stat

W środę w Gdyni rozdamy dzwonki rowerowe

8 sierpnia 2017, 10:00
Marta Nicgorska

Wracamy z pomysłem akcji rowerowej w Gdyni. W środę o godz. 18 na Bulwarze Nadmorskim zobacz na mapie Gdańska rozdamy rowerzystom 350 dzwonków rowerowych z hasłem "Kocham Trójmiasto".Jak mówi stare porzekadło "Co się odwlecze, to nie uciecze". Mimo dopiętej na ostatni guzik akcji rowerowej w Gdyni, zaplanowanej na 26 lipca, do spotkania z rowerzystami nie doszło. Nasze plany pokrzyżowała pogoda. Ulewny deszcz, jaki opanował Trójmiasto na dwa dni dał się wszystkim we znaki i uniemożliwił organizację wydarzenia, o czym informowaliśmy na stronie.

Zgodnie z obietnicą, termin akcji rowerowej na Bulwarze Nadmorskim zobacz na mapie Gdańska został przesunięty w czasie. Akcja odbędzie się w środę 9 sierpnia o godz. 18:00 na deptaku nadmorskim. Punkt odbioru dzwonków będzie zlokalizowany na wysokości restauracji Barracuda.

Do udziału w naszej akcji zapraszamy wszystkich miłośników dwóch kółek, którzy często podróżują rowerem po Trójmieście. Czekamy zwłaszcza na małych cyklistów, którym dzwonki przydadzą się podczas wakacji. Dzwonki rowerowe będziemy rozdawać do wyczerpania nakładu tylko osobom, które przyjadą rowerem.

W okresie letnim ścieżki rowerowe w Trójmieście są mocno oblegane. Na drogach panuje większy ruch, jeździ się mniej komfortowo. Drogi przeznaczone dla rowerów użytkują rolkarze, rodziny z wózkami dziecięcymi i piesi, którzy często nieświadomie poruszają się trasami przeznaczonymi dla rowerów, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych. Przed kolizjami i potrąceniami mogą uchronić ich dźwiękowe sygnały ostrzegawcze, stąd pomysł naszej redakcji, aby wyposażyć rowerzystów w dzwonki.

Podobną akcję zorganizowaliśmy w Gdańsku w pierwszy dzień wakacji. Wyposażyliśmy wówczas w dzwonki rowerowe pół tysiąca rowerzystów.

- Gadżety od naszej redakcji, które rozdaliśmy w pasie nadmorskim na wysokości molo w Brzeźnie, zostały ciepło przyjęte przez uczestników akcji. Chcielibyśmy, aby druga partia dzwonków trafiła do rowerzystów, którzy jeszcze ich nie mają. Wierzymy, że dzwonki okażą się przydatnymi gadżetami, które będą pomocne nie tylko w ostrzeganiu odpoczywających w Trójmieście turystów, ale także będą służyć poza sezonem. Mamy nadzieję, że tym razem dopisze nam pogoda - mówi Michał Kaczorowski, prezes i redaktor naczelny Trojmiasto.pl.
Pomysł akcji rowerowej nie jest nowy. Z podobną inicjatywą wyszliśmy trzy lata temu, kiedy ufundowaliśmy rowerzystom lampki rowerowe. Podczas trzech akcji, które zorganizowaliśmy w Gdańsku i w Gdyni, oświetliliśmy w sumie 1500 cyklistów.

Tak jak w poprzednich akcjach, przyświeca nam ten sam cel: chcemy zwrócić uwagę rowerzystów na kwestie bezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą się pojawić na drodze oraz uczulić na zachowanie ostrożności podczas jazdy.

Do zobaczenia!
Czy rozdawanie dzwonków poprawi bezpieczeństwo?
40%

jasne, takie akcje przynoszą efekty, bo edukują społeczeństwo

23%

raczej tak, chociaż liczba dzwonków to kropla w morzu potrzeb

20%

raczej nie, ludzie nie szanują tego, co otrzymują za darmo

17%

nie, rowerzyści będą zapominać o korzystaniu z dzwonków

łącznie głosów: 237