stat

Wystartuj w imprezach na orientację Bractwa Przygody Almanak

1 marca 2019, 7:00
Krzysztof Kochanowicz

Bractwo Przygody Almanak, zajmujące się organizacją lokalnych, weekendowych Gier Parkowych na Orientację oraz wieczornych imprez w ciągu tygodnia, takich jak Nocny Sztubak, zaprasza na kolejną odsłonę Wiosennego Tułacza. Impreza odbędzie się w sobotę 23 marca w Swarożynie. Gmina Tczew i kociewskie tereny obfitują w malownicze lasy i jeziora, a to właśnie tam rozsiane zostaną punkty kontrolne dla uczestników rajdu. W najbliższej edycji do wyboru będą: 50-kilometrowa trasa rowerowa oraz cztery skierowane do piechurów o długości: 10, 20, 30 i 50 km.- "Sprawdź granice swoich możliwości" to hasło przewodnie naszych imprez - podkreśla organizator Wojciech Suchy. Nieistotne jest, kto jak daleko dojdzie czy zajedzie, lecz jak dobrze będzie się bawił w duchu sportowej rywalizacji.

Imprezy z mapą spod znaku Bractwa Przygody Almanak:1. Tułacz:Tułacz to rajd na orientację po drogach i bezdrożach Pomorza. Wystartować można na trasie rowerowej albo na jednej z czterech pieszych do wyboru. Impreza odbywa się trzy razy w roku: na wiosnę, wczesnym latem i na jesieni. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą w niebanalny sposób spędzić wolny czas, sprawdzić swoje siły w odnajdywaniu punktów kontrolnych w lesie, cenią sobie kontakt z przyrodą oraz chcą oderwać się od telewizora czy komputera, by doskonale bawić się wraz ze znajomymi i rodziną w atmosferze zdrowej, sportowej rywalizacji.

Tegoroczne edycje Tułaczy:


  • Wiosenny Tułacz - sobota, 23 marca 2019 (impreza dzienna)

  • Wakacyjny Tułacz - sobota, 15 czerwca 2019 (impreza dzienna)

  • Jesienny Tułacz - w nocy 5/6 października 2019 (impreza nocna)Startować można indywidualnie, w grupie przyjaciół lub rodzinnie z dziećmi. Na mecie na każdego czeka ciepły posiłek, pamiątkowy medal oraz uścisk dłoni Prezesa. Warto zostać jednak do uroczystego zakończenia i losowania nagród.

Zasady Tułacza nie są skomplikowane. Każdy zespół na starcie otrzymuje kartę startową oraz mapę z zaznaczonymi za pomocą kółek miejscami, do których trzeba dotrzeć. W określonych w ten sposób lokalizacjach w terenie umieszczone są tzw. lampiony, czyli specjalne oznaczenia punktów kontrolnych (w skrócie PK). Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wszystkich punktów w wyznaczonej kolejności i potwierdzenie swojego pobytu poprzez wpisanie na kartę startową dwuliterowego kodu z lampionu i godziny pobytu na PK.

Na trasie ustawione są liczne pułapki, tzw. punkty stowarzyszone i mylne. Na podstawie mapy uczestnik musi precyzyjnie określić lokalizację właściwego PK, gdyż za każdą pomyłkę otrzymuje punkty karne. Wygrywa ten zespół, który zdobędzie najmniej punktów karnych, przy czym czas przebycia trasy ma drugorzędne znaczenie, pod warunkiem zmieszczenia się w określonych przez organizatora limitach czasu dla danej trasy.

>>> Program i zapisy znajdziesz na stronie Wiosennego Tułacza

2. Rodzinne Gry Parkowe:Na co dzień dla miłośników zabawy z mapą organizowane są lokalne Rodzinne Gry Parkowe, które jak sama nazwa podpowiada, organizowane są na terenie parków miejskich bądź w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To dobra okazja, aby potrenować umiejętność orientacji w terenie m.in. przed Tułaczami. Piąty epizod tegorocznej edycji odbędzie się w niedzielę 10 marca w Gdyni na Kamiennej Górze.

Rodzinne Gry Parkowe na Orientację to impreza skierowana tylko do piechurów. Można wystartować tu na trasie biegowej bądź na jednej z trzech tras wędrownych: Łazik (krótsza), Tułacz (dłuższa) lub Rodzinnej, skierowana do najmłodszych adeptów i wędrówki z mapą oraz wszystkich tych, którzy mapę w ręku trzymają po raz pierwszy. Na mecie na każdego czeka drobny poczęstunek, pamiątkowy medal i losowanie nagród.

>>> Program i zapisy znajdziesz na stronie Rodzinnych Gier Parkowych

Zobacz naszą wideorelację z Rodzinnych Gier Parkowych na Orientację


3. Nocny Sztubak:Nocny Sztubak, czyli Akademicka Impreza na orientację, odbywa się wieczorową porą, w środku tygodnia, w terenie zurbanizowanym (osiedla, dzielnice, obszary uczelni wyższych). To impreza dla tych, którzy nie mogą brać udziału w weekendowych Grach Parkowych na Orientację, a mają trochę czasu po zajęciach bądź pracy w środku tygodnia.

Najbliższa edycja tej formy zabawy odbędzie się jesienią.

>>> Zajrzyj na stronę internetową Nocnego Sztubaka

Zobacz naszą wideorelację z Nocnego Sztubaka


Organizator:

WWW: Bractwo Przygody Almanak
-aktualności na Facebooku
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej
ul. Przemyska 12a/1
80-180 Gdańsk
Kierownik Rajdu:

Wojciech Suchy
+48 502-76-55-36
almanak@almanak.pl

Zaczynasz swoją przygodę z mapą i kompasem?
-Przeczytaj artykuł o imprezach na orientację od A do Z