20. Sopot Film Festival głównie w plenerze

9 lipca 2020, 7:00
Tomasz Zacharczuk

Organizatorzy Sopot Film Festival z pewnością nie tak wyobrażali sobie jubileuszową, bo 20. edycję największej letniej filmowej imprezy w Trójmieście. Najlepszą wiadomością dla miłośników kina jest jednak fakt, że wydarzenie odbędzie się i to bez konieczności przenoszenia festiwalu do internetu. Większość filmów obejrzymy w tym roku w plenerze, m.in. na Sopockim Rynku i na terenie Hipodrom Sopot. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w dniach 11-24 lipca. Bilety na pojedyncze seanse po 14 złotych do kupienia tylko w sieci.Pandemia koronawirusa pokrzyżowała tegoroczne plany wielu organizatorom filmowych festiwali i przeglądów. Część wydarzeń, jak choćby 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przełożono na przyszły rok, niektóre wydarzenia z kolei przeniesiono tylko do internetu. Organizatorom Sopot Film Festival zależało jednak na tym, by jubileuszowa edycja imprezy pozostała w miejskiej przestrzeni kurortu i udało się tego dokonać, dzięki dodaniu do festiwalowej mapy nowych lokalizacji. W tym roku mamy co prawda znacznie mniej tytułów w repertuarze, ale cały festiwal jednocześnie wydłużono do dwóch tygodni.

Imprezy filmowe w Trójmieście


Podczas 20. edycji SFF do obejrzenia będzie w sumie ponad 30 pełnometrażowych fabuł i dokumentów, a także przeszło 20 krótkich metraży, fabularnych i animowanych. Filmowe seanse zaplanowano w sześciu lokalizacjach, a nowymi festiwalowymi miejscami są plenerowe przestrzenie Sopockiego Rynku i Hipodrom Sopot. Po raz pierwszy w historii imprezy film można będzie także obejrzeć na głównej widowni Opery Leśnej. W tym roku bilety na pokazy można kupić tylko online, a przy okazji każdego seansu należy pamiętać o sanitarnych obostrzeniach.

Spectrum 19/20, czyli wszystko, co najlepszePomimo wielu niedogodności i ograniczeń organizatorzy Sopot Film Festival zadbali o to, by było, co oglądać. Tradycyjnie najbogatszą i najbardziej różnorodną sekcją jest Spectrum 19/20, czyli przegląd najciekawszych tytułów z nurtu szeroko pojętego kina artystycznego. Nie mogło więc zabraknąć największego filmowego fenomenu ostatnich miesięcy - koreańskiego triumfatora tegorocznych Oscarów - "Parasite". Film Joon-ho Bonga obejrzeć będzie można w Sopocie w reżyserskiej, czarno-białej wersji. W repertuarze są także inne tytuły, które walczyły o statuetkę najlepszego obrazu międzynarodowego - francuski dramat "Nędznicy", a także najnowszy film Pedro Almodovara "Ból i blask".

Ponadto w Spectrum 19/20 znajdziemy czarną komedię "Deerskin", ostatni film Xaviera Dolna "Matthias i Maxime", argentyńsko-hiszpański komediodramat "Pechowi szczęściarze" czy rosyjski dramat "Wysoka dziewczyna". Będzie też jeden z najbardziej optymistycznych tytułów ostatnich miesięcy - "Sokół z masłem orzechowym", a także przejmujący francuski dramat o trudnej miłości - "Portret kobiety w ogniu". Przedpremierowo podczas SFF obejrzymy również najnowszy film Roya Anderssona ("Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", "Pieści z drugiego piętra") - "O nieskończoności", oraz najlepszy film tegorocznego festiwalu w Berlinie - "Zło nie istnieje" Irańczyka Mahammada Rasoulofa, który swój najnowszy obraz nakręcił w tajemnicy przed władzami.

Sekcja 1-2 silnie obsadzona przez PolakówFilmowej jakości nie brakuje także w sekcji 1-2, którą tworzą reżyserskie debiuty bądź tzw. drugie filmy. Solidną polską reprezentację tworzą dzieła Bartosza Kruhlika, Tomasza Śliwińskiego i Piotra Adamskiego. Pierwszy z nich za "Supernovą" odebrał podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni statuetkę za najlepszy reżyserski debiut, a sam film zdobył sporą rzeszę fanów. W "Ondynie" Śliwińskiego możemy podziwiać jedno z największych aktorskich odkryć ostatnich miesięcy, czyli Bartoszę Bielenię z "Bożego Ciała". "Eastern" Adamskiego to z kolei krwawa wendeta w kobiecym wydaniu, jakiej w polskim kinie jeszcze nie było.

Stawkę debiutantów i autorów drugich filmów uzupełniają jeszcze pełen absurdalnego poczucia humoru węgierski komediodramat "Najgorsze wiersze świata", francuski kryminał "Tylko zwierzęta nie błądzą" oraz słodko-gorzka satyra na pokolenie 30-latków "W co grają ludzie" z Finlandii (dwa ostatnie filmy przedpremierowo w Sopocie).

Filmowe podróże. Kierunek: IslandiaCharakterystyczne dla sopockiej imprezy są filmowe podróże w najodleglejsze zakątki świata. Przy okazji poprzednich edycji SFF widzowie mieli szansę zapoznać się m.in. ze specyfiką kina Ameryki Południowej czy Skandynawii. W tym roku organizatorzy festiwalu wręczają nam bilet na filmową Islandię. I nie jest to przypadkowy kierunek, bo od wielu lat tamtejsze kino zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy doceniają przewrotne fabuły, wysublimowane poczucie humoru czy starannie wyeksponowane przez kamerę piękno wyspiarskich plenerów.

