Tu kupisz rower i wypijesz dobrą kawę

27 maja 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Dla wielu z nas rower to nie tylko środek transportu, lecz także wyznacznik stylu życia. Ekscytuje nas jazda - możliwość eksploracji i poczucie wolności - ale też rozmowy z innymi pasjonatami, wspólne oglądanie wyścigów kolarskich i kultywowanie zwyczajów właściwych kulturze rowerowej. Dzięki miejscom, w których sklep rowerowy został połączony z kawiarnią, miłośnicy jednośladów mają miejsca spotkań przygotowane z myślą o nich.


Wybór odpowiedniego roweru, osprzętu i akcesoriów zdają się nieskończonymi tematami. Tak w każdym razie twierdzą najwięksi pasjonaci kolarstwa, którzy mogą godzinami dyskutować o karbonowych ramach i wyborze odpowiedniej korby. Rowerowy światek potrafi naprawdę wciągnąć, zwłaszcza że Trójmiasto i okolice obfitują w trasy, którymi nie sposób się znudzić. O nowych asfaltach, nowinkach technologicznych, watach na kilogram i dziesiątkach innych tematów można teraz porozmawiać przy wyśmienitej kawie w sklepach rowerowych, które postanowiły połączyć swój obiekt z kawiarnią. Każdy jest tam mile widziany, niezależnie od tego, czy jeździ tylko po bułki rowerem z komunii, czy ma w swoim portfolio tytuły mistrzowskie zdobyte w zawodowych zmaganiach kolarskich. Wszystkich łączy przecież pasja do tych dwóch kółek napędzanych siłą mięśni.

Rowerowe Przymorze - nowe, a już lubianeRowerowe Przymorze to nowy punkt na mapie Trójmiasta dla wszystkich fanów dwóch kółek. Sklep, który na początku miesiąca otwarto przy ul. Obrońców Wybrzeża 3DMapka w Gdańsku, został już doceniony przez rowerowych pasjonatów. Oprócz dokonania typowo rowerowych zakupów takich marek jak m.in. Cannondale, Kross, Giro i Rondo, można tu napić się wyśmienitej kawy, wyposażyć się w batony i żele energetyczne na trasę lub zregenerować siły po udanym treningu.

- To nie tylko sklep z rowerami i akcesoriami, to również miejsce spotkań rowerzystów, którzy przy kawie mogą porozmawiać o swojej pasji i pooglądać zmagania swoich idoli na ekranie TV - mówi Marta Kamińska ze sklepu Rowerowe Przymorze. - Na "coffee breaku" można spotkać u nas takie rowerowe osobistości jak Igor Tracz, wielokrotny mistrz świata w psich zaprzęgach czy Michał Bogdziewicz - trójmiejska ikona kolarstwa górskiego. Ostatnio odwiedził nas również Marek Konwa, wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata w kategorii U-23. Dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowego miejsca na trasie swoich rowerowych przejażdżek - nieważne, czy gravelowych, mtb, szosowych czy "mieszczuchem" - mamy zawsze drzwi szeroko otwarte!

Dre Rowery w Gdańsku - kawa, cola i wyścigiGdański sklep Dre Rowery przy ul. Schuberta 1AMapka jest miejscem niedającym się porównać z żadnym innym. To rowerowe centrum Trójmiasta - można tu kupić rowery i wszelkiego rodzaju akcesoria, napić się kawy lub zimnej coca-coli i obejrzeć transmisję wyścigu kolarskiego na wygodnej kanapie. Jeszcze do niedawna, jeśli kofeina zaczynała niebezpiecznie gęsto krążyć nam w żyłach i energia wołała o ujście, mogliśmy... przejechać się rowerem górskim po specjalnie przygotowanym rockgardenie, czyli przeszkodzie zbudowanej z dużych kamieni. Początkujący z kolei mogli - i wciąż mogą - dać się zaprosić na trenażer z wirtualną rzeczywistością.

- Dla mnie Dre Rowery jest czymś znacznie więcej niż punktem sprzedaży produktów - mówi Łukasz Derheld, właściciel sklepu. - To miejsce spotkań i niezliczonych dyskusji o sprzęcie, treningach, wyścigach i wyprawach. Wielu naszych klientów to znajomi, z którymi spotykamy się w lasach i na szosach. Dlatego też na początku tygodnia wspólnie przeżywamy weekendowe wyścigi i ustawki. Szeroko analizujemy, kto znowu prawie wygrał zawody MTB, a kto był pierwszy na szosowym sprincie do znaku. W środku tygodnia dyskutujemy z której strony i pod jakim kątem przejechać śliski korzeń na nowym, trudnym zjeździe i czy robić powtórzenia na moc czy na tętno. Pod koniec tygodnia zastanawiamy się, czy jesteśmy odpowiednio zregenerowani przed weekendowymi podbojami i czy znowu będzie padać. Takie oto najpoważniejsze dyskusje świata muszą odbywać się w komfortowych warunkach - z darmową kawą lub zimnym napojem. Dre Rowery to także eventy tworzone przez pasjonatów dla pasjonatów - premiery nowych maszyn, wyścigi na trenażerach, wspólne oglądanie imprez sportowych czy rowerowych produkcji filmowych. W Gdańsku na bardzo dużej powierzchni dysponujemy rzutnikiem i telewizorem. Na pierwszych urodzinach sklepu zorganizowaliśmy również wyścig, którego start i meta oraz najtrudniejsza przeszkoda, czyli rockgarden, zlokalizowane były wewnątrz obiektu! Jesteśmy przygotowani na wszystko! W kąciku kawowym mamy nawet kanapy, na których klient może "przespać się" z chęcią zakupu nowego roweru.

Składak - kawa, wino i coś na ząbSkładak przy ul. Szymanowskiego 18Mapka w Gdańsku-Wrzeszczu to niecodzienne połączenie kawiarni speciality, wine baru oraz sklepu i serwisu rowerowego. Pasjonaci rowerowi, którzy przyjdą tu z pękniętą dętką roweru albo pomysłem na autorski projekt ostrego koła, nie wyjdą stąd tak szybko! Składak serwuje bowiem nie tylko kawy - również te z górnej półki - lecz także wina, kraftowe piwa oraz przygotowywane na miejscu przekąski: ciasta, pasty i dania lunchowe. Menu zmienia się co jakiś czas - aktualne propozycje można znaleźć zawsze na profilu na Facebooku, więc Składakiem nie sposób się znudzić. Podobnie jak rowerową pasją.


Velomania - smacznie i eleganckoZaledwie przedwczoraj, 25 maja 2020 roku, sklep Velomania, usytuowany przy ul. Starowiejskiej 40FMapka, świętował swoje pierwsze urodziny. Choć miejsce to jest wciąż stosunkowo nowe na mapie rowerowego Trójmiasta, już zyskuje swoją renomę i rzeszę wiernych klientów. Velomania lubi piękne i szybkie rowery oraz typowo kolarską, mocną kawę espresso, którą chętnie serwuje gościom.

Drużyna sklepu Velomania lubi podejmować i organizować inicjatywy zrzeszające środowisko kolarskie w Trójmieście - od organizacji charytatywnych zawodów cyclocrossowych po cotygodniowe "coffee ride'y", czyli wspólne przejażdżki po okolicach Trójmiasta, na których każdy, niezależnie od poziomu kolarskiego zaawansowania, powinien świetnie się odnaleźć.


Nowe Szprychy w samym centrum GdyniPo uruchomieniu i pomyślnym rozwoju dużych salonów sieci Szprychy w Straszynie i Szadółkach, przyszedł czas na kolejny obiekt. Już niedługo przy ul. Świętojańskiej 2Mapka, w miejscu dawnego Polbutu, otwarty zostanie salon rowerowy, w którym można będzie nie tylko zrobić zakupy, lecz także napić się smacznej kawy z ekspresu, zjeść zdrowe ciasto czy kanapkę na śniadanie. Choć prace nad wykończeniem sklepu i przygotowaniem go do otwarcia jeszcze trwają, najprawdopodobniej będziemy mogli odwiedzić gdyńskie Szprychy już w sezonie wakacyjnym. Poza akcesoriami typowo rowerowymi, planowane jest dołączenie do oferty odzieży rekreacyjnej polskiego producenta oraz asortymentu firmy Thule - bagażników, walizek i przyczepek rowerowych.
Czy gościsz w kawiarniach sklepów rowerowych?
10%

tak

37%

nie, ale chciał(a)bym

53%

nie i nie planuję

zakończona

łącznie głosów: 331