Ścigaj się w 2020. Wydarzenia dla amatorów i mastersów

12 lutego 2020, 7:00
Adam Majewski

Wyjątkowo łagodna zima sprzyja rowerowym treningom. Takiej aury nie pamiętają nawet "najstarsi górale", dlatego warto ją dobrze wykorzystać przed sezonem kolarskich wyścigów, który rozkręci się niebawem.


Jak co roku sezon rowerowy w Trójmieście i okolicach rozpoczyna się już pod koniec marca. Na początek na starcie staną miłośnicy kolarstwa górskiego - zawody szosowe zaczną się nieco później. Już teraz warto zaplanować swój kalendarz startów i treningów.

Maratony MTBOd lat niesłabnącą popularnością cieszy się MTB Pomerania Maraton. Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie się składała z pięciu edycji - w Luzinie (29 marca), w Trąbkach Wielkich (10 maja), w Szemudzie (21 czerwca), w Kolbudach (5 lipca), a także z finału, który odbędzie się 12 września w Gdańsku. W Luzinie będzie można ścigać się na dystansie 33 lub 50 km (przewyższenia wynoszą odpowiednio 700 i 1300 m), z kolei w Trąbkach Wielkich - 33 albo 48 km (przewyższenia 600 i 1000 m).

- Śmiało można powiedzieć, że znajdziemy tam największe przewyższenia na Pomorzu. Uczestnicy przekonają się, że nazwa "Beskid Kaszubski" idealnie oddaje charakter tych terenów - piszą organizatorzy o edycji 29 marca w Luzinie.
"Im mniej asfaltu, tym lepsza zabawa" - to zasada, którą podczas wyznaczania tras kierują się organizatorzy Garmin MTB Series. Błoto i wertepy będą w tym roku czekały na miłośników kolarstwa górskiego w aż w sześciu miejscach - w Gdańsku (5 kwietnia), Kolbudach (19 kwietnia), Sopocie (26 kwietnia), Wejherowie (20 września), Stężycy (26 września) i Rumi (4 października).


Porady na debiut w zawodach rowerowychPodczas wiosennej edycji Garmin MTB Series zaplanowano w każdej z lokalizacji, tj. w Gdańsku, Kolbudach i Sopocie, trzy dystanse - ok. 10 km (Fun), ok. 25 km (Mini) oraz ok. 50 km (Maxi). Najkrótszy dystans jest nowością, którą wprowadzono z myślą o uczestnikach, którzy obawiają się startu na dłuższych i bardziej wymagających trasach. Dodatkowo za rywalizację na dystansie Fun będą zbierane pieniądze na rzecz gdyńskiego schroniska dla bezdomnych psów i kotów "Ciapkowo".

Kalendarz imprez rowerowych na 2020Mistrzostwa Polski w GdyniW tym roku trochę później niż zwykle, bo 20 września, odbędzie się 7R CST MTB Gdynia Maraton 2020 - Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB. Choć trasy jeszcze nie znamy, można się spodziewać, że nie zawiedzie miłośników wymagającej jazdy po lesie. Tradycyjnie powinna zostać wytyczona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, doskonale nadającym się do tego rodzaju zmagań. Znakiem rozpoznawczym wydarzenia są strome zjazdy i podjazdy - suma przewyższeń na pojedynczej pętli (30 km) wynosiła nawet 714 m. Taki wycisk kolarzom górskim zapewnia organizator imprezy, tj. Gdyński Ośrodek Sportu.

Od szosy po MTBTrójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe, czyli organizator szeregu wyścigów kolarskich pod marką Cyklo, rozpocznie tegoroczny kalendarz wydarzeń kolarskich 26 kwietnia. Tego dnia odbędzie się pierwsze z nich - Cyklo Lębork w ramach Energa Cyklo Cup 2020. Uczestnicy będą mogli spróbować sił w dwóch dystansach - 44 i 91 km. Trasa do trudnych nie należy, ale mimo to może zaskoczyć nawet doświadczonego uczestnika. Jej przebieg zawiera kilka ostrych zakrętów oraz proste odcinki, które wymagają nieco większej uważności.

Kolejne wyścigi to czwarta edycja szosowego Cyklo Strzepcz (28 czerwca), który odbywa się na terenie gminy Linia, a także kolejne odsłony Cyklo Pelplin (9 sierpnia) oraz Cyklo Kartuzy (13 września). Organizator wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Sportu zaplanował również trzy wydarzenia cross-country w ramach Gdańsk XC Cup 2020 (4, 18 i 25 lipca). To z kolei zawody przeznaczone głównie dla kolarzy górskich, które odbywają się w Lasach Oliwskich.


UCI w ŻukowieW ramach Pucharu Polski MTB XCO i eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędzie się 7 czerwca UCI Żukowo MTB XC. W zmaganiach pucharowych, niezależnie od wieku, będą mogli wziąć udział jedynie zawodnicy z ważną licencją kolarską zgodną z przepisami Polskiego Związku Kolarskiego lub dowolnej federacji zrzeszonej w UCI (Międzynarodowej Federacji Kolarskiej). Zawodnicy bez licencji będą klasyfikowani w wyścigach amatorów.

Dla długodystansowców i fanów szosy24 maja odbędzie się kolejna edycja Gran Fondo Gdynia. Uczestnicy będą się ścigali na dwóch dystansach - Gran Fondo (134 km) oraz Medio Fondo (80 km). Limit czasu na pokonanie trasy wynosi odpowiednio 6,5 i 4 godziny. Ze skweru Kościuszki wystartuje nie więcej niż 5 tys. rowerzystów, którzy na dłuższej trasie będą przejeżdżali przez Gowino, Strzepcz, Prokowo, Kowalewo i Koleczkowo. Z kolei na dystansie Medio Fondo trasa biegnie z Gdyni do Przetoczyna i z powrotem.

Do Gran Fondo będą dopuszczone tylko rowery szosowe, z kolei w Medio Fondo nie ma takiego ograniczenia, przy czym nie mogą to być rowery triathlonowe, tzw. czasówki.

Wyzwanie od mistrzaNiewątpliwym ambasadorem kolarstwa wśród Polaków jest Czesław Lang, wybitny kolarz, zdobywca m.in. srebrnego medalu na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku oraz organizator Tour de Pologne. Za sprawą ogólnopolskiej inicjatywy Lang Team Maratony Rowerowe, z lokalnymi odsłonami w Gdańsku i Kwidzynie, wielu amatorów może spróbować swoich sił w wymagających wyścigach.

Tegoroczne daty "maratonów Langa" nie zostały jeszcze ogłoszone, ale znamy termin innego wydarzenia - Orlen Lang Team Race Bytów 2020. Wyścigi odbędą się 20 września na dwóch dystansach - 42 i 104 km (każdy zawarty w jednym okrążeniu trasy).

Mamy na koniec dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników ścigania się na rowerach nie tylko górskich i szosowych. Kalendarz wydarzeń kolarskich - oprócz wymienionych dużych i stale obecnych pozycji - systematycznie poszerza się o kolejne inicjatywy, realizowane przez mniejsze podmioty. Zatem warto być w gotowości przez cały sezon. Jak widać, Trójmiasto i okolice to wyjątkowo sprzyjający kolarstwu rejon.
Czy bierzesz udział w kolarskich wyścigach?
58%

za każdym razem, kiedy tylko mogę i mam sprawny rower

16%

wolę porównywać wyniki na Stravie

12%

nie przepadam za rywalizacją, nawet w sporcie

14%

nie uzbierałe(a)m jeszcze na odpowiedni sprzęt

zakończona

łącznie głosów: 85