Zakamarki Lasów Otomińskich na rowerze

9 czerwca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Układając trasy naszych wycieczek staramy się by wiodły one z dala od cywilizacji i wszelakiego ruchu drogowego. Niekiedy, to trudne zadanie chociażby na fakt, że mieszkamy w dużym mieście. Jednak wokół naszej aglomeracji rozciągają się wspaniałe tereny pod rekreację, jak i różnorodne sporty. Kilkanaście kilometrów od zabudowań rozciągają się przepiękne łąki i lasy, a pomiędzy nimi mnóstwo jezior, ciekawych, niekiedy tajemniczych miejsc też nie brakuje więc wybór trasy, to tylko kwestia dobrego pomysłu. Tym razem w ramach wycieczek rowerowych po pracy wybraliśmy się do neolitycznej kopalni bursztynu, która skrywa się w zakamarkach Lasów Otomińskich.Główny cel naszej wycieczki:

Celem naszej ostatniej wycieczki były dobrze znane mieszkańcom trójmiasta - Lasy Otomińskie. Główna trasa rekreacyjna skupia się na pętli wokół tutejszego jeziora, jednak chcąc odpocząć od tłumów warto zagłębić się nieco w lesie i poznać mniej uczęszczanie przez turystów szlaki i ścieżki. Dla łatwiejszej orientacji w terenie skorzystać można z oznakowanych szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.in. do Rezerwatu Przyrody "Bursztynowa Góra". Mieści się tam także warta uwagi neolityczna kopalnia bursztynu z ogromnym kilkunastometrowym wgłębieniem przypominającym krater wulkanu.

Rezerwat Przyrody "Bursztynowa Góra", leży w otulinie Lasów Otomińskich nieopodal wsi Bąkowo. Urządzony został zarządzeniem Ministra Leśnictwa w 1954 r. w celu zachowania w niezmienionym stanie dawnej kopalni bursztynu oraz wyrobisk wyeksploatowanych szybów. Niegdyś była to kopalnia odkrywkowa, dziś pozostały po niej wyrobiska w postaci lejów. Największy z nich, który udało nam się odnaleźć ma około 40 m średnicy i 15 m głębokości.

Najatrakcyjniejszy z tutejszych szlaków, oznakowany kolorem żółtym to Szlak Bursztynowy.

Nasza trasa wiodła różnymi szlakami oraz drobnymi leśnymi duktami.
Zobacz ślad gps i mapę naszej wycieczki

Statystyki wycieczki:

- Całkowity dystans: 38 km
- Łączny czas wycieczki: 4h30min

Rodzaj podłoża:

Przeważają drogi gruntowe i leśne dukty więc najlepiej wybrać się rowerem górskim.
Trasę swobodnie można pokonać także z przyczepką (poza cyplem Jeziora Otomiñskiego)GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Idea wycieczek rowerowych "po pracy":

W weekendy coraz częściej wypadają nam różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dlatego postanowiliśmy część wycieczek rowerowych przenieść na środek tygodnia po pracy. Popołudniowe wypady mają charakter turystyczno-krajoznawczy, a w cieplejsze dni, pozwoliliśmy sobie także na leżenie plackiem na plaży i kąpiel. Po całym dniu siedzenia za biurkiem, bądź fizycznej pracy nie mamy ochoty wracać z powrotem w "cztery ściany". Ostatnie godziny dnia wykorzystujemy więc na odrobinę ruchu na powietrzu, udając w ciekawe zakamarki nieopodal trójmiasta... w każdym razie gdzieś z dala od cywilizacji.

Podsumowanie:

Pomimo że wycieczka była dość krótka, mamy nadzieję, że dostarczyła masę wrażeń, a piękne widoki pewnie na długo zostaną w pamięci tych, którzy tego dnia postanowili do nas dołączyć. Cieszy nas także fakt, że proponowane przez nas wypady cieszą całkiem sporym zainteresowaniem nawet, w środku tygodnia po pracy. Pomimo ruchu na powietrzu był czas na sielankę i pogaduchy, jak i inne przyjemności. Mamy nadzieję, że aktywny wypoczynek na łonie otaczającej nas przyrody w pełni zregenerował Wasze siły, by móc kontynuować wszelkie obowiązki w kolejnych dniach tygodnia.

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !


Wycieczkę prowadzili:
Krzysztof Kochanowicz, Piotr Książek i Marek Puchalski [GR3miasto]

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas. Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wypady rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybijamy się także na wędrówki piesze, marsze i treningi Nodric Walking oraz splywy kajakowe. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.

Parametry trasy

38 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową