Szlaki rowerowe gminy Przywidz; edycja 2

1 grudnia 2008 (artykuł sprzed 11 lat)
Krzysztof Kochanowicz (Grupa Rowerowa Trójmiasto), Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużono rowerowy Szlak Kłodawski

Nie tak dawno przetestowaliśmy szlaki rowerowe w gminie Przywidz, które są godne polecenia szczególnie początkującym rowerzystom, pragnącym połączyć przygodę z aktywnym wypoczynkiem. Pomimo, iż szlaki nie należą do specjalnie długich, wariantów wycieczek można ułożyć całkiem sporo.Za pierwszym razem wybierając się do Przywidza, pojechaliśmy tam rowerami, testując m.in. szlak rowerowy z Otomina do Kolbud. Wtedy wycieczka z Gdańska zajęła nam cały dzień i przekroczyła dystans 100 km. Tym razem, żeby specjalnie się nie przemęczać, a raczej wypocząć i powlec się nieco żółwim tempem wśród przepięknej przyrody udaliśmy się na miejsce samochodem z rowerami na dachu. Dzięki temu nasza niedzielna, jesienna wycieczka nie przekroczyła dystansu 50 km, a my mogliśmy się nieco rozmarzyć ;)

Na początek naszej romantycznej wycieczki zrobiliśmy szlak dookoła Jeziora Przywidzkiego o dystansie 7,7 km (na mapce oznaczony numerem 4). Szlak na całej swej długości wiedzie drogą gruntową niemalże nad samym brzegiem jeziora. Po drodze występują może 2 lub 3 podjazdy, na których włączymy "górski bieg", jednak ogólnie mówiąc trasa jest idealna na rozgrzewkę.


Po zrobieniu tej małej pętelki udaliśmy się brzegiem odnogi jeziora Przywidzkiego w kierunku Piekła Dolnego niebieskim Szlakiem Trzech Jezior(na mapce oznaczony numerem 1). Łączna długość tej trasy to 18,5 km, a jej początek i koniec znajdują się w Przywidzu. Jak sama nazwa określa jego trasa przebiega wzdłuż trzech jezior: Przywidzkiego, Połęczyńskiego i Głębokiego (potocznie z niewiadomych przyczyn nazywanym jez.Głęboczko). Miejscowości, przez które przejeżdża się na trasie, to po kolei: Przywidz - Piekło Dolne - Czarna Huta - Roztoka - Klonowo Górne - Klonowo Dolne - Przywidz. My jednak na ostatnim odcinku z Michalina nad jezioro Głębokie odbiliśmy na czerwoną Trasę Nadleśnictwa (na mapce oznaczoną nr 6), którą udaliśmy się do naszego ulubionego miejsca "letnich wypadów nad wodę".

Wracając jednak do meritum Szlak Trzech Jezior rozpoczęliśmy tuż za przesmykiem pomiędzy jeziorem Przywidzkim a jego odnogą kierując się drogą gruntową wzdłuż granicy lasu i brzegiem jeziora do Piekła Dolnego. Początkowo droga ta jest w miarę przyjemna, jednak za ośrodkami wypoczynkowymi wiodąc blisko brzegu jeziora "nie obwijając w bawełnę" to istne bagno! Na szczęście ten 300 metrowy odcinek nie zniechęcił mojej żonki przed kolejnymi "jesiennymi wyzwaniami". Tuz po błocie była wspinaczka na stok wzgórza, na którym rozlokowała się miejscowość Piekło Dolne. Stąd na szczęście szlak jest już znacznie przyjemniejszy, przynajmniej bez błotnych niespodzianek. Z Piekła kontynuując jazdę wg oznakowań szlaku udaliśmy się dla odmiany drogą asfaltową, która wiodła wśród malowniczych kaszubskich pastwisk. Przed Czarną Hutą zjechaliśmy na starą kamienną drogę, przy której znajduje się godna uwagi kapliczka, a kawałek dalej ewangelicki cmentarz. Na 8 kilometrze dojeżdża się do zachodniego krańca jeziora Połęczyńskiego, skąd w kierunku północno-zachodnim można dostrzec najwyższe wzniesienie północnej Polski - Wieżycę (329 m n.p.m.). Jednak to co nas zainteresowało na tym odcinku najbardziej, to fakt historyczny: otóż wzdłuż jeziora Połęczyńskiego szlak wiedzie kawałkiem historycznej granicy Wolnego Miasta Gdańska.

Dalej po kolejnym odcinku w terenie wskakujemy asfalt, ale to już po raz ostatni. Szosa wiedzie do Nowej Wsi Przywidzkiej i jako, że wiatr dmucha nam nieco "w żagiel" podkręcamy prędkość do 45 km/h. Przez wieś przelatujemy niczym słynna spółka: Kojot i Struś Pędziwiatr.Za wsią rozpoczyna się kolejna przepiękna równina ciągnąca się aż do samego Michalina . Po drodze mijamy liczne stare drewniane zabudowania a wśród nich przykuwający moją uwagę wiatrak. Emilka, też na chwilę przystaje, jednak po to by obiektyw skierować ku wspaniałym biegającym po pastwisku źrebakom. Jest ich cała masa. Za Michalinem trasa szlaku zmierza ostro w dół kierując się nad jezioro Głębokie a stamtąd do Przywidza. Po szybkim zjeździe tak jak już wspominałem wcześniej odbijamy z niebieskiego szlaku, udając się na przeciwległy kraniec jeziora. Tam robimy sobie mały odpoczynek.

Na zakończenie naszej wycieczki szlakami gminy Przywidz do celu dobiliśmy szlakiem o nazwie Dolina Reknicy (na mapce oznaczony nr 2). Szlak ten robi pętlę o długości 13 km. Początek i koniec szlaku podobnie jak pozostałe szlaki znajdują się w Przywidzu. Jego trasa wiedzie przez najurokliwszy zakątek gminy, jakim jest pradolina jeziora Głębokiego i rzeczki Reknicy pokonując po drodze dość spore różnice wysokości. My jednak ominęliśmy najwyższe wzniesienie szlaku znajdujące się koło miejscowości Katarynki 271.4 m n.p.m. Znad jeziora Głębokiego udaliśmy się do Przywidza przez Klonowo Dolne początkowo drogą gruntową potem asfaltem mijając po drodze bardzo ciekawe w swej konstrukcji kaszubskie domy i zagrody.


I tak oto dobiliśmy do celu. Na zakończenie mieliśmy ochotę odprężyć się nieco na kajakach jednak czas nas nieco gonił, a rodzina czekała z niedzielnym obiadem. Z pewnością skorzystamy z tej atrakcji przy następnej wizycie, bo warto połączyć jedno z drugim, ale to już zapewne w sezonie wiosennym. Z pewnością przyjedziemy tu by dokończyć rowerowe przejażdżki wybierając się Szlakiem Piekła, którego jak dotąd nie mieliśmy okazji zrealizować. Z tego co mi wiadomo, nie jest on zbyt długi, ale wiedzie przez "piekielne leśne tereny" przecinając na swej drodze takie miejscowości jak: Piekło Dolne oraz Piekło Górne. Jednak jak przysłowie mówi: "co za dużo, to nie zdrowo", zatem przyjechać tu można zawsze, a nawet i zimą.

Parametry trasy

48 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową