Triathloniści rywalizowali w Chmielnie

31 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz
W miniony weekend przy bardzo wysokiej temperaturze odbył się triathlon w Chmielnie. Mimo iż warunki pogodowe w tym roku zamknęły wiele imprez na część pływacką, to w Chmielnie nie było tego problemu. Wszyscy zawodnicy mieli okazję przetestować swoją pływacką formę w niezwykle czystej wodzie jeziora Kłodno. Triathlon zorganizowany został dzięki wspólnemu wysiłkowi Gminy Chmielno, Fundacji Silni Ciałem Niezłomni Duchem, oraz firmom SportEvo, Europell, Currenda, Allegre, ASE, Wysepka, Ziaja.

Podczas zawodów zawodnicy mieli do pokonania dystans 1/8 oraz 1/4 Ironman w konwencji bez draftingu czyli tak zwanej jazdy na kole osoby poprzedzającej. Przypomnijmy, że formuła bez draftingu jest typowo polskim pomysłem na organizowanie zawodów gdyż na świecie najbardziej popularny jest dystans olimpijski dopuszczający jazdę w grupach na rowerze. Według organizatora jazda bez draftingu nie faworyzuje dobrych pływaków i najbardziej oddaje indywidualizm zawodów triathlonowych.

Na starcie w wodzie ustawiło się blisko 200 zawodników i zawodniczek. Rywalizacja tego dnia była utrudniona przez bardzo wysokie temperatury. Na szczęście dla zawodników do walki z upałem i przegrzaniem ruszyła straż pożarna, która rozstawiając kurtynę wodną na trasie biegowej uratowała niejednego zawodnika przed udarem. Jako pierwszy na mecie w dystansie krótkim pojawił się Paweł Juśkiw z czasem 1.04,42. Drugi na mecie był Michał Wysłouch / F3Team/ z czasem o 00.01.13 gorszym od pierwszego. Jako ostatni z panów pojawił się na mecie Cezary Wronka /Bike u up / Torus Triathlon Team/ z czasem 1.06,14.

Wśród pań pierwsza na mecie była Agnieszka Dudaniec-Tarkowska /AMT Gdańsk/ F3Team/ 1.17,24. Następna była Aleksandra Zabrocka /MLKS Baszta Bytów/ z czasem 1.19,51, a jako ostatnia na podium zameldowała się Elżbieta Sadowska / SportEvo / 1.20,14.

Przed zawodami dla dorosłych odbyły się zawody dla dzieci i młodzieży. Jak zwykle emocje były dużo większe niż u dorosłych, a kibice i rodzice czerpali z tej rywalizacji najwięcej zabawy. Wszystkie dzieci ukończyły zawody zadowolone, uzyskując pierwsze szlify w triathlonie. Dzięki czepkom i numerom startowym poczuły się jak ich rodzice, którzy zaraz po nich startowali w o wiele dłuższych dystansach.Wyniki:

Kategoria młodzik: chłopcy
1. Adam Majewski, 18.03.00
2. Wojciech Guranowski 18.39,35 / UKS Lusowo
3. Bastian Horsten. 18.56,25 / Tri Talent Team

Kategoria młodzik: dziewczynki
1. Zofia Sołtysiak, 21.44,95 / UKS Lusowo
2. Nela Jędrzejewska, 24.09,50 / Tri Starogard Gdański
3. Agata Faran, 27.01,75/ GT Sulmin

Podczas dłuższego dystansu, bo 1/4 Ironman, zawodnicy mieli do pokonania o wiele bardziej morderczy dystans niż ich koledzy i koleżanki z krótszego dystansu. Poza małymi defektami wszystkim zawodnikom udało się jednak ukończyć ten dystans. Najszybciej zrobili to:

Kategoria 1/4 Ironman mężczyźni
1. Tomasz Spaleniak, 01.59,23 / Endure Team
2. Rafał Wąsowski, 02.05,19 / Najmowicz Triathlon Team
3. Grzegorz Książek, 02.08,32 / Zoeller Tech

Kategoria 1/4 Ironman kobiety
1. Urszula Kafarska, 02.28,20 / Triathlon Oborniki
2. Kinga Lorek, 02.31,34 / MKS Truso Elbląg
3. Weronika Glaubert, 02.33,29 / MKS Truso Elbląg

>>> PEŁNE WYNIKIGALERIA ZDJĘĆ

Była to czwarta edycja tych zawodów, które zyskują coraz większe grono zwolenników. Czysta woda, malowniczy krajobraz sprawia, iż ludzie przyjeżdżają do Chmielna nie tylko po sportowe emocje na najwyższym poziomie. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawody dla dzieci. Wystartowało w nich około 70 osób, co jest jedną z lepszych frekwencji na zawodach triathlonowych w Polsce. Z roku na rok zawody się rozwijają i na stałe wpisały się do kalendarza wielu zawodników.

Kolejna edycja triathlonu spod znaku SportEvo już 9 września w Krynicy Morskiej

Organizator:
Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem / Sport-Evo
Mail: fundacja@scnd.pl