Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

15 października 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Pętla Przytarnia to przyrodnicza trasa rowerowa wytyczona w południowo-zachodniej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oznakowany kolorem czerwonym szlak rozpoczyna się przy kościele św. Mikołaja w Wielu. Pętla wraz z czternastoma przystankami edukacyjnymi liczy 22,5 km. Szlak wiedzie leśnymi duktami i drogami gruntowymi przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami. Najtrudniejszym odcinkiem jest podjazd na najwyższy szczyt tego obszaru - Górę Chełmice (201,4 m n.p.m.)Parametry trasy

22 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe


Atrakcje krajoznawcze na Pętli Przytarnia:

Pętla Przytarnia, jako przyrodnicza trasa rowerowa, to z pewnością ciekawy kąsek dla turystów ceniących wypoczynek na łonie natury. Na całej długości szlaku ustawiono bowiem czternaście tablic informacyjno-dydaktycznych przedstawiających faunę i florę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oprócz cennych informacji o życiu tutejszych roślin i zwierząt, na trasie znajdują się także drogowskazy do miejsc, które warto zobaczyć. Wśród licznych miejsc postoju i wypoczynku warto trochę czasu poświecić na urocze śródleśne jeziora wytopiskowe i dystroficzne oraz okoliczne torfowiska, m.in. Motowęże, Syconki Małe, Syconki Wielkie, Czarne.

W gęsto porośniętych lasach z pewnością przykuje nas także widok charakterystycznego runa leśnego, pokrytego siwymi porostami - to tzw. bór chrobotkowy. Szlak doprowadzi nas także nad skraj tzw. Kaszubskiego Morza, czyli zespołu jezior wdzydzkich. Nieopodal Przytarni warto odbić w kierunku platformy widokowej, z której rozpościera się przepiękny krajobraz na Jezioro Wdzydze. Nieco dalej znajduje się zadaszone miejsce wypoczynku oraz mapy z cennymi wskazówkami, którędy udać się w dalszą drogę... opcji jest wiele.

Najtrudniejszym i zarazem dość mocno pofałdowanym terenem są wzgórza morenowe znajdujące się w pobliżu Góry Chełmice. Jej szczyt jest najwyższym punktem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego - wznosi się na wysokość 201,4 m n.p.m. Na wierzchołek góry prowadzi dość stroma, kręta i miejscami grząska droga gruntowa. Pierwsze kilkadziesiąt metrów podjazdu wiedzie mrocznym, głębokim wąwozem, zaś szczyt góry porasta gęsty las bukowy... co sprawia, że czujemy się jak w zupełnie innej bajce. Tutejsze ukształtowanie terenu zupełnie odbiega od tego, które dotychczas mieliśmy okazję poznać przemierzając lasy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Informacje o rowerowym szlaku Pętla Przytarnia:

-Początek i koniec szlaku: Wiele, przy kościele św. Mikołaja
-Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: 2,5 godziny
-Długość szlaku: 22,5 km
-Kolor oznakowania szlaku: czerwony / wg standardu oznakowania szlaków rowerowych
-Jakość oznakowania szlaku: bardzo dobra
-Trudność szlaku: średnia / miejscami spore wzniesienia
-Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe (miejscami piaszczyste, grząskie)
-Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski

Ogólna ocena szlaku: 5/5

>>>Mapa i ślad gps szlakuGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Pętlę Przytarnia warto zrealizować przy okazji wycieczki dookoła Jezior Wdzydzkich

Parametry trasy

22 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową