Uczcili Dzień Kobiet po kolarsku

9 marca 2020, 12:00
Joanna Skutkiewicz

Stowarzyszenie VeloGD i grupa kolarska "Fala" po raz kolejny zorganizowali zawody kolarstwa przełajowego. Tym razem świętowano Dzień Kobiet, zamykający sezon zimowy. W tym szczególnym dniu startujące panie były szczególnie wyróżnione w tych zawodach.8 marca warunki pogodowe były szczególnie sprzyjające do zabawy w kolarstwo przełajowe. Dopisał też element lubiany przez przełajowców, czyli obfite błoto. To gratka nie tylko dla kibiców, którzy mogą obserwować atrakcyjne i nieprzewidywalne zmagania, lecz także dla zawodników, mogących sprawdzić swoje siły w trudniejszych technicznie warunkach. Aby poradzić sobie w śliskim, zaskakującym terenie, trzeba mieć odpowiednio dużo siły, techniki i wyczucia.

Start wyścigu został ogłoszony dwa razy: w samo południe dla rowerów przełajowych i gravelowych, a chwilę później dla uczestników na rowerach górskich. Wyścig trwał około godziny i polegał na pokonaniu 9 okrążeń po trasie poprowadzonej na terenie gdańskiego Ośrodka Sportu na Chełmie przy ul. Zielonogórskiej. Trasa prowadziła przez skarpy, trawniki, leśne wąwozy i różnorodne przeszkody. Organizatorzy do wytyczenia trasy wykorzystali niemal 2 kilometry taśmy i kilkaset palików.

Zwyciężczynie i zwycięzcyWszystkie panie biorące udział w wyścigu zostały obdarowane tulipanami. Najszybszą zawodniczką na mecie okazała się Maria Krefft. Za nią dojechały Natalia Śliwińska i Elżbieta Wydrowska. Wśród mężczyzn na rowerach przełajowych triumfował Michał Bogdziewicz, a podium uzupełnili Bartek Koniuszewski i Gustaw Ostaszewski. W rywalizacji zawodników na rowerach górskich najlepsi byli, kolejno, Filip Potrykus, Kacper Doppke i Krystian Buja.

- Cieszę się, że zdążyłem wrócić z treningu w Hiszpanii i wziąć udział w tej imprezie, wykorzystując przygotowanie treningowe z Calpe - mówi Michał Bogdziewicz. - Te marcowe przełaje to symboliczne zakończenie sezonu zimowego i początek sezonu na rowery szosowe i górskie. VeloGD dobrze wykorzystało swoje doświadczenie w przygotowywaniu takich wyścigów. Była to typowo przełajowa trasa: atrakcyjna i przejezdna dla każdego, ale kilkadziesiąt zakrętów, ciekawe elementy techniczne, grząskie błoto na trasie oraz strome podjazdy i zjazdy powodują, że nabiera znaczenia technika. Mając dobrą taktykę i technikę można wygrać ze znacznie silniejszymi konkurentami, a startując w takich wyścigach doskonalimy swoje umiejętności techniczne. Namawiam wszystkich, żeby brali udział w przełajach, bo to konkurencja dla każdego, rzadka okazja do rowerowej zabawy przy zimowej aurze, a zarazem intensywne wzmocnienie formy i solidne przygotowanie do sezonu.

Juniorzy na medalWarte wyróżnienia jest również zaangażowanie juniorów. Młodzi kolarze aktywnie uczestniczyli nie tylko w samym wyścigu, zajmując wysokie miejsca również na podium i demonstrując wysoki poziom techniczny, ale również spędzili w sobotę kilka godzin, pomagając organizatorom przygotować trasę.

- W zawodach uczestniczyła czołówka zawodników z pomorskich grup kolarskich - zaznacza Jurek Kościński z zespołu sędziowskiego VeloGD. - Silnie reprezentowane były zespoły VeloGD, Fala, Klif, Belta, Baszta Bytów, VO2, Norda. Ale wystartowali i dobrze się bawili również okazjonalni pasjonaci kolarstwa. Juniorzy, po dobrze przepracowanym sezonie, również pokazali się od bardzo dobrej strony, zajmując wysokie miejsca.

Dalsze plany przełajowcówPodczas wydarzenia prowadzona była zbiórka dobrowolnych datków na cele statutowe Stowarzyszenia. VeloGD wykorzystuje te środki na organizację wydarzeń kolarskich i uatrakcyjnianie formuły.

- Drugi rok z rzędu zamykamy naszym wyścigiem sezon przełajowy w pomorskim - relacjonuje Paweł Wiśniewski, prezes VeloGD. - Cały czas nasze imprezy są na amatorskim poziomie i jako że jesteśmy po prostu pasjonatami kolarstwa, na takim poziomie planujemy pozostać. Ciągle się jednak rozwijamy. Na pewno wrócimy z propozycjami nowych imprez wraz z nowym sezonem przełajowym jesienią. W międzyczasie myślimy o organizacji wyścigu typu ITT (indywidualna jazda na czas) oraz o ponownej organizacji kryterium ulicznego. Szczegóły zapewne pojawią się wkrótce na naszej stronie na Facebooku.