W cyklu Kino Dalekiej Północy: Islandia obejrzymy cztery produkcje: osnutą islandzką mgłą historię żalu, zemsty i bezwarunkowej miłości w "Biały, biały dzień", pełną absurdów komedię o zwaśnionych sąsiadach - "W cieniu drzewa", islandzkiego kandydata do Oscara sprzed pięciu lat - "Barany. Islandzka opowieść" czy pokazywany stosunkowo niedawno w Polsce komediodramat "Kobieta idzie na wojnę", opowiadający o przebojowej dyrygentce lokalnego chóru, która wypowiada wojnę wielkiemu koncernowi zagrażającemu naturalnemu środowisku Islandii.

Dokumenty, krótkie metraże, nieme kino i koncert muzyki filmowejJak co roku organizatorzy SFF przybliżają także widzom sylwetki wybitnych współczesnych filmowców. Podczas 20. edycji festiwalu będzie okazja przypomnieć sobie niebanalne dzieła francuskiego reżysera Jean-Pierre'a Jauneta: czarną komedię "Delicatessen" z 1991 roku oraz "Miasto zaginionych dzieci" z 1995. W programie znalazły się też dwie produkcje oparte na prozie Stanisława Lema: węgierski "Głos Pana" oraz czechosłowacki "Ikaria XB-1".

Stałym punktem programu sopockiej imprezy są również filmy dokumentalne. W tym roku znajdziemy w repertuarze trzy polskie produkcje. "Najmniejsza wspólna wielokrotność" to zapis sesji nagraniowych Ola Walickiego i Jacka Prościńskiego podczas prac nad albumem "Llovage". W "Naszej małej Polsce" reżyser Matej Bobrik przypatruje się japońskim studentom wystawiającym polską sztukę. Natomiast "Ostatnia góra" Dariusza Załuskiego stanowi relację z dramatycznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie utknęła dwójka alpinistów: Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Ravol.

Podczas sopockiego festiwalu tradycyjnie nie zabraknie krótkich metraży. 17 animacji za darmo obejrzymy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże oraz w klubokawiarni "Dwie Zmiany". W tym samym miejscu przygotowane także bezpłatne pokazy 11 krótkometrażowych fabuł. W "Dwóch Zmianach" gościć również będą pokazy kina niemego, m.in. "Młody Shelrock Holmes" Bustera Keatona czy "Piotruś Pan" Herberta Brenona. Na seanse kina niemego także nie obowiązują wejściówki.

Po raz piąty filmowym seansom towarzyszyć będzie także koncert muzyki filmowej. W tym roku pod hasłem "Apokalipsa czy nowy początek". Na scenie pojawią się muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Rafała Janiaka. Gośćmi specjalnymi będą Paulina Przybysz oraz Kev Fox. O remixy zadba Sebastian Lipiński, a oprawę wizualną zapewni Pan.Mruk. Artyści wykonają utwory pochodzące z takich filmów i seriali jak "Dark", "Interstellar", "Grawitacja", "Źródło" czy "Nowy początek". Koncert w środę 15 lipca o 20:30 w Operze Leśnej. Bilety od 65 do 85 złotych. Liczba miejsc mocno ograniczona.

Apokalipsa czy nowy początek? Koncert muzyki filmowej w SopocieJak kupić bilet? Gdzie obejrzeć film? O czym warto pamiętać?Inauguracyjny seans 20. Sopot Film Festival w najbliższą sobotę, 11 lipca, o godz. 21 w Operze Leśnej. Widzowie przepremierowo w Polsce zobaczą film "Zło nie istnieje". Większość tegorocznych pokazów odbędzie się na Sopockim Rynku przy ul. Polnej 8/10, a także na terenie Hipodrom Sopot, na trybunie głównej przy restauracji "Sekretariat". Oba miejsca są zadaszone, więc ewentualne opady deszczu nie pokrzyżują planów organizatorom i widzom.

Darmowe projekcje krótkich metraży i niemych filmów w "Dwóch Zmianach" oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Festiwalowe spotkania i dyskusje przewidziano natomiast w kawiarni "3 Siostry" przy Placu Zdrojowym. W tym roku bilety kupimy tylko przez internet. Za pojedynczy seans zapłacimy 14 złotych (wyjątkiem film otwarcia - "Zło nie istnieje" - w tym przypadku koszt wynosi 16 zł).

Widzowie musza także pamiętać o specjalnych wytycznych pod kątem sanitarnym. Przed wejściem na każdy seans obowiązkowa będzie dezynfekcja rąk. Uczestnicy muszą też złożyć oficjalne oświadczenie, że nie są zakażeni i że nie przebywają na kwarantannie lub nie są objęci nadzorem epidemiologicznym. Wskazane jest także przestrzeganie odpowiedniego dystansu między widzami. W przypadku pokazów w Operze Leśnej i na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże wskazane jest zasłanianie ust oraz nosa. Należy też pamiętać o ograniczonej liczbie miejsc na seansach.

20. Sopot Film Festival w dniach 11-24 lipca. Regulaminowe szczegóły (wraz z wykazem norm sanitarnych) oraz informacje na temat biletów znaleźć można na stronie internetowej www.sopotfilmfestival.pl