Sopot widziany z trzech perspektyw. Propozycja trasy rowerowej wokół Sopotu

28 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Mariusz Mostek

Kto uwielbia punkty widokowe? Tych w Trójmieście można na szczęście trochę znaleźć! Sopot - mimo, że kojarzy się głównie z kurortem i molo - ma do zaoferowania znacznie więcej. Przekonasz się o tym, kiedy tylko wjedziesz do lasu. Sprawdź czy masz sprawne hamulce i ruszaj!Celem wycieczki jest spojrzenie na Sopot z góry, w dodatku z różnych perspektyw. Zaczynamy ze stacji SKM Kamienny Potok zobacz na mapie Sopotu. Wychodząc widzimy, że ulice: Łowicka, Mazowiecka i Kujawska są w remoncie i zalecany jest nam objazd ul. Małopolską. Podjeżdżamy nią do góry, niesieni czarnym szlakiem pieszym oraz brązowym szlakiem Lisów, mijając parafię rzymskokatolicką pw. Zesłania Ducha Świętego. Zjeżdżamy z ul. Kujawskiej w leśną drogę i mijając ul. Mazowiecką za szlabanem przecinamy rzeczkę Swelinię, obserwując jednocześnie po lewej stronie Staw Mazowiecki z kilkoma przewróconymi drzewami. Ul. Bernardowska oznaczona czarnym szlakiem pieszym będzie prowadzić nas po betonowych płytach do pierwszego punktu obserwacyjnego, jakim jest wieża widokowa w Kolibkach.

To właśnie tutaj możemy wdrapać się po świdrowych schodach na wysokość 28 m do góry, co daje nam łączny wznios obserwacyjny około 113 m n.p.m. Wysokość całej wieży to 50 m, a na jej szczycie zainstalowany został nadajnik telekomunikacyjny. Taras widokowy jest dostępny w okresie od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach od 8 do 18 przy dobrych warunkach pogodowych. Wstęp jest bezpłatny.


Rezerwat przyrody Łęg nad SweliniąKolejną destynacją będzie przejazd przez Rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią. Poprowadzi nas tam żółty szlak wzdłuż ul. Spółdzielczej. Na rozwidleniu dojeżdżając do ul. Spokojnej kierujemy się w głąb lasu na południe, aż do czerwonego szlaku, który poprowadzi nas jak po sznurku do szlabanu z tablicą informacyjną. Tam odbijamy na zachód w stronę osiedla Bernardowo i następnie, kierując się na południe, przecinamy ul. Sopocką, aby pojechać dalej drogą Wielkokacką, oznaczoną niebieskim szlakiem.
Dalej docieramy do Wielkiej Gwiazdy. Zjeżdżamy w żółty szlak i stromym zjazdem w dół kierujemy się do Doliny Gołębiewskiej, gdzie zaczyna się zielony szlak "Borsuka". Podążając nim do samego końca, dotrzemy do drogowskazu prowadzącego nas również na Łysą Górę - to kolejny punkt po drodze, który może być dodatkową rozrywką. Gdy dojedziemy na szczyt zielonego szlaku, czeka na nas piękny widok na miasto Sopot. Uwaga na stromy zjazd w stronę miasta, ponieważ jest tam sporo korzeni.
Po zjeździe wjeżdżamy na ścieżkę rowerową na ul. Armii Krajowej, by dalej, przecinając al. Niepodległości, wjechać w ul. Jana z Kolna. Tam po podjeździe na wiadukt nad torami kolejowymi tuż przy stacji SKM Sopot Wyścigi zobacz na mapie Sopotu znosimy rower na dół po schodach, lądując tuż obok Sopockiego Rynku. Ul. Polną kierujemy się do samego wybrzeża, mijając po prawej stronie Hipodrom Sopot. Teraz czeka na nas już sam relaks po równej nawierzchni, oczywiście jeśli przymkniemy oko na wszechobecnych turystów. Morska bryza nam to na pewno wynagrodzi.


Kultowe molo w SopocieJedziemy wyremontowaną ścieżką rowerową wzdłuż wybrzeża na północ w stronę molo. Należy pamiętać, że na deptaku prowadzącym do mola w sezonie letnim obowiązuje zakaz poruszania się na rowerze, zatem przeprowadzamy rower pieszo. Zjeżdżamy w ul. Powstańców Warszawy i kierujemy się w górę - również relatywnie nową - ścieżką rowerową w górę ul. Haffnera do al. Niepodległości, by zakończyć naszą pętle. Tym sposobem udało nam się zobaczyć Sopot z trzech perspektyw!

Niebawem następne trasy! Zachęcamy do jazdy.


Mapa i ślad GPS szlaku


Parametry trasy

18 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Sopot Kamienny Potok SKM
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 18,3 km
- Suma przewyższeń: 324 m
- Trudność trasy: średnia (kilka dość stromych podjazdów i zjazdów)
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, miejscami piach, korzenie
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Kolejne propozycje tras niebawem.

Parametry trasy

18 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową