Indoor cycling - wybierz zajęcia dla siebie

10 listopada 2019, 7:00
Kamila Lulińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Joga w plenerze dla ciała i umysłu

Zima za pasem, a więc często zamiast roweru na zewnątrz wybieramy kręcenie w naszych czterech ścianach. Wielu z nas zamiast samotnej jazdy przed telewizorem lub ze słuchawkami w uszach wybiera trening na zajęciach w grupie w siłowni czy klubie fitness. Jak z coraz szerszej oferty wybrać najlepsze zajęcia dla siebie?


Indoor cycling to trening zaliczany do typu cardio, czyli trening wytrzymałościowy. Największą zaletą takiej aktywności jest przyspieszenie nie tylko przemiany materii, lecz także procesu spalania zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawa wydolności organizmu. Wszystkie rodzaje treningów indoor cyclingu są przeprowadzane na specjalnych rowerach stacjonarnych, które przypominają zwykły rower. Wśród odmian indoor cyclingu możemy wymienić przede wszystkim spinning oraz tomahawk. Do każdego rodzaju treningu prowadzący dobiera odpowiednią muzykę oraz profil trasy, a w trakcie zajęć instruuje uczestników w zakresie kolejnych zadań i pożądanej intensywności.

Konstrukcja roweru spinningowego jest odwzorowaniem standardowego roweru. Pierwsze sprzęty tego typu zostały stworzone z myślą o zawodowych kolarzach, którzy dzięki nim zyskali możliwość wykonywania jednostek treningowych w podróży czy chociażby w przerwach między startami. Rower spinningowy jest dość toporny - to spora, ciężka maszyna z dużym kołem zamachowym, które działa jak ostre koło - nie ma możliwości zaprzestania pedałowania. Przyczynia się to do łatwiejszego osiągnięcia wysokiej kadencji, ale jednocześnie jest nieco bardziej kontuzjogenne w porównaniu ze zwykłym rowerem.

Spinning - najpopularniejszy rodzaj indoor cyclinguPowracając do rodzajów indoor cyclingu, spinning, pierwszy z nich, jest treningiem inspirowanym zawodowym kolarstwem. Przeznaczony dla każdego bez względu na poziom umiejętności. Ten rodzaj treningu stworzony został w 1978 roku przez trenera Johnny'ego G. Jest on symulacją jazdy rzeczywistej, a więc wykorzystuje trzy pozycje rąk na kierownicy. Każdy trening wykonuje się w odpowiedniej strefie tętna, w zależności od rodzaju zajęć (regeneracja, wytrzymałość, siła, interwał, dzień wyścigu), dlatego wskazane jest przyjście na zajęcia z pulsometrem.

Spinning jest w gruncie rzeczy treningiem indywidualnym realizowanym w grupie, gdyż uczestników nie dzieli się według poziomu wytrenowania. Każdy może dostosować trening do swoich możliwości poprzez zmianę pozycji i/lub obciążenia. Na spinningu zmiany takie nie wzbudzają poczucia wypadnięcia z grupy czy też konieczności przerwania treningu, a to niewątpliwie jest dużą zaletą.

- Spinning jest dość prostą, a przy tym bardzo skuteczną formą treningu aerobowego, co oznacza, że wpływa pozytywnie na kondycję układu oddechowego i krążeniowego. Poza tym sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie spinning poleca się osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy, wysmuklić i jednocześnie ukształtować sylwetkę. Podczas jazdy pracują mięśnie nóg, bioder i pośladków, a także brzucha, dzięki czemu są intensywnie wzmacniane. Odpowiednie natlenienie skóry pomaga ponadto w walce z rozstępami i cellulitem. Trening realizowany pod okiem instruktora jest bezpieczny. Niewątpliwą zaletą treningu na sali jest fakt, że można go przeprowadzać bez względu na porę roku i pogodę. Na zajęciach jedziemy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, starając się jak najbardziej odzwierciedlić jazdę w terenie. Dlatego dla zawodników jest to doskonała forma uzupełnienia treningów - mówi Krzysztof Paradowski, instruktor spinningu w trójmiejskich klubach Calypso.

Indoor cycling sposobem na formę kolarską?Wybierz intensywność dla siebieW ramach indoor cyclingu rodzaje oferowanych zajęć mogą nieco różnić się od siebie zakresem w każdym klubie fitness, ale podstawowe z nich to:

  • Endurance (wytrzymałość) - jak sama nazwa wskazuje jest to trening, który charakteryzuje niewielka intensywność. Dokładniej jest to praca na 65-75 proc. HR MAX (tętna maksymalnego), w związku z czym w dużym stopniu wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje się trzy podstawowe techniki jazdy. Rekomendowany jest w szczególności dla początkujących.
  • Strenght (siła) - to kolejny rodzaj zajęć prowadzony w ramach spinningu. W tym przypadku intensywność jest już większa, a pracę wykonuje się w zakresie 75-85 proc. HR MAX. Na tego typu treningu naśladuje się jazdę w górach. Oprócz technik podstawowych, wykorzystywanych w treningach Endurance, wykorzystuje się również techniki bardziej zaawansowane, dlatego też rekomendowany jest dla osób z większym doświadczeniem. Trening tego rodzaju "buduje charakter".
  • Interwal (interwał) - trzeci rodzaj treningu spinningowego, najbardziej intensywny. Zakres pracy serca w tym przypadku jest bardzo szeroki (65-92 proc. HR MAX), ponieważ charakteryzuje się następującymi po sobie cyklami przeplatanymi odpoczynkiem. Sama jednostka treningowa nie charakteryzuje się wysokim współczynnikiem spalania tłuszczu, ale wprowadza ona organizm w stan, w którym spala on tłuszcz na wyższym poziomie nawet do 24 godzin po treningu. Oprócz tego wzmacnia układ krążenia, wydolność oraz kondycję. Trening ten jest zalecany osobom zaawansowanym.


Jedna z instruktorek spinningu w Trójmieście, Magda Kowalczyk, prowadząca zajęcia w Zdrofit Gdańsk, oprócz wcześniej wymienionych trzech technik stosuje jedną dodatkową dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze spinningiem. Są to zajęcia intro, przeznaczone specjalnie dla początkujących, charakteryzujące się niższą intensywnością. Podczas treningu uczestnicy spędzają większość czasu w strefie tętna do 70 proc. tętna maksymalnego, pojawia się także więcej ćwiczeń technicznych.

Gdzie na spinning w Trójmieście?Zajęcia spinningowe na terenie Trójmiasta oferują np. takie siłownie i kluby fitness jak: Calypso Fitness Club (Power - bike, Power - bike interwał, Power - bike siła, Power - bike wytrzymałość, Spinn - bike), Premium Fitness & Gym - Indoorcycling czy w Zdrofit Sopot jako Rowery S.

Tomahawk - co to za trening?Drugim rodzajem indoor cyclingu jest tomahawk. Jest to trening szkoły I.C.E. Indoor Cycling, czyli dynamicznych zajęć grupowych. To, co odróżnia go od zwykłego spinningu, to "fitnessowy" styl jazdy (duży nacisk na pracę mięśni pleców i brzucha). Wykorzystuje on od sześciu do ośmiu (w zależności od roweru) pozycji rąk na kierownicy. Dodatkowo oprócz zwykłych technik, takich jak jazda na siedząco czy na stojąco, tomahawk wykorzystuje również tzw. jumps (skoki) oraz dodatki do podstawowych technik, które mają uatrakcyjnić trening oraz poprawić koordynację ruchową. Są to m.in. frozen (zamrożenie korpusu), rythm press (uginanie łokci), wave ride (biodra w tył), hill speed (jazda z wyprzedzaniem).

Zajęcia typu tomahawk oferują choćby Zdrofit Sopot - opisane są w kalendarzu zajęć jako Rowery T.

- Każdy, kto wybiera się na zajęcia indoor cycling, ma inny cel treningu. Myślę, że dla większości osób przychodzących na tego typu ćwiczenia motywacją jest sam trening w grupie, dzięki któremu można się lepiej zmobilizować do wysiłku - mówi Magda Kowalczyk.

- Spinning to sport, który nie wymaga specjalnego stroju. Na trening można wybrać dowolne ubrania sportowe. Ważne jednak, aby odzież była stosunkowo wąska, dzięki czemu ograniczymy ryzyko otarć czy odparzeń. Co do butów, to najlepsze będą te z grubą, twardą powierzchnią, która ustabilizuje stopę - instruuje Krzysztof Paradowski.

Litry potu i... wielka radość!Uczestnicy zajęć indoor cyclingu zwykle wychodzą z zajęć zdecydowanie zadowoleni.

- Nigdy w życiu się tak nie zmęczyłem - opowiada Mateusz. - Ale atmosfera niesamowita! Wiele zależy od instruktora, a na zajęciach, na których byłem, instruktorka dawała czadu. Na pewno jeszcze nie raz zawitam na taki trening.
- Na spinning chodzę od kilku lat razem z siostrą - relacjonuje Joanna. - Uwielbiam te zajęcia. Trening w grupie to coś, co daje ogromnego kopa i motywuje o wiele bardziej niż trening w pojedynkę. Co prawda strasznie męczy, ale dzięki temu jestem w formie i o wiele łatwiej utrzymać mi moją wagę. Spinning polecam wszystkim!
Nie musisz wierzyć na słowo. Teraz, kiedy już wiesz, co w trawie piszczy, możesz wybrać zajęcia odpowiednie dla siebie i przekonać się sam. Powodzenia!
Czy brałe(a)ś udział w zajęciach spinningowych?
31%

tak, chodzę regularnie

23%

tak, byłe(a)m kilka razy

7%

byłe(a)m tylko raz

39%

nie, nigdy nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 247