Sposoby na przechowywanie roweru zimą

12 listopada 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Przemysław Mudlaff
Miejsce do przechowywania roweru powinno być suche i ciepłe. Takie jest np. mieszkanie. Więcej zdjęć (11)

Miejsce do przechowywania roweru powinno być suche i ciepłe. Takie jest np. mieszkanie.

mat.: 123rf.com

Miejsce do przechowywania roweru powinno być suche i ciepłe. Takie jest np. mieszkanie.

mat.: 123rf.com

Po umyciu i zakonserwowaniu roweru należy zastanowić się nad miejscem jego zimowania. Szanse magazynowania bicykla zależne są od rodzaju posiadanych czterech ścian. Mieszkania w blokach generują możliwość przechowywania jednośladów w ich wnętrzach, na balkonach lub ewentualnie w piwnicach. Z kolei posiadanie domu daje zazwyczaj sposobność do umiejscowienia roweru w garażu lub piwnicy. W wielu wymienionych wyżej przypadkach bicykle stają się jednak kolejnym meblem, który często zajmuje zbyt dużo miejsca. Na szczęście na wszystko istnieją dziś sposoby.ZagrożeniaPrzechowywanie roweru zimą może wiązać się z dwoma najważniejszymi zagrożeniami, z którymi warto sobie poradzić, aby cieszyć się jazdą w kolejnym sezonie. Ryzyko kradzieży roweru to jedno z tych zagrożeń. Przed schowaniem roweru warto zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie. Biorąc powyższe pod uwagę najlepszym miejscem do zimowania bicykla będzie więc wnętrze mieszkania lub zamykany na klucz garaż czy piwnica w domu jednorodzinnym. Najgorsze pod tym względem miejsca to z kolei balkon albo piwnica w bloku. Są to również najsłabsze strefy magazynowania bicykla wobec drugiego, najistotniejszego zagrożenia, czyli wilgoci. Wilgoć może bowiem mieć zgubny wpływ na części ruchome roweru, które narażone są na rdzewienie. Ponadto w wyniku stawiania roweru na zimnych, betonowych podłożach, opony szybciej ulegną pogorszeniu.

Miejsca i sposoby zimowania rowerów • Wnętrza mieszkań/domów

Wnętrza mieszkań i domów to najlepsze miejsca do magazynowania bicyklów wobec wspomnianych wyżej zagrożeń. Niestety rower w przedpokoju czy w salonie to często także niepraktyczny mebel. Umyty jednoślad może być jednak ozdobą. Wystarczy zawiesić go na ścianie po uprzednim przykręceniu do niej specjalnych haków lub wieszaków. Wybierając odpowiedni uchwyt bądź hak, warto zwrócić uwagę na jego nośność. Ponadto możemy nabyć uchwyt, który kolorystycznie będzie pasował do koncepcji kolorystycznej wnętrza. Droższe wieszaki zapewniają większe bezpieczeństwo. Poza większą nośnością i kolorami do wyboru, możemy także nabyć takie, które posiadają ogumowane uchwyty zapobiegające rysowaniu się roweru oraz te wyposażone w specjalne korytka, które uchronią ściany przed pozostawieniem przez opony śladów. Haki i wieszaki rowerowe oferują zarówno firmy związane z kolarstwem, jak i duże markety budowlane.

Istnieją także zapaleńcy, którzy posiadając miejsce i pieniądze zlecają budowę specjalnych szaf na rower. To rozwiązanie będzie jednak odpowiednie dla rowerowych koneserów. • Garaże / piwnice

Garaże lub piwnice to dobre miejsca do przechowywania roweru zimą pod warunkiem, że nie panują tam wilgoć. Nie każdy dysponuje ogrzewanym garażem, a piwnice nie zawsze przecież są suche. Zapewnienie suchości rowerowi powinno uchronić go przed korozją. Służą temu np. pokrowce na rower. Dodatkowo, jeśli nasz bicykl miałby stać w zimnym garażu lub piwnicy na chłodnym podłożu, zapobiegnięciu niszczenia się opon posłuży kawałek materiału położony pod kołami.

Jeśli nie posiadasz dużego garażu lub jest on już zawalony różnymi przedmiotami, warto zastosować wspomniane wcześniej wieszaki lub haki. Na uwagę zasługują tu także sposoby podwieszania roweru pod sufitem.

W przypadku piwnic w bloku, do których dostęp poza właścicielem roweru mają także inni mieszkańcy, warto zastosować szczególne środki ostrożności. Przydadzą się zatem różnego rodzaju zabezpieczenia.

 • Balkony

Balkony to zdecydowanie najmniej przyjazne miejsca do zimowania rowerów. Niestety mieszkańcy bloków mogą nie mieć z różnych przyczyn innej możliwości. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że mieszkając nawet na najwyższych piętrach nie będziemy niestety wolni od ryzyka kradzieży bicykla z balkonu. Zabezpieczenie roweru to zatem obowiązek. Najlepiej podpinać jednoślad pod elementy wbudowane w budynek (np. kotwy). Po drugie, rower wystawiony przez całą zimę na balkonie narażony jest na wszystkie panujące o tej porze roku opady. Przed deszczem czy śniegiem należy więc ukryć maszynę pod pokrowcem.

Niestety, nawet jeśli będzie on w stu procentach wodoodporny i szczelny, może to nie zapobiec skraplaniu się wody we wnętrzu pokrowca. Może zdarzyć się sytuacja, w której woda pod pokrowcem zamieni się w lód podczas mroźnego, zimowego dnia. Taki stan rzeczy może doprowadzić do rozsadzenia oblodzonych elementów. Dodatkowo w niskich temperaturach olej w amortyzatorach traci swoje właściwości, a łańcuchy zaczynają trzeszczeć.

 • Self storage

Lepszym, ale droższym pomysłem od trzymania roweru na balkonie podczas zimy, będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się przechowywaniem rzeczy. Self storage, czyli usługa magazynowania mienia umożliwia wynajęcie powierzchni magazynowej, w postaci różnego rodzaju boksów, w których przechowuje się przedmioty na określony czas. Ponadto osoba fizyczna wynajmująca tego typu pomieszczenie może dostać się do swoich przedmiotów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przedmioty przechowywane w magazynach są ubezpieczone i dostęp do nich mają tylko i wyłącznie osoby je wynajmujące. Koncepcja czasowego przechowywania mienia przybyła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest niezwykle popularna i praktyczna.

Warto pamiętać, że zimowanie roweru zarówno na balkonie, jak i wewnątrz mieszkania powinna poprzedzać konserwacja roweru, o której pisaliśmy w poprzednim artykule: Przygotowanie roweru do zimowania

Jeśli uważasz, że trójmiejskie zimy nie są na tyle zimne, aby chować bicykl we wspomnianych wyżej pomieszczeniach, z tego artykułu dowiesz się, jak ubrać się na rower podczas zimowych przejażdżek: Przegląd jesienno-zimowej odzieży rowerowej

Podsumowanie

Nie każdy rowerzysta jest na tyle zdeterminowany, aby jeździć bicyklem przez cały rok i gdy tylko przychodzą chłodne deszczowe dni, szuka miejsca zimowego snu dla swojej maszyny. Niezależnie od posiadanego rodzaju czterech ścian w kontekście przechowywania roweru, warto przede wszystkim ograniczyć możliwość występowania najważniejszych zagrożeń, czyli kradzieży i zawilgocenia. Mimo wszystko najlepiej móc przetrzymywać jednoślad zimą w suchym i ciepłym miejscu. Odpowiednio magazynowany bicykl odwdzięczy nam się pełną sprawnością wraz z pierwszymi wiosennymi dniami.

Opinie (71) 3 zablokowane

 • (7)

  Te haki na ścianach sa dobre na rower ozdobny a nie użytkowy. Mieszkańcy nic nie myślą. Zgadaliby się,zrobili zrzutkę i postawili sobie pod blokiem ładną nie toporną wiatę z miejscami na przypięcie roweru. Tylko,że ludzie już niebawem będą sobie mówili cześć przez komunikator w telefonie.

  • 45 3

  • (1)

   rower ozdobny na ścianie? dobre!

   • 9 6

   • Co "dobre"? Skoro może być wazon ozdobny albo lampa odzobna to i rower może też chyba co?!

    • 14 3

  • (1)

   Niby na czyim gruncie? Niech sobie budują, ale na własnej działce.

   • 2 3

   • Wspólnym. Wspólnym. Już sie trzęsiesz,że ktoś mógłby coś a nie Ty?

    • 3 0

  • (1)

   trzymamy w domu 3 rowery na ścianach, czyste. nie widzę problemu ponieważ rower i tak trzeba praktycznie za każdym razem umyć lub chociaż przetrzeć, zwłaszcza MTB. uzywamy ich przynajmniej 4-5 razy w tygodniu.

   • 0 3

   • Albo ściema albo psychoza.

    Rower myty "za każdym razem" i 3 rowery w mieszkaniu na ścianach.

    Używam roweru codziennie, a czyszczę go od czasu do czasu. Mam kilka rowerów ale żadnego nie trzymam w mieszkaniu. Od tego są piwnice.

    • 1 0

  • prawda to, niestety nie zawsze jest miejsce na taką wiatę. chyba, że zrobi się ją na parkingu, a wtedy musi z niego ubyć trochę saochodów, no i właśnie... wtedy pojawia się problem dla wielu frajerów poruszających się samochodem nawet po bułki do sklepu.

   • 0 0

 • (2)

  Pierwsze zdjęcie jest również w artykule "Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują używane kawalerki w Trójmieście"? Dlaczego?

  • 20 2

  • Lola. Bo żyjemy w matriksie. Takim jaki nam tworzą. Takim w jaki mamy uwierzyć.

   • 12 1

  • Bo dotyczy i roweru i kawalerki. Widać, ze ktoś ma rower i mieszka w kawalerce- bo jakby to nie była kawalerka to by roweru nad łóżkiem nie musiał zawieszać.

   • 2 1

 • Dawno juz takich bredni nie czytałem.Wiec odpowiem tylko na kilka.Niekazdy jest tak zdeterminowany do roweru? (9)

  W Skandynawii krajach bardzo mroźnym zimą ruch rowerowy jest 100razy większy. W Holandii Niemczech i wszystkich krajach zachodnich podobnie . Ludzie mieszkający tam nie są jakoś specjalnie zdeterminowani .I dlatego też

  W Skandynawii krajach bardzo mroźnym zimą ruch rowerowy jest 100razy większy. W Holandii Niemczech i wszystkich krajach zachodnich podobnie . Ludzie mieszkający tam nie są jakoś specjalnie zdeterminowani .I dlatego też u nas powstaje rower miejski . Ale najbardziej uśmiałem się z tego ze rower stojący na betonie to niszczą mu się opony .Jakoś przez kilkadziesiąt lat u mnie to nie występowało :) Od dawna odchodzi się od przechowywania roweru w domu. W krajach zachodnich są parkingi rowerowe. na osiedlach zadaszane zamykane pomieszczenia przed klatkami . U nas tez już w niektórych tak jest. Jak ktoś chce to może nawet rower demontować i przechowywać częściach ale to jest skrajność .Powszechnie rower służy do jazdy cały rok a w Polsce mamy tylko maksymalnie 2 miesiące w roku kiedy warunki są trudne do jazdy rowerem powszechnie. I właśnie takie miejsca powinny powstawać wydzielone na parkingach przed każdą klatką w bloku.!!

  • 30 4

  • (7)

   Nie każdy ma gruza za 50zl który służy do jeżdżenia po bułki...
   Wtedy ok
   Niech stoi i rdzewieje
   Swiatowiec się odezwał... Jakoś w tej Europie nie widac dużo porządnych rowerów walnietych pod drzewem, szrotow owszem... Duzo

   • 5 13

   • Mój kosztował 2000zł gdybys miał przynajmniej muszki owocówki rozum i niebył slepy to bys wiedział (6)

    ze większość rowerów jest od 700-1000zł A europe to ty widziałeś tylko na mapie.
    I jeszcze jedno rower używany nie rdzewieje ,ale ty nawet nie masz pojęcia co to znaczy.

    • 5 6

    • (4)

     No ok...
     Masz rower za aż 2kola (cena przyzwoitego amora przedniego) więc się znasz.
     Łańcuch towotem smarujesz czy w ogole nie trzeba? No bo nie rdzewieje

     • 2 9

     • idz do lasu, byle daleko, gdzie wykorzystasz swoj przyzwoity amor za dwa koła. (2)

      przez takich mądralińskich opinia o rowerzystach jest jaka jest.

      • 6 4

      • (1)

       Tam właśnie jeżdżę na rowerze.
       Ogólnie to raczej negatywna opinia jest o wszechwiedzacych idiotach, którzy widzą życie czarno białe.
       A jeśli komuś przeszkadza, że dbam o sprzęt to opinie takich mam głęboko w d....

       • 2 4

       • Czyli masz

        opinię w miejscu swijego pochodzenia.

        • 2 3

     • Nie tłumacz mu, nie zrozumie. I mówię tutaj bez żadnej złośliwości, jeśli ktoś nie ma takiego hobby, nigdy nie jeździł w inny sposób niż „z punktu A do punktu B”, to nie zrozumie...

      • 0 0

    • Ciekawe

     1. Interesujące, jak łatwo się wyzywa przez internet. Twarzą w twarz mówiłbyś do mnie "proszę pana"
     2.Rower, który jeździ nie rdzewieje. Ciekawa teza, chodzi o ścieranie rdzy na bieżąco własnum ciałem. Jednakże dźwięk łańcucha po wycieczce w deszczu przeczy jej. Aluminiowa rama nie rdzewieje w ogóle :)

     • 1 1

  • nie każdy

   zarzeczenie dużego kwantyfikatora to mały. Czyli "istnieją ludzie, którzy zimą nie jeżdżą". Piszesz, że to brednie, czyli zaprzeczasz, jakoby istnieli. A wystarczy poatrzeć, policzyć w lipcu i lutym. Zresztą wystarczy

   zarzeczenie dużego kwantyfikatora to mały. Czyli "istnieją ludzie, którzy zimą nie jeżdżą". Piszesz, że to brednie, czyli zaprzeczasz, jakoby istnieli. A wystarczy poatrzeć, policzyć w lipcu i lutym. Zresztą wystarczy jeden przykład. Dzień dobry, to ja. Zaczynam wiosną od +5, kończę jesienią, kiedy mi się znudzi. Wczoraj zrobiłem ostatnie 50 i do wiosny basen, bieganie, lłyżwy, narty. Nie jestem jedyny, bo akurat te porady to nie dla mnie, ale istnieję.
   Zatem pod stół i hał hał ;)

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.