Szlaki rowerowe Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

19 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy to przepiękny obszar wiecznie zielonych lasów, w które warto zagłębić się o każdej porze roku, a szczególnie gdy za oknem jest szaro, buro i ponuro. W obrębie jezior wdzydzkich kryje się wiele przyrodniczych ciekawostek, do których dotrzeć można m.in. na rowerze. Znakowane w lasach szlaki adresowane są zarówno do rodzin z dziećmi, jak i bardziej wymagających turystów. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.Parametry trasy

25 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Szlaki rowerowe we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Podsumowując ostatnie dwa lata moich wypadów w te terany, w końcu udało mi się przejechać i dokładnie opisać wszystkie znakowane szlaki rowerowe we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Zachęcam zatem do wycieczek w oparciu o moje opracowania i wskazówki. GPS poszczególnych tras ściągnąć można na urządzenie nawigujące bądź smartfon z załączonych linków, które osadzone zostały na znanej aplikacji Traseo.pl. Tam też znajdziecie zdjęcia lokalizacyjne pokazujące ciekawostki przyrodnicze szlaku, a także jego nawierzchnię.

Większość szlaków rowerowych wiedzie malowniczymi lasami, wśród większych i mniejszych jezior zachęcających do kąpieli i wypoczynku. Wokół mienią się w barwach całej palety łąki, pola i przepływające przez nie rzeki i potoki. Oprócz dowolnie wybranych miejsc na wypoczynek, warto skorzystać także ze specjalnych, często zadaszonych wiat piknikowych. Pod zadaszonymi wiatami znajdują się stoły, ławy i śmietniki. Niekiedy miejsca te uzupełniają informacje o lokalnych rezerwatach przyrody i użytkach ekologicznych.

Lekko pofałdowany obszar, bez dużych różnic w ukształtowaniu terenu sprzyja zarówno jednodniowym wycieczkom, jak i dłuższym, kilkudniowym wyprawom. Wśród oznakowanych w terenie szlaków znajdziemy ciekawe propozycje dla rodzin z dziećmi, a także dla nieco bardziej wymagających turystów. Większość szlaków to trasy w formie pętli, dzięki czemu można rozpocząć je w dowolnym miejscu. W obrębie miejscowości i granic lasu zmotoryzowani mogą skorzystać z lokalnych parkingów i dalej udać się rowerami na weekendowy wypoczynek.

Szlaki w formie pętli:Szlaki w formie liniowej:Każda pora roku ma tu swój niepowtarzalny klimat. Zagłębiając się w tutejszych lasach zdarza się, że z roweru trzeba będzie zsiąść, ale taki już urok piaszczystego podłoża Borów Tucholskich. Wybierając się w te rejony warto po prostu odpowiednio się do tego przygotować. Na tutejszych szutrach i leśnych piaszczystych duktach najlepiej sprawdzą się rowery górskie o szerokich oponach i terenowym bieżniku.

Szlaki rowerowe w okolicach Kościerzyny:Zobacz także ciekawą propozycję trasy:


Parametry trasy

25 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową