stat

Skok w naturę w okolicach Nowej Karczmy

28 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Kochanowicz

Nowa Karczma to niewielka miejscowość znajdująca się w powiecie Kościerskim. Wokół wsi rozciągają się malownicze wzgórza, a wśród nich łąki, pola, pastwiska, lasy oraz zdatne do kąpieli jeziora. To ogromny potencjał pod kątem aktywnego wypoczynku, wszelakiej maści turystyki oraz możliwości wyznakowania szlaków. Niestety lokalni planiści nie popisali się. "Skok w naturę" to przykład zupełnie nieprzemyślanego szlaku rowerowego, zarówno pod kątem przebiegu, jak i oznakowania.Parametry trasy

11 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


"Skok w naturę" to nazwa szlaku rowerowego w okolicach Nowej Karczmy. Liczy on zaledwie 11,5 km. Choć faktycznie trasa zagłębia się w malowniczej przyrodzie, to nie rekomendujemy tego szlaku rodzinom z dziećmi, które myślą o przyjemnej wycieczce wioząc malucha w foteliku, bądź ciągnąc za sobą przyczepkę, czy tzw. sztywny hol.

Szlak powstał z myślą o pokazaniu turyście doliny rzeki Wietcisy, jednak tak naprawdę trasa omija ten obszar wielkim łukiem. Pod kątem przyrody niezaprzeczalnie zagłębia się w malowniczych terenach gminy, jednak naszym zdaniem zupełnie nie wykorzystuje jej potencjału.

Oznakowanie szlaku:

Oznakowanie szlaku jest jednym słowem beznadziejne. "Znaczki" nie dość, że są nieprawidłowe, to jeszcze niechlujnie wykonane, malowane jakby od ręki, bez użycia specjalnych do tego celu szablonów. Brakuje ich nie tylko na początku i końcu szlaku, ale także na ważnych skrzyżowaniach i rozgałęzieniach dróg. Oznakowanie szlaku pojawia się jakby przypadkiem, a zaskoczony turysta zapewne zastanawia się, co to za twór. Część oznakowania została wymalowana na boku drzew, przez co poruszający się nim rowerzysta nie ma jasnej informacji, dokąd w ogóle ma jechać, gdzie skręcić. Tam gdzie trasa łączy się z innym przebiegającym tędy szlakiem, stoją metalowe drogowskazy, ale i one z biegiem czasu zostały zaniedbane. Cześć skrywa się w krzakach, inne zostały zniszczone, widać, że zarządca terenu/szlaku nie dba o ruch turystyczny w gminie. Raz wydane pieniądze i brak konserwacji spowodują, że niebawem oba szlaki znikną z mapy gminy Nowej Karczmy. Przykre, ale prawdziwe.Przebieg szlaku:

Ani początek, ani też koniec szlaku nie został przewidziany w odpowiednim oznakowaniu trasy. O bezpiecznym dostaniu się do niego, też nie ma co marzyć... Lokalna droga rowerowa kończy się na rogatkach wsi, ok. 600 metrów przed rozpoczęciem szlaku. Aby dostać się na jego początek, bądź wrócić z powrotem do wsi, trzeba pokonać dość ruchliwą szosę nr 221 (ul. Gdańska).

Jak już rozpoczniemy wycieczkę szlakiem, nie spodziewajmy się kokosów. Skoro oznakowanie zostało schrzanione, to i podłoże nie będzie specjalnie przygotowane pod turystyczny ruch rowerowy, to nie trasy rowerowe Kaszubskiej Marszruty. Większość szlaku wiedzie drogami gruntowymi, które miejscami utwardzone są skruszonym gruzem. Dość często występuje też na nich tzw. tarka, bardzo nieprzyjemna, jeśli poruszamy się rowerem bez amortyzacji. Oprócz wymienionych dróg gruntowych bywają też takie, które w ogóle nie powinny się pojawić w przebiegu szlaku turystycznego, chyba żeby zaznaczyć od razu na początku, że to temat na wyprawę rowerem typu fatbike.

Mniej więcej w drugiej połowie, szlak ni stąd ni zowąd zagłębia się w przyrodzie i to "pełną gębą". Droga wiedzie głębokimi koleinami, zarośniętymi chaszczami niemalże po pas. A jak już uznamy, że jazda tędy nie przynosi satysfakcji i w końcu zdecydujemy się wziąć naszego rumaka pod pachę, przychodzi zbawienie... Ogromne, błotne rozlewisko lokalnego potoku, który nie osuszył się nawet przy tegorocznej suszy. To tak na dobitkę.

(Anty)promocja szlaku rowerowego:

Szlak zapewne powstał z jakiegoś programu promocji turystyki. Jednak to, co znajdziemy na stronie internetowej gminy, w żaden sposób nie zachęca do wycieczki szlakiem. Brakuje tu sensownego opisu szlaku, informacji, gdzie w ogóle rozpoczyna się i kończy ów twór, do kogo jest skierowany, itp. Na próżno też szukać szczegółowej mapki przebiegu, nie mówiąc o śladzie GPS. W jakiej my epoce żyjemy, kamienia łupanego? Oceńcie sami.Ideą szlaku było pokazanie turyście chronionego obszaru Natury 2000 Doliny Środkowej Wietcisy. Szkoda jednak, że przebieg szlaku omija ten obszar wielkim łukiem. Owszem, jadąc szlakiem, gdzieś na skraju drogi dojrzymy jeszcze zaniedbane tablice informacyjne, jednak kto by się domyślił, że chodzi tu o rezerwat utworzony nad wijącą się rzeką, lewym dopływem Wierzycy?

Parametry szlaku:


-Początek szlaku: skrzyżowanie ul. Horniki Górne z ul. Gdańską / szosą nr 221
-Koniec szlaku: skrzyżowanie ul. Horniki Nowe z ul. Gdańską / szosą nr 221
-Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: 60 min
-Długość szlaku: 11,5 km
-Suma przewyższeń: 228 m
-Kolor oznakowania szlaku: zielony / wg standardu oznakowania szlaków rowerowych
-Jakość oznakowania szlaku: słaba
-Trudność szlaku: łatwa / po drodze kilka wzniesień
-Nawierzchnia: drogi gruntowe, polne dukty (miejscami: tarka, piach i boto)
-Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski, najlepiej fatbike

Ogólna ocena szlaku: 1+/5
(plus na zachętę, aby przemyśleć topografię terenu i szlak poprawić)

>>>Mapa i ślad gps szlakuInformacje praktyczne:

-Dojechać do szlaku można: własnym autem lub rowerem (w jedną stronę ok. 45 km)
-Sklepy: na szlaku zaopatrzyć się można jedynie w Nowej Karczmie.


Dobra szkoła wytyczania szlaków:

Chcąc wyznakować w terenie jakikolwiek szlak turystyczny bazując na potencjale danego obszaru, nie wystarczy siąść nad mapą i wytyczyć go palcem po lokalnych drogach, duktach, czy leśnych ścieżkach. Warto najpierw przeczesać teren pieszo bądź rowerem, w zależności od tego, kto będzie jego odbiorcą, a następnie połączyć ze sobą najciekawsze miejsca, odcinki w formie liniowej, bądź pętli. Niestety wiele projektantów szlaków pomija ten ważny aspekt i tworzy szlaki tylko dla idei i suchych kilometrów, a gmina może pochwalić się, że posiada "szlaki rowerowe". A fakt, że mało kto z takich szlaków skorzysta, to już inna kwestia.

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Inne, opisane przez nas szlaki rowerowe w obrębie powiatu kościerskiego:


  1. Szlak Józefa Wybickiego

  2. Szlak Kaszubskich Drzymalitów

  3. Pętla wokół Jezior Wdzydzkich

  4. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

  5. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Schodno

  6. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Lipno

  7. Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina

Parametry trasy

11 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową