Szlak Bursztynowy w okolicach Gdańska

23 grudnia 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Szlak Bursztynowy można także pokonać rowerem

Tradycję szlaku bursztynowego z pewnością należy wiązać z główną marszrutą szlaku handlowego, którym to znad basenu Morza Śródziemnego aż po wybrzeża Bałtyku podążali kupcy rzymscy. Obecnie na trasie tej powstało wiele różnych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i samochodowych. Koncentrując się jednak na światowej stolicy bursztynu, czyli Gdańsku, a także najbliższych jego okolicach, możemy odbyć kilka wycieczek tematycznych do najciekawszych miejsc związanych z bursztynem.Szlak Bursztynowy PTTK w okolicach Gdańska:

Wytyczony przede wszystkim z myślą o turystyce pieszej Szlak Bursztynowy w okolicach Gdańska liczy nieco ponad 35 km. Oznakowana kolorem żółtym trasa rozpoczyna się w Pruszczu Gdańskim nieopodal zrekonstruowanej rzymskiej Faktorii Handlowej, a kończy nad Jeziorem Otomińskim. Szlak wiedzie z dala od wzmożonego ruchu samochodowego, głównie drogami gruntowymi oraz leśnymi duktami, co z pewnością pozwala pokonać tę trasę również rowerem. Na odcinku z Pruszcza Gdańskiego do Kolbud marszruta w dużej mierze pokrywa się z rowerowym szlakiem elektrowni wodnych na Raduni.

Trasę Szlaku Bursztynowego przemierzyć można zarówno pieszo jak i rowerem. Chcąc pokonać ją jednak o suchych stopach, bądź nie brudząc roweru, najlepiej wybrać się w trasę w sezonie letnim. W okresach wilgotnych większość ścieżek i dróg wiodących wzdłuż brzegu rzeki Raduni, a także Jeziora Straszyńskiego zalana jest wodą lub tonie w grząskim błocie, o czym mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze.

Rodzaj podłoża:

Drogi gruntowe, leśne dukty, tereny podmokłe
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski, ewentualnie trekkingowy.

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 54,2 km
Czas jazdy z postojami: 6h29
Przewyższenie: 160, 54 mInteresujące miejsca na trasie:

1) Rekonstrukcja Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim

Park Kulturowy "Faktoria" z pewnością przybliża dzieje wymian kupieckich na międzynarodowym Szlaku Bursztynowym sprzed niemal dwóch tysięcy lat. Zrekonstruowane chaty, ciekawe ekspozycje archeologiczne w połączeniu z nową technologią multimedialną zainteresują każdego zwiedzającego. Skansen zwiedzać można przez cały rok kalendarzowy.

Strona WWW

2) Elektrownie wodne na rzece Raduni.

3) Neolityczna kopalnia bursztynu na terenie Rezerwatu "Bursztynowa Góra".

W otulinie Lasów Otomińskich znajduje się Rezerwat Przyrody "Bursztynowa Góra", na terenie którego zobaczyć można neolityczne wyrobiska istniejącej tu niegdyś kopalni bursztynu. Największy z tzw. lejów ma około 40 m średnicy i 15 m głębokości.

Podsumowanie:

Pokonanie szlaku o tej porze roku pokazało, że kilometr kilometrowi jest nierówny. Mnóstwo błota skutecznie spowolniło naszą jazdę, za to wspaniałe krajobrazy z meandrującą w tle rzeką Radunią szybko rekompensowały zmęczenie i mobilizowały do dalszego kręcenia. Z odcinkami szlaku z pewnością nie raz jeszcze się spotkamy udając się nad urokliwe Jezioro Straszyńskie.GALERIA ZDJĘĆ; autorzy: Krzysztof Kochanowicz, Piotr Książek, Łukasz Pawlik [GR3miasto]


Wycieczkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Maciej Myczko
Wspierali: Izabela Walczak, Tomasz Kmieć, Bartłomiej Winikajtys, Piotr Książek [GR3miasto]

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, kajak. W zależności od sezonu uprawiamy różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do "listy sympatyków GR3". Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Parametry trasy

54 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową