Wysoka frekwencja na Cyklo Gdynia MTB

3 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat

W Kartuzach podsumowano szosowe zmagania spod znaku Cyklo

Bardzo bogaty w imprezy kolarstwa górskiego na Pomorzu kwiecień zakończyła impreza w Gdyni. Była to kolejna edycja znanego i lubianego - także ze względu na mające już swoją historię wyścigi dzieci - Cyklo Gdynia MTB. Był to także już drugi wyścig MTB w serii Niepodległa Cyklo MTB, po Cyklo Żuchliński MTB rozegranym w Rumi zaledwie dwa tygodnie temu. W tym roku cała seria wyścigów kolarstwa górskiego organizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe objęta jest patronatem programu "Niepodległa", prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stąd takie brzmienie oficjalnej nazwy serii.Biorąc pod uwagę konieczność "podzielenia się" odbiorcami imprez MTB przez organizatorów w sumie ośmiu zawodów w tym miesiącu - dopisała frekwencja. Przez cały dzień było dużo słońca i dość wysoka temperatura, co stanowiło dużą odmianę względem ubiegłego roku.

Wzorem ubiegłego roku organizatorzy zdecydowali się na start lotny, który pomógł ułożyć stawkę przed wjazdem na trudniejsze fragmenty trasy.

Rywalizacja na dystansie Mega (45 km z przewyższeniem ponad 700 metrów) w gronie panów szybko została ograniczona do wąskiego grona zawodników. Od startu do przodu ruszyli Andrzej Kaiser i Krzysztof Krzywy, którzy - mimo licznych ataków tego pierwszego - dojechali razem do samej mety. W emocjonującym finiszu lepszy był z kolei ten drugi. Obu zawodnikom impreza i trasa w Gdyni musi bardzo "leżeć", bo nie tylko wynik, ale i przebieg rywalizacji był prawie identyczny jak w zeszłorocznej edycji. Trzecie miejsce zajął czyniący wyraźne postępy Daniel Majkowski. Tym razem zabrakło jeszcze kilku minut do starszych kolegów. Wśród pań bezkonkurencyjna była Agnieszka Patoka, wyprzedzając Edytę Jakubowską-Olech.

Bardziej oblegany krótszy dystans Mini (30 km i prawie 500 metrów przewyższenia) okazał się bardziej otwarty i walka mężczyzn trwała na całej trasie. Zupełnie inaczej wśród pań, gdzie Marzena Janczarska nie pozostawiła złudzeń rywalkom, następną na mecie Kingę Tomaszewską wyprzedzając o 9 minut. Trzecie miejsce zajęła Iwona Joskowska. Wśród panów najszybszy był Wiktor Stankiewicz, wyprzedzając Damiana Cibę i Mikołaja Moskalewicza. To identyczny porządek jak w Cyklo Żuchliński MTB z 15 kwietnia. Wszyscy trzej mają tym samym olbrzymią przewagę w klasyfikacji generalnej całego cyklu MTB i zapewne między sobą rozstrzygną tę rywalizację.

GALERIA ZDJĘĆ Cyklo Gdynia MTB; fot. Szymon Gruchalski


Cyklo Gdynia MTB Kids 2018Dużym wydarzeniem - jak co roku - były też wyścigi dla dzieci. W tej największej w sezonie imprezie rowerowej dla najmłodszych wzięło udział blisko 200 dzieci.

Obok nieklasyfikowanych uczestników na rowerkach biegowych w kategorii poniżej 5 roku życia, zawody rozegrano także w kategoriach 5-6, 7-8, 8-10, 11-12 oraz 13-15 lat. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczył wyścig w pierwszej z nich, w którym wzięło udział 40 dzieci. Organizatorzy nie obawiali się go określić wyścigiem dnia! Trasa została rozbudowana o jeden element techniczny, czyli zakręt, po pokonaniu którego pozostawała już tylko walka na "długim" finiszu. Jak to bywa zazwyczaj, presja związana z zawodami dała się we znaki przede wszystkim rodzicom.GALERIA ZDJĘĆ Cyklo Gdynia Kids; fot. Szymon Gruchalski


Co nas jeszcze czeka w tym roku?Seria MTB zakończy się zawodami w Krokowej we wrześniu. Tymczasem już 20 maja w Lęborku zainaugurowana zostanie seria pięciu wyścigów szosowych Energa Cyklo Cup. To wyjątkowe wydarzenie zdominuje rywalizację na asfalcie w tym sezonie. Sądząc po listach zapisów, można spodziewać się za każdym razem bardzo dużej frekwencji, porównywalnej z tą w Gniewinie (600 zawodników!) i - podobnie jak tam - uczestników z tak odległych lokalizacji jak Poznań, Piła, Szczecin, Toruń czy Warszawa.

Kalendarz wyścigów szosowych Cyklo Energa Cup:

-20.05.2018 - Cyklo Lębork
-24.06.2018 - Cyklo Strzepcz
-22.07.2018 - Cyklo Pętla Reja
-12.08.2018 - Cyklo Pelplin
-01.09.2018 - Cyklo Kartuzy

Dla serii obowiązuje klasyfikacja generalna, więc najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie udziału we wszystkich imprezach. Nie jest to oczywiście "obowiązkowe" i wszyscy uczestnicy są zawsze mile widziani.

Organizator

Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe
strona imprezy: Cyklo Gdynia MTB
>>>Profil Facebook / Imprezy Cyklo

ul. Hryniewickiego 8A, 81-340 Gdynia
Email: kontakt@cyklo.info.pl

Zobacz jedną z poprzednich wideo relacji z Cyklo Gdynia MTB