Szlak rowerowy dla amatorów kolarstwa górskiego w Kadyńskich Lasach

21 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Choć liczy raptem 23 km, to znakowany szlak dla amatorów kolarstwa górskiego zadowoli z pewnością niejednego. Trasa jest dość interwałowa i w całości wiedzie leśnymi duktami przez liczne wzniesienia Kadyńskich Lasów. Wysoczyzna Elbląska bardzo zbliżona jest do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jednak pod kątem infrastruktury rowerowej znajdziemy tam znacznie więcej ciekawych znakowanych tras turystycznych niż w trójmieście, dlatego też warto nieraz dla odmiany wyskoczyć za miedzę.Parametry trasy

23 km

Region - Polska

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe


Statystyki trasy:

-Początek i koniec szlaku: Kadyny, droga w kierunku Klasztoru Franciszkanów
-Szlak zatacza pętlę o dystansie 22,9 km
-Czas spokojnej jazdy wraz z postojami: +/- 2,5 godziny
-Nawierzchnia: leśne dukty o różnorodnej nawierzchni, miejscami także nieregularny bruk
-Oznakowanie: bardzo dobre, jednokierunkowe
-Rekomendowany rower: górski
-Trasy nie zaleca się dla turystyki rowerowej z sakwami ani z przyczepką do przewozu dzieci.
>>> Mapa i ślad GPS szlaku


Ogólna ocena szlaku: 4/5

Opis przejazdu i nasze wrażenia:

Dla bezpieczeństwa, szlak został wyznakowany tylko w jednym kierunku, emblematami rowerzysty na białym tle i napisie MTB, co przedstawiamy na zdjęciach. Początek trasy znajduje się na drodze wspinającej się od stylowego kompleksu hotelowego w kierunku Rezerwatu Przyrody Kadyński Las i Klasztoru Franciszkanów. Trasa kończy się, zamykając pętlę.

Ogólnie szlak nie jest trudny, osobiście zaliczyłbym go do lekkiego MTB. Na samym początku czeka nas długi i mozolny podjazd aż po malowniczą łąkę i stadninę koni w okolicach rezerwatu przyrody, który porastają wiekowe buki. Następnie trasa raz opada, raz mocno pnie się ku lokalnym szczytom przekraczającym 150 m n.p.m. Przed nami kilka krótkich i stromych podjazdów, a następnie dwa mrożące krew w żyłach dość techniczne zjazdy. Po powrocie do poziomu szumiącego Potoku Grabianki, czeka nas kilkusetmetrowy odpoczynek i sielankowa jazda wzdłuż wąwozu strumyka, a następnie ponowna seria dość długich, ale płaskich podjazdów. Tu po raz pierwszy napotkamy też grząskie piachy oraz nawierzchnię brukową. Nieco wyżej na kilku odcinkach pojawią się także płyty betonowe.

Dość malowniczym odcinkiem jest zjazd do Tolkmicka, skąd rozpościera się przepiękny widok na położone w dole miasteczko oraz widoczny na horyzoncie Zalew Wiślany. Po drodze nasza trasa krzyżuje się z innymi szlakami rowerowymi, m.in. R64 oraz Szlakiem Grodzisk Pruskich.

To jednak jeszcze nie koniec trasy. Na dalszych odcinkach leśnicy zgotowali nam nieco więcej wysiłku, ale niekoniecznie związanego z pokonywaniem stromych wzniesień. Po ponownym zagłębieniu się w lesie, mamy sporo grząskich piachów i nieregularnej kostki brukowej, więc trzymajcie się mocno... kierownicy na zjazdach.

Pomimo, że trasa znakowana jest jako MTB, czyli z przeznaczeniem dla kolarstwa górskiego, nie należy do bardzo trudnych. Znacznie bardziej wymagające trasy rowerowe znajdziemy na tzw. Bażantarni Elbląskiej bądź w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, np.: tyle, że nieznakowane jako MTB.Szukając mocnych wrażeń wybierz się np.:

-pieszym Szlakiem Skarszewskim, o dystansie 80 km
-pieszym Szlakiem Wejherowskim, o dystansie 60 km
-pieszym Szlakiem Zagórskiej Strugi, o dystansie 55 km
-pieszym Szlakiem Trójmiejskim, o dystansie 45 km
Lub
-głównym rowerowym Szlakiem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, o dystansie 75 km
A jeśli nadal będzie Ci mało kontynuuj trasę aż do Lęborka !

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Parametry trasy

23 km

Region - Polska

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową