Trwają zapisy do gry Kręć kilometry dla Gdańska

2 września 2021, 6:00
Joanna Skutkiewicz
Uczestnicy gry przekonują się, że nie ma złej pogody na rower i że jesienią dojazdy rowerem też mogą być przyjemne. Więcej zdjęć (2)

Uczestnicy gry przekonują się, że nie ma złej pogody na rower i że jesienią dojazdy rowerem też mogą być przyjemne.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Uczestnicy gry przekonują się, że nie ma złej pogody na rower i że jesienią dojazdy rowerem też mogą być przyjemne.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od piątku, 27 sierpnia, można zapisywać się do tegorocznej, 9. edycji gry rowerowej "Rowerem do pracy i szkoły - kręć kilometry dla Gdańska". W tym roku impreza rozpocznie się 13 września i potrwa do 12 listopada. Można brać w niej udział nie tylko na rowerze, lecz także na hulajnodze, deskorolce i rolkach.To już 9. edycja lubianej gry rowerowej, która ponownie rozgrywana jest jesienią. W zeszłym roku, mimo kapryśnej aury, uczestnicy przejechali łącznie ponad 2 mln km. Wszystkie wykręcone kilometry są przeliczane na punkty, a na tych, którzy zdobędą ich najwięcej, czekają nagrody.

Od piątku, 27 sierpnia, trwają zapisy dla grup, a od środy, 1 września, można dołączać do rywalizacji indywidualnie.

- W edycji 2020 udział wzięła rekordowa liczba osób - mówi Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Powodem była pandemia, w czasie jej trwania przemieszczanie się rowerem czy hulajnogą dla wielu stało się doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej. Od 4 lat kampania "Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska" organizowana jest w sezonie jesiennym, aby zmotywować mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych poza sezonem letnim. Zabawa polega na zbieraniu jak największej liczby punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży.

Nie tylko lampki. Bądź widoczny i bezpieczny na rowerzePunkty dla firmy lub indywidualnieW grze można rywalizować między sobą na różnych poziomach. Wykręcone kilometry przeliczone będą na punkty, które trafią na konto indywidualnego uczestnika lub zasilą bilans punktowy grupy. Rywalizacja może odbywać się na poziomie indywidualnym lub pomiędzy firmami, szkołami średnimi, uczelniami wyższymi, dzielnicami czy grupami nieformalnymi.

Zgłoszone do konkursu firmy, uczelnie czy szkoły średnie będą rywalizować ze sobą o tytuł najbardziej rowerowej oraz o największą liczbę punktów wykręconych w stosunku do liczby pracowników/studentów/uczniów.

Już 13 września rusza kolejna edycja gry rowerowej "Kręć kilometry dla Gdańska". Więcej zdjęć (2)

Już 13 września rusza kolejna edycja gry rowerowej "Kręć kilometry dla Gdańska".

fot. materiały organizatora

Już 13 września rusza kolejna edycja gry rowerowej "Kręć kilometry dla Gdańska".

fot. materiały organizatora


Jak wejść do gry?Aby stać się uczestnikiem gry, należy pobrać bezpłatną aplikację Activy, zarejestrować się i rozpocząć indywidualną rywalizację. Aby zdobywać punkty premiowane, warto dołączyć do swojej drużyny. Należy wybrać tylko jedną grupę, natomiast można jednocześnie należeć do grupy dzielnicowej. Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie grarowerowa.pl, z kolei drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni są już utworzone w aplikacji i wystarczy do nich dołączyć.

Dojedź bezpiecznie rowerem do pracyZbieraj punkty i wygrywajZwycięzcą konkursu zostanie osoba lub drużyna, która zbierze największą liczbę punktów.

  Tegoroczne zasady punktowania wyglądają następująco:
 • 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km;
 • 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolce (dla przejazdów powyżej 1,5 km);
 • 50 punktów za każdy przejazd rowerem do pracy, szkoły czy na uczelnię (również z powrotem) - maks. 2 x dziennie i 10 x w tygodniu;
 • punkty wykręcone od 18 października do 12 listopada będą liczone podwójnie;
 • minimalny czas przerwy między przejazdami to 30 minut;
 • przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska;
 • w aplikacji znajdzie się bieżący ranking przejazdów danej firmy, uczelni i szkoły z przeliczeniem punktów na jednego uczestnika; pełny regulamin gry dostępny będzie od 27.08 na stronie www.grarowerowa.pl oraz od 1.09 w aplikacji;
 • za wykręcenie 777 punktów - nagroda: skarpetki z motywem rowerowym dla pierwszych 2 tys. osób;
 • dla najbardziej aktywnych rowerzystów - bony do gdańskich sklepów rowerowych;
 • za wykręcenie 7777 punktów - pamiątkowe plecaki z logo kampanii;
 • dla 3 zwycięskich szkół średnich - mobilny serwis rowerowy;
 • dla zwycięskich firm - nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom;
 • nagrody niespodzianki dla pierwszych 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych);
 • zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie, tj. od 10 września do 9 listopada, dwa razy w tygodniu przy drogach rowerowych w Gdańsku będą stały namioty promujące grę. Dla każdego aktywnego uczestnika, który przyjedzie na rowerze, hulajnodze lub rolkach, będą czekały rozgrzewające niespodzianki.

Aktualne informacje o grze dostępne są na stronie internetowej oraz na grupie Kręć kilometry dla Gdańska na Facebooku.

Rekordowa 8. edycjaW ubiegłorocznej rywalizacji wzięły udział 352 firmy, 26 szkół średnich, 9 uczelni i 33 dzielnice, co dało łącznie 4614 aktywnych uczestników, którzy wykręcili ponad dwa miliony kilometrów! Gdyby ten dystans został pokonany przy pomocy samochodów, do atmosfery zostałoby wyemitowane ok. 500 ton CO2. W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 61 milionów kalorii.
Czy jeździsz rowerem jesienią?
61%

tak, bardzo często

26%

od czasu do czasu

5%

prawie w ogóle

8%

w ogóle nie jeżdżę rowerem

zakończona

łącznie głosów: 237

Opinie wybrane


wszystkie opinie (72)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.