• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 najważniejszych wydarzeń rozrywkowych 2020 roku

Magda Mielke
1 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Rok 2020 przejdzie do historii jako czas przekładania i odwoływania wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa wiele imprez nie odbyło się, inne zrealizowano w formule online. W tych, które udało się normalnie bądź hybrydowo zrealizować, wziąć udział mogła okrojona liczba uczestników.

Rok 2020 przejdzie do historii jako czas przekładania i odwoływania wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa wiele imprez nie odbyło się, inne zrealizowano w formule online. W tych, które udało się normalnie bądź hybrydowo zrealizować, wziąć udział mogła okrojona liczba uczestników.

Dla branży rozrywkowej rok 2020 w dużej mierze okazał się katastrofą. Niepewność i zmieniające się z tygodnia na tydzień ograniczenia pociągnęły za sobą wielkie straty. Co rusz przekładano bądź odwoływano imprezy i wydarzenia rozrywkowe, które co roku są w Trójmieście bardzo wyczekiwane, jak choćby festiwale Open'er, Narracje czy liczne premiery kinowe i teatralne. Tym bardziej jednak warto wspomnieć o tych, które pomimo licznych trudności i niepewności związanych ze stale zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną znalazły sposób i z sukcesem się odbyły. Przypominamy najważniejsze z nich.



Wydarzenia online w Trójmieście


Festiwal Szekspirowski



Uczestniczyłe(a)ś w którymś z wymienionych wydarzeń?

Pomimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego, kontynuując wieloletnią tradycję i doroczne święto teatru i Szekspira, przeprowadzili je również i w tym roku. Festiwal zamiast latem odbył się jesienią. Z uwagi na zmieniające się z tygodnia na tydzień zasady podróżowania po Europie w wakacje problematyczne było sprowadzenie do Polski artystów zza granicy. Liczono na spokojniejsze warunki w późniejszym czasie i festiwal przeniesiono na listopad. Chociaż wówczas nastąpił lockdown, obietnicę zrealizowano. Festiwal odbył się w dniach 20-29 listopada, tyle że w zupełnie nowej formule.

Jedną z atrakcji Festiwalu Szekspirowskiego był "Hamlet" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

Jedną z atrakcji Festiwalu Szekspirowskiego był "Hamlet" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.
Większość wydarzeń można było obejrzeć dzięki streamingom na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań. Nowością była też możliwość oglądania spektakli za darmo. Siłą rzeczy tegoroczny festiwal był inny niż wszystkie, a jego program w stosunku do zakładanego jeszcze w lipcu różnił się diametralnie. Zaprezentowano m.in. "Hamleta" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, "Wyspę" z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, "Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy" z Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz tanecznego "Hamleta" z ImPerfect Dancers Company z Włoch.

Trójmiejska kultura pod znakiem lockdownu. Podsumowanie 2020 roku



Festiwal Polskich Filmów Fabularnych



W tym roku na wręczenie Złotych Lwów musieliśmy poczekać nieco dłużej niż zwykle. Termin tegorocznego festiwalu był kilkakrotnie przesuwany, przez co niemal do samego końca największe święto polskiego kina stało pod znakiem zapytania. Początkowo rozważano także jego odwołanie, ale naciski środowiska filmowego sprawiły, że ostatecznie zdecydowano się zorganizować imprezę w grudniu w formule online. Finalnie 45. edycja odbyła się w okrojonej formie, wyłącznie w sieci, tylko dla przedstawicieli branży filmowej i mediów i trwała krócej niż zazwyczaj.

"Złote Lwy" 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. "Złote Lwy" 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior.
W konkursie głównym znalazło się 14 filmów, wśród nich aż dziesięć debiutów lub tzw. filmów drugich. O Złote Lwy wałczyły takie tytuły jak: "25 lat niewinności", "Jak zostałem gangsterem" czy "Sala samobójców. Hejter". W tym roku zaskakujący był również sam werdykt. Nagrodę główną, po raz pierwszy w historii, zdobył film animowany: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Podczas tegorocznego festiwalu po raz pierwszy rozdano też nagrody w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Czytaj także: Niezwykły film z Gdyni walczył o Złote Lwy

Bez tradycyjnych gal, plenerowych pokazów i koncertów, bez czerwonego dywanu i popularnej "ścianki", bez festiwalowego gwaru, przechadzających się po Gdyni, dostępnych na wyciągnięcie ręki gwiazd kina i przede wszystkim bez wielotysięcznej publiczności największe święto polskiego kina straciło cały splendor, a poniekąd i sens, ale ciężko kogokolwiek za to winić - festiwal odbył się na tyle, na ile pozwoliły warunki i pandemiczne ograniczenia.

  • O największym święcie polskiego kina informowały w Gdyni jedynie śladowe elementy na placu Grunwaldzkim. Z uwagi na grudniowy termin przełożonego festiwalu były w klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
  • O największym święcie polskiego kina informowały w Gdyni jedynie śladowe elementy na placu Grunwaldzkim. Z uwagi na grudniowy termin przełożonego festiwalu były w klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Kino samochodowe



Tegoroczny sezon letni zdominowało kino plenerowe. Nowością były seanse kina samochodowego, rodem z amerykańskiej popkultury, które w maju zaczęły "wyrastać" w Trójmieście niczym grzyby po deszczu. W dobie nieustannych obostrzeń i zakazów spowodowanych pandemią koronawirusa kino samochodowe było dobrą, a przede wszystkim bezpieczną alternatywną dla seansów w sali kinowej.

Zobacz także: Sezon na kina samochodowe rozpoczęty

W Trójmieście w sezonie cyklicznie działały aż trzy kina samochodowe: w Gdyni przy Gdynia Arenie, w Sopocie na parkingu przy Operze Leśnej oraz w Gdańsku na parkingu przy Hali Ergo Arena. Na wielkim ekranie można było obejrzeć takie filmowe hity jak: "Sala samobójców. Hejter", "Dżentelmeni", "Parasite" czy "La La Land". Plenerowe pokazy dla widzów w samochodach zorganizowano również na placu Zebrań Ludowych i w Doku Cesarskim.

  • Kino samochodowe na Placu Zebrań Ludowych.
  • Ozdobą sopockiego kina samochodowego były auta zabytkowe.
Również letnie festiwale filmowe - Sopot Film FestivalOctopus Film Festival znalazły w plenerowych seansach szansę na zorganizowanie imprez pomimo restrykcyjnych przepisów rządowych, które uniemożliwiały zaplanowanie pokazów dla szerszej publiczności w ciasnych wnętrzach sal kinowych czy - jak to bywało w przypadku filmowej "Ośmiornicy" - w często zatłoczonych wnętrzach postoczniowych budynków. Większość filmów sopockiego Festiwalu pokazywana była plenerowo: na Sopockim Rynku i na terenie Hipodromu, a tegoroczne pokazy Octopusa, poza przestrzeniami przy ulicy Elektryków, zorganizowano również w... bazie harcerskiej.

Tak wyglądały seanse w trójmiejskich kinach samochodowych:

Lasy i koncerty w Operze Leśnej



Tak jak wiele innych obiektów koncertowych w Polsce, również Opera Leśna znalazła się w niecodziennej i trudnej sytuacji. Mimo to, wykorzystując potencjał miejsca i takie jego atuty jak rozległe tereny leśne, udało się razem z Bałtycką Agencją Artystyczną BART zorganizować latem kilkadziesiąt koncertów.

To tu odbył się pierwszy po wiosennym lockdownie koncert z udziałem publiczności: "Jutro będzie dobry dzień", który był muzycznym podziękowaniem dla mieszkańców Sopotu za odpowiedzialne zachowanie podczas czasu pandemii. Po pierwszym koncercie poszło już z górki i latem na scenie amfiteatru zagrali m.in.: Ania Dąbrowska, Sanah, LemON, Kwiat Jabłoni, Daria Zawiałow, KortezSławek Uniatowski.

  • Lasy to nowa przestrzeń na terenie Opery Leśnej w Sopocie, w której latem odbywały się koncerty.
  • Lasy to nowa przestrzeń na terenie Opery Leśnej w Sopocie, w której latem odbywały się koncerty.
  • W Operze Leśnej zagrał latem m.in. duet Kwiat Jabłoni.
  • W Operze Leśnej zagrała latem m.in. Daria Zawiałow.
Za sprawą ograniczeń, aby zachować odpowiednią odległość między uczestnikami, tuż przy Operze Leśnej powstała nowa przestrzeń, nazwana Lasy. Nowa scena, bar, foodtrucki i leżaki stworzyły miejsce dla 150 osób, w którym można było odpocząć i wrócić do kultury offline. Zagrali tu m.in.: Barbara Wrońska, Tęskno, Mikromusic, Algorhythm, Błoto, Tomasz Makowiecki oraz trójmiejscy DJ-e.

W zmienionej formule, z udziałem mniejszej publiczności, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbyły się tu m.in. festiwal muzyki klasycznej NDI Sopot Classic, letnia edycja festiwalu Sopot Jazz, który gościł już na deskach opery 64 lata temu, oraz pierwsza (a właściwie zerowa) edycja BrassWoodFest, czyli założonego przez L.U.C-a festiwalu, który ma budować dialog pomiędzy ogromną kulturą żywych instrumentów akustycznych, a wypierającą je coraz częściej kulturą muzyki elektronicznej i didżejskiej. W ramach festiwalu Sopot Film Festival w amfiteatrze odbył się koncert muzyki filmowej.

Pierwszy od tygodni koncert w Trójmieście -

Jarmark Dominikański



Tegoroczny Jarmark Dominikański różnił się od poprzednich edycji. Aby mógł się w ogóle odbyć, konieczne było wprowadzenie szeregu zmian. M.in. zmniejszono o jedną trzecią liczbę wystawców, więc liczba kramów i stoisk spadła z niemal 1 tys. do 650. Cała impreza odbywała się w reżimie sanitarnym: sprzedawcy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, zarówno ich, jak i wszystkich gości obowiązywało noszenie maseczek oraz zachowywanie dystansu społecznego, co kontrolowały służby. Również ceremonie otwarcia i zamknięcia wyglądały inaczej - odbyły się bez udziału publiczności i były transmitowane przez internet.

  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
  • 760. rocznica Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
W strefie gastronomicznej pojawiły się dodatkowe przegrody, a sprzedaż dań możliwa była głównie na wynos. Mimo to bogata oferta punktów gastronomicznych niewiele różniła się od tej z poprzednich lat. Spróbować można było zarówno specjałów kuchni regionalnej, jak i niemieckiej, greckiej czy chińskiej.

Relacja z rozpoczęcia Jarmarku św. Dominika:

SCG: nowa kulturalna przestrzeń w stoczni



Przy ulicy Elektryków, na terenie Plener 33 powstała nowa plenerowa przestrzeń: Park SCG, która szybko stała się lubianą przez mieszkańców Trójmiasta strefą relaksu, muzyki i kuchni. Wielka przestrzeń została zaaranżowana tak, aby mogły się tu odbywać wydarzenia pod chmurką: dostosowano podłoże, kładąc duży drewniany podest, zawieszono hamaki, ustawiono leżaki i otwarto bar.

W postoczniowej przestrzeni Parku SCG odbyły się latem takie wydarzenia, jak m.in. Veganmania Gdańsk 2020. Zagrała Mery Spolsky, Maria Peszek oraz zespoły Kamp! i Bitamina.

  • SCG Park mieści się na terenie Plener 33, tuż obok ul. Elektryków.
  • W SCG Park w Gdańsku zagrał m.in. zespół Bitamina.
  • Veganmania 2020.
  • Veganmania 2020.

Dok Cesarski



Inną nową kulturalno-rozrywkową przestrzeń otwarto w czerwcu w sercu terenów postoczniowych, na miejscu dawnej Stoczni Cesarskiej. Dok Cesarski stał się jednym z miejsc, w którym latem skupiało się życie towarzyskie gdańszczan.

Odbywały się tu koncerty, wydarzenia muzyczne i cykliczne spotkania z kulturą. Nie zabrakło pokazów stand-upowych: komicy występowali na dachu fiata cinquecento w ramach Cienqiego Stand-upu, a także tworzyli spektakl komediowy "na poczekaniu" na oczach widzów w trakcie występu SzaFoFe Improwizacje. Był koncert jazzowyKwarantaniec FEST - inicjatywa zrzeszająca fronty muzyki elektronicznej. Popłynąć motorówką, przejechać się siedmioosobowym rowerem, odbyć grę terenową połączoną ze zwiedzaniem Przystani Cesarskiej oraz spróbować jedzenia z barobusów można było w ramach wydarzenia Zapuść żurawia na stocznię i Festiwalu Smaków Food Trucków. Cyklicznie działało kino plenerowe - zarówno samochodowe, jak i plażowe. Chętnie wypoczywano na miejskiej plaży z leżakami i korzystano z oferty foodtrucków.

Dok Cesarski otwarto 14.06.2020.


Dok Cesarski otwarto 14.06.2020.

Sekretne koncerty



Pięć niezwykłych koncertów, pięć niecodziennych i ukrytych lokalizacji, pięć wycieczek przez atrakcyjny Wrzeszcz - Nowe idzie od morzaFundacja Palma zorganizowały wakacyjny cykl koncertowy - tym razem za punkt docelowy obierając malowniczy Wrzeszcz. Wydarzenia muzyczne stały się pretekstem do poznania zakamarków dzielnicy poza głównym turystycznym szlakiem. Zagrali: Wacław Zimpel, Wczasy, Sutari, Piernikowski i Błoto. Program od początku był znany, tajemnicą niemal do samego końca pozostawała lokalizacja. Tego dowiadywano się dopiero na chwilę przed wydarzeniem, gdy wraz z organizatorami spacerem zmierzano do celu, zwiedzając przy okazji dzielnicę. W ten sposób tajemnicze koncerty odbyły się na kortach tenisowych, boisku Wydziału Farmaceutycznego GUMedu, w Stacji Food Hall, na Targowisku Wrzeszcz oraz na Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

  • Wacław Zimpel otworzył cykl koncertów-niespodzianek we Wrzeszczu.
  • Wacław Zimpel otworzył cykl koncertów-niespodzianek we Wrzeszczu.
  • Wacław Zimpel otworzył cykl koncertów-niespodzianek we Wrzeszczu.

Scena Letnia Blues Clubu



Na zlokalizowanej w parku Kolibki Letniej Scenie Blues Clubu codziennie przez całe lato odbywały się koncerty różnych, często młodych twórców. Przed sceną rozstawiono stoły, ławy oraz leżaki, a większość miejsc osłonięto parasolami, przez co nawet w przypadku gorszej pogody można było tu bez przeszkód relaksować się przy dobrej muzyce. Jeden z pierwszych koncertów, jaki odbył się na tej plenerowej scenie, zagrał Przemek Dyakowski i Joanna Knitter wraz z zespołem Take It Easy. Największe przeboje ponadczasowej brytyjskiej grupy Dire Straits wykonał cover band - Solid Rock. Można było tu usłyszeć największe przeboje Franka Sinatry, JJ Band, Zeppelinians, Gary Moore Tribue Band, Radunia River Jazz band oraz Piotra Woźniaka.

Na Letniej Scenie Blues Clubu w parku Kolibki w Gdyni zagrał m.in. Przemek Dyakowski z zespołem Take It Easy. Na Letniej Scenie Blues Clubu w parku Kolibki w Gdyni zagrał m.in. Przemek Dyakowski z zespołem Take It Easy.

Literacki Sopot



Literacki Sopot był jednym z nielicznych wydarzeń literackich, które w ogóle odbyły się w tym roku w Polsce. Choć obowiązujące obostrzenia wpłynęły na przyjazd gości, co zmusiło organizatorów do zmodyfikowania formuły festiwalu, program udało się zrealizować bez zmian. Literacki Sopot z Kanadą w roli głównej odbył się zatem w wersji hybrydowej - uczestnicy mogli oglądać transmisje na żywo prosto z Kanady, jak i uczestniczyć w spotkaniach z gośćmi, którym udało się przybyć do Sopotu. Oczywiście, z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarno-epidemiologicznych oraz ze zmniejszoną liczbą uczestników.

  • W sierpniu po raz dziewiąty w Sopocie odbył się festiwal "Literacki Sopot".
  • W sierpniu po raz dziewiąty w Sopocie odbył się festiwal "Literacki Sopot".
  • W sierpniu po raz dziewiąty w Sopocie odbył się festiwal "Literacki Sopot".
  • W sierpniu po raz dziewiąty w Sopocie odbył się festiwal "Literacki Sopot".
  • W sierpniu po raz dziewiąty w Sopocie odbył się festiwal "Literacki Sopot".
  • W sierpniu po raz dziewiąty w Sopocie odbył się festiwal "Literacki Sopot".

Miejsca

Opinie (10) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • kultura w narodzie nie ginie

    • 3 6

  • Koncert Zenka w TVP i innych tuzów dobrej zmiany

    • 7 14

  • Bal Maskowy z kulturą i bez - 2020.

    • 5 3

  • Kino plenerowe wydawalo się ciekawa opcją, ale repertuar typu LA LA Landy czy tam inne randomowe "top 10" z Netfixa od razu mnie odstraszyły:) Na przyszłość zalecam popracować nad repertuarem event jakby rywalizuje z podobnym wydarzeniem odbywającym się na dachu teatru szekspirowskiego

    • 1 2

  • Trójmiasto kulturalnie

    pozostaje pustynią

    • 6 0

  • Jakiej pandemii?

    Nie miałem okazji jej spotkać , albo miałem szczęście albo jej niema...

    • 2 6

  • trójmiasto kulturalne

    Niestety pozostaje pustynią

    • 2 1

  • Rozrywka?

    A gdzie jest sztuka? Wszystko niedługo już zniszczycie, żeby tylko głupki się bawiły.

    • 0 0

  • Koncerty w ,,LASY"

    Dla mnie SZTOS !!!
    Dużo się działo

    • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Pozytywnie oceniam Festiwal Szekspirowski. Ambitna realizacja.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Podczas koncertu Bon Jovi na gdańskim stadionie w Letnicy w 2013 roku scena miała kształt: