Tysiące rowerzystów wyjedzie na ulice Trójmiasta. Policja ma zastrzeżenia

1 czerwca 2011 (artykuł sprzed 9 lat)
Krzysztof Kochanowicz, Piotr Weltrowski

Każdy, kto ma rower, powinien w niedzielę 5 czerwca wziąć udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym - imprezie, która każdego roku ściąga nad morze tysiące rowerzystów z całego kraju. Zastrzeżenia dotyczące imprezy ma jednak pomorska policja.Tegoroczna edycja tej największej i najstarszej w Polsce demonstracji rowerowego stylu życia odbędzie się 5 czerwca 2011 r. (niedziela), w godzinach 9:30 - 16:00. Wielki Przejazd Rowerowy obchodzi w tym roku 15 rocznicę istnienia i po raz pierwszy w historii odbędzie się nie tylko w Gdańsku, ale na terenie całego Trójmiasta i Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

XV WPR składać się będzie z lokalnych spotkań rowerzystów w Wejherowie, Redzie, Rumi, Gdyni, Sopot i Gdańsk, na których przedstawione zostaną postulaty środowisk rowerowych oraz odbędą się debaty z przedstawicielami władz.

Z miejsc spotkań (zbiórek) rowerzyści wyruszą na trasę przejazdu, składającą się z dwóch, niezależnych peletonów. Peleton północny wyruszy z Wejherowa, po drodze zabierze rowerzystów z Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Przejazd odbywać się będzie głównymi ulicami miast wyłączonymi z ruchu.

I tu właśnie pojawiają się wątpliwości policji. Pomorska drogówka twierdzi, że nie ma nic przeciwko samej imprezie, ale nie podoba się jej formuła, w której zostanie ona przeprowadzona. Chodzi o to, że organizatorzy przejazdu zgłosili samorządom imprezę jako "zgromadzenie", policja zaś utrzymuje, że przejazd rowerów nie może być tak traktowany.

- Prawo mówi jasno, że zgromadzenie dotyczy osób pieszych, a tu mówimy o rowerzystach, czyli uczestnikach ruchu drogowego. Nam chodzi o bezpieczeństwo imprezy, chcemy je zapewnić, a art. 65 ustawy "Prawo o ruchu drogowym" nakłada na organizatorów imprez cały szereg obowiązków dotyczących właśnie zapewniania bezpieczeństwa - mówi Janusz Staniszewski, szef pomorskiej drogówki.

Czy zatem impreza jest zagrożona? Jeszcze w środę rano policjanci wspominali o możliwości jej przerwania. Doszło jednak do jeszcze jednego spotkania z jej organizatorami i stróże prawa złagodzili nieco swoje stanowisko.

- Niezależnie od tego, jak organizator przeprowadzi imprezę, zabezpieczymy ją zgodnie z wytycznymi art. 65 prawa drogowego. Niemniej jednak będziemy przekonywać samorządy, aby w przyszłości nie przyjmowały wniosków dotyczących organizacji zgromadzeń polegających na przejeździe pojazdów - mówi Staniszewski.

Nie jest wykluczone, że, podobnie jak miało to miejsce w wypadku innych polskich miast, gdzie dochodziło do podobnych "sporów" na linii policja - rowerzyści, policjanci nie poproszą rowerzystów o zejście z jednośladów i prowadzenie ich zamiast jazdy na nich.

Z kolei organizatorzy imprezy uważają, że całe zamieszanie jest absurdalne. Powołują się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2006 roku, który w praktyce wykreślił zgromadzenia z art. 65 prawa drogowego. Twierdzą też, że, skoro samorządy nie wydały zakazów zgromadzeń w ustawowym terminie, to wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Dodają także, że rok temu impreza odbyła się w identycznej formule i nikt nie protestował.

- Jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, to mogę tylko powiedzieć, że zapewnimy dwie karetki, cztery patrole ratowników medycznych i około 50 osób zaangażowanych w służbę porządkową - mówi Roger Jackowski, jeden ze współorganizatorów imprezy.

Wszystko wskazuje więc na to, że, bez względu na wątpliwości policji, w niedzielę naprzeciwko peletonu północnego wyruszy peleton gdański, który pokona tradycyjną trasę ze Śródmieścia do Oliwy. Oba peletony spotkają się u wjazdu do kampusu AWFiS w Oliwie. Tam też odbędzie się plenerowa impreza integracyjna metropolitalnej społeczności cyklistów.

W programie m.in. konkurs na najlepsze przebranie, wręczenie nagrody "Złota Szprycha 2011", wyścig rowerowy Alley-cat, koncerty, prezentacje grup rowerowych, pokazy ratownictwa medycznego i inne.

Tak wyglądał Wielki Przejazd Rowerowy dwa lata temu.

Kto ma rację, policja czy rowerzyści?
39%

policja, prawo to prawo, trzeba je stosować, skoro obowiązuje

23%

raczej rowerzyści, ale rozumiem też policję, która, chociażby przez ostatnie wydarzenia na stadionach piłkarskich, znajduje się pod ogromną presją

38%

rowerzyści, policja się zwyczajnie ośmiesza i nurza w oparach absurdu

zakończona

łącznie głosów: 952