu może się jeszcze zmienić w zależności od stanu zdrowia kobiety.

Zakaz wjazdu rowerem? Już jest

Co istotne, po drewnianej części molo rowerem nie wolno jeździć już dziś. Tyle tylko, że wynika to wyłącznie z regulaminu Kąpieliska Morskiego Sopot, które zarządza molem. Nie jest poparty stosowną uchwałą rady miasta, więc policjanci twierdzą, że nie mogą wypisywać mandatów za jego łamanie.

Co gorsza, nie ma żadnego wyraźnego i czytelnego oznaczenia, że jazda rowerem po drewnianej części pomostu jest zabroniona. Warto zaznaczyć, że takie oznakowanie widnieje na pomostach w Orłowie i Brzeźnie.

- A przecież nikt nie czyta regulaminu i później mamy tego skutki. Rowerzystom nikt nie przypomina o tym, że nie mogą jeździć po pomoście i to jest niedopuszczalne - opowiada jeden ze świadków zdarzenia.
Przedstawiciele Kąpieliska Morskiego Sopot informują, że stosowne znaki zakazu widnieją na bramkach. Tyle, że te są używane tylko w sezonie, kiedy za wstęp na molo trzeba płacić. Poza tym wtedy osoby wpuszczające od razu mogą zidentyfikować osoby chcące po okazaniu biletu jechać dalej rowerem i zakazać im poruszania się.

Będą nowe oznaczenia

Poza sezonem przedstawiciele KMS informują jedynie o tym, że na pomoście może być ślisko. Po naszej interwencji znaki zakazujące jazdy rowerem mają się w końcu pojawić.

- Zamówiliśmy je i pojawią się w najbliższym czasie - zapewnia Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot.
Często uczestniczysz lub jesteś świadkiem wydarzeń z udziałem rowerzystów?
52%

tak, i to coraz częściej

18%

rzadko, bywa, że zobaczę taką sytuację, ale zwykle sa niegroźne

30%

nie, jedynie slyszę lub czytam o takich zdarzeniach

zakończona

łącznie głosów: 2998