Za nami druga Rodzinna Wycieczka Rowerowa

29 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Kochanowicz/GR3miasto

Za nami 2. Rodzinna Wycieczka Rowerowa w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku. 12-kilometrowa trasa drugiej edycji zajęć skierowanych do rodzin z dziećmi, osób w podeszłym wieku oraz tych wszystkich, którzy preferują spokojne tempo przy niewielkim dystansie, zatoczyła pętlę w obrębie lasów górnego tarasu Gdańska i Gdyni. Po drodze uczestnicy zapoznali się z pomnikami przyrody ożywionej, w tym z największym z lokalnych dębów zwanych Dewajtisem Gołębiewa. Na półmetku zatrzymaliśmy się przy kapliczce Źródła Marii, gdzie prowadzący przeprowadzili warsztaty edukacyjne. Tematem przewodnim była umiejętność naprawy przebitej dętki oraz jej wymiana.Rodzinne Wycieczki Rowerowe to nie tylko sama jazda. Grupa Rekreacyjna 3miasto, która prowadzi zajęcia ruchowe dla rodzin z dziećmi oraz osób w podeszłym wieku, podczas swoich wycieczek, zarówno rowerowych, jak i pieszych, zaznajamia społeczeństwo z atrakcyjnymi miejscami oraz szlakami turystycznymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W przypadku wycieczek rowerowych to także świetna okazja, by porozmawiać o bezpiecznej jeździe na rowerze oraz o tym, jak przygotować rower, aby jazda na dwóch kółkach była przyjemna.

- Od pierwszych zajęć stawiamy na bezpieczeństwo jazdy na rowerze - podkreśla główny prowadzący, Krzysztof Kochanowicz. - Omawiamy temat przydatności kasku i to nie tylko w przypadku dzieci. Zachęcamy także dorosłych, aby z chęcią zakładali kask i tym samym dawali dobry przykład młodemu pokoleniu. Pokazujemy jak ważne jest odpowiednie przygotowanie roweru przed każdą jazdą, aby po pierwsze cieszyć się z bezpiecznej jazdy, po drugie - mieć z tego satysfakcję. Zwracamy uwagę na odpowiednie napompowanie kół względem danego terenu, sprawdzenie hamulców i innych ważnych podzespołów roweru. Wiele osób dowiaduje się także, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie siodełka, które w dużej mierze poprawia przyjemność z jazdy na dwóch kółkach.

Jak prawidłowo dobrać kask rowerowyPrzebite dętki im niestraszneNa ostatniej wycieczce, podczas przerwy, zaznajomiliśmy uczestników wycieczki z tym, jak załatać i wymienić przebitą dętkę, a także na co zwrócić uwagę podczas naprawy. Zachęciliśmy uczestników do zabierania ze sobą podstawowych części zamiennych, jak np. zapasowa dętka oraz drobne narzędzia do poradzenia sobie z niewielką usterką.

Przegląd podręcznych narzędzi rowerowychParametry pokonanej trasy:

- Początek i koniec: Gdańsk Osowa, koniec ul. Juraty
- Czas przejazdu wraz z przerwami: do 2,5 godziny (tempo dopasowane do dzieci)
- Długość trasy: 12 km
- Trudność szlaku: łatwa, po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe (w dwóch miejscach grząski piach i bruk)
- Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski z przerzutkami
>>>Mapa i ślad gps trasy


: >>> GALERIA ZDJĘĆ; fot. GR3miasto

Kolejne wycieczki i warsztaty edukacyjneRodzinne Wycieczki Rowerowe kontynuowane będą przez sierpień, wrzesień i początek października. Później w okresie jesiennym i zimowym wrócimy do pieszych wędrówek.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Organizatorzy:
Grupa Rekreacyjna 3miasto, Gdański Ośrodek Sportu, Miasto Gdańsk

Krzysztof Kochanowicz/GR3miasto

Opinie (14)

 • Aktywuj się w Gdańsku (1)

  Świetny program prowadzony przez profesjonalistów !
  Cieszę się, że w trójmieście są takie inicjatywy i ludzie, którzy potrafią dzielić się swoją pasją. Pan Krzysztof Kochanowicz, to niesamowity człowiek. Z pewnością zjawimy się rodzinnie na kolejnych wypadach.

  • 7 7

  • Kupiłam już wózek rowerowy dla dzieci. Był tani, ale kółko odpada.
   Teraz szukam jakieś lale do tego wózka.

   • 0 0

 • Bardzo dobra inicjatywa (2)

  Aktywność na świeżym powietrzu z walorami edukacyjnymi to świetny pomysł. Szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dodatkowa korzyść to możliwość poznania ciekawych ludzi. Oby wiecej takich wycieczek adresowanych do różnych odbiorców. Marzy mi się w przyszloscu wycieczka adresowana do amatorów mtb z treningiem techniki jazdy.

  • 5 1

  • (1)

   to albo wycieczka, albo trening mtb... zdecyduj się. Co do tych drugich to były takie treningi prowadzone darmowe w ramach jakiegoś gdańskiego programu...

   • 2 0

   • Zgadza się, prowadzili je Bracia Banach

    • 2 0

 • Szkoda, że nie widzieliśmy informacji przed tym wydarzeniem. (1)

  Takie akcje dla mieszkańców warto promować!

  • 0 2

  • Cykl zajęć jest pod patronatem medialnym, więc pojawia się na stronie głównej

   Warto śledzić kalendarz imprez, które skierowane są do rodzin z dziećmi.
   Warto także zaprzyjaźnić się w ogóle z kalendarzem portalowym i przeklikać jego funkcje.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.