W weekend wyścigi kolarzy szosowych i górskich

15 października 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz

W sobotę na szosę, w niedzielę na "górala" - taki plan na najbliższy weekend mogą mieć miłośnicy rowerów z Trójmiasta i okolic. Już w najbliższą sobotę, 17 października, zostanie rozegrany wyścig Cyklo Kartuzy, a dzień później inny organizator umożliwi ściganie się na rowerach mtb w ramach Garmin MTB Series Kolbudy.Ze względu na przesunięcie sezonu sportowego, które jest związane z pandemią koronawirusa, w drugiej połowie października wciąż rozgrywane są zawody zarówno dla amatorów, jak i dla wyczynowców. Każdego tygodnia przekonują się o tym miłośnicy dwóch kółek z Pomorza, którzy wciąż mogą przebierać w możliwościach rywalizacji.

Sobota - Cyklo KartuzyW sobotę, 17 października, w Kartuzach odbędzie się finał szosowej serii zawodów Cyklo. Do wyboru są trasy o długości 38 i 76 km - odpowiednio dwie i cztery pętle poprowadzone przez Prokowo, Pomieczyńską Hutę, Hopy, Brzeziny i Grzybno.

- Trasa idealnie oddaje kaszubski charakter terenów, niezwykle atrakcyjnych dla kolarstwa szosowego - pisze organizator na stronie zawodów. - Jej bardzo zróżnicowany charakter spowoduje, że zarówno osoby lubiące podjazdy, jak i miłośnicy bardziej klasycznego, płaskiego ścigania znajdą coś dla siebie. Ciekawostką jest fakt, że odcinkiem Prokowo-Hopy jedziemy "pod prąd" w stosunku do trasy Cyklo Gdynia. Największy podjazd to dojazd do Pomieczyńskiej Huty o różnicy wysokości 50 m, natomiast różnica wysokości na całej pętli to 240 m.
Zawodnicy długiego dystansu ruszą na trasę równo o godz. 13, zaś ci, którzy wybiorą dystans krótszy, o 10 minut później. Nie ma wymogu uczestnictwa na rowerze szosowym, jednak zwłaszcza na dystansie dłuższym jest on sugerowany.

Można zgłosić swój udział w biurze zawodów do 10 minut przed startem danego dystansu. Opłata startowa wynosi wówczas 150 złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na obostrzenia związane z pandemią limit startujących to 300 osób. Organizator przypomina także o konieczności dostarczenia oświadczenia o dobrym stanie zdrowia oraz o posiadaniu ze sobą maseczki zasłaniającej usta i nos.


Niedziela - Garmin MTB Series KolbudyPo szosowej sobocie niedziela będzie świętem miłośników kolarstwa górskiego. Trzy z czterech jesiennych zawodów cyklu Garmin MTB Series odbędą się w Kolbudach, a biuro zawodów będzie znajdować się w okolicach Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach przy ulicy Wybickiego 33.

Na uczestników zawodów czekają - jak to zwykle bywa - pewne wyzwania techniczne i wydolnościowe. Nie zabraknie zjazdów, podjazdów i wymagających single tracków. Wszystko wskazuje też na to, że trzeba będzie przygotować się na wymagające warunki pogodowe.

Zawodnicy mają do wyboru trasy o długości ok. 27 km (dystans Mini) oraz ok. 54 km (dystans Maxi). Starty kolejnych sektorów planowane są pomiędzy godz. 10:00 a 10:28. Wciąż można zgłosić swój udział poprzez formularz internetowy. Do 17 października opłata startowa wynosi 89 złotych, w dniu zawodów będziemy musieli zapłacić za start 100 złotych.