Velo Queen - zmierz się w wyjątkowych zawodach kolarskich

16 marca 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

To pierwsza tego typu impreza kolarstwa szosowego. Velo Queen to międzynarodowe zawody kolarskie przeznaczone dla amatorów, a ściślej - dla amatorek oraz par kobieco-męskich. Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem imprezy jest popularyzacja kolarstwa wśród kobiet oraz integracja środowisk kobiecych.Rosnąca popularność tej dyscypliny sportu wśród amatorów spowodowała również znaczne zwiększenie liczby trenujących kobiet, które oczekują wsparcia w postaci specjalnie przygotowanej imprezy kolarskiej. Dzięki temu będą mogły pojechać we własnym gronie, które nierzadko okazuje się dużo bardziej komfortowe niż grupa mieszana.

Zawody odbędą się 21 czerwca 2020 roku. Start i meta zlokalizowane będą w Gdańsku-Brzeźnie. Impreza zostanie rozegrana w dwóch formułach: dystans 55 km tylko dla kobiet oraz mix dla par damsko-męskich na dystansie 35 km. Wystartować mogą zarówno profesjonalne zawodniczki kolarstwa, jak i kobiety jeżdżące rekreacyjnie, a także panie zupełnie początkujące w tym światku. Jak zapewniają organizatorzy, dozwolone są rowery każdego typu.

- Od kilku lat widzimy rosnące zainteresowanie kolarstwem wśród kobiet - mówi Iwona Klafetka ze stowarzyszenia RowerOver. - Impreza VeloQueen powstała w odpowiedzi na potrzeby dziewczyn, które w sprzyjających i komfortowych warunkach połączonych z profesjonalną organizacją imprezy będą mogły czerpać radość z jazdy i zrealizować sportowe ambicje. Chcemy, by VeloQueen było wydarzeniem spajającym różne środowiska kobiece. Nie ma znaczenia, na jakich rowerach dziewczyny pojadą. Może to być szosa, ale także przełaj czy rower crossowy. Jedynym ograniczeniem jest limit czasu.

Mix, czyli królewskie pary na rowerachTylko 300 kolarzy weźmie udział w VeloQueen 2020 Gdańsk, ponieważ właśnie tyle pakietów startowych czeka na pary damsko-męskie. Rowerowe duety mają do przejechania dystans 35 km w formule Mix - ramię w ramię, od startu do mety.

- Trasa VeloQueen to nie lada gratka dla rowerzystów - mówi Jarosław Marycz, dyrektor sportowy imprezy. - Poprowadzona zostanie po 20-kilometrowej pętli, ze startem i metą przy gdańskim molo. Zawodniczki i zawodnicy przejadą m.in. tunelem pod Martwą Wisłą oraz mostem wantowym imienia Jana Pawła II. Trasa zawodów jest niezwykle atrakcyjna dla kolarzy. Jest szybka, z dobrym asfaltem, bezpieczna. Dodatkowo start w Velo Queen to jedna z niewielu możliwości na pokonanie tej trasy rowerem - na co dzień jest to niemożliwe.
Zapisy zostały już uruchomione i prowadzone są przez formularz rejestracyjny dostępny na oficjalnej stronie zawodów. Cena pakietów startowych waha się od 100 do 150 zł za start w kategorii indywidualnej i od 200 do 300 zł w kategorii mix, w zależności od liczby sprzedanych pakietów.

Impreza organizowana jest przy współpracy miasta Gdańsk, które jest gospodarzem przedsięwzięcia